خبر خوش برای دارندگان معاینه فنی برتر تهران | تخفیف ۲۰ درصدی عوارض طرح ترافیک

کد خبر: 1283903

سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران از تخفیف ۲۰ درصدی عوارض تردد در محدوده‌های ترافیکی شهر تهران در سال ۱۴۰۳ خبر داد.

خبر خوش برای دارندگان معاینه فنی برتر تهران |  تخفیف ۲۰ درصدی عوارض طرح ترافیک

محمدمهدی میرزایی قمی؛ سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با اشاره به تخفیف 20 درصدی عوارض تردد در محدوده‌های ترافیکی شهر تهران در سال 1403، اظهار کرد: با توجه به اهمیت تردد خودروهای دارای آلایندگی کمتر در محدوده‌های طرح ترافیک و کم انتشار آلایندگی برای مدیریت شهری از سنوات گذشته تخفیفاتی برای خودروهای دارای معاینه فنی برتر لحاظ شده که امسال نیز این تخفیف ویژه برای این خودروها 20 درصد احتساب شده است. همچنین براساس مصوبه شورای شهر تهران برای نخستین بار دارندگان معاینه فنی از مراکز شهر تهران نیز مشمول 10 درصد تخفیف می‌شوند که اجرای آن مستلزم ایجاد دسترسی لازم از طریق سامانه سیمفا وزارت کشور است.

وی با درخواست از وزارت کشور جهت پیگیری ایجاد دسترسی لازم در سامانه سیمفا برای استفاده شهروندان از تخفیف 10 درصدی گفت: آزمون‌ها و کنترل‌های انجام شده در مراکز معاینه فنی شهر تهران منطبق بر آیین‌نامه، دستورالعمل و استانداردهای ابلاغی دولت انجام می‌شود و به صورت مستمر صحت عملکرد مراکز معاینه فنی و انطباق‌سنجی رویه‌های آن مراکز با دستورالعمل‌ها توسط کارگروه استانی وزارت کشور ، ستاد معاینه فنی خودروهای تهران و سایر دستگاه‌های نظارتی دارای تکلیف در این ارتباط پایش و کنترل می‌شود. مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای بدنه کارشناسی و قوی بوده که با استفاده از تجهیزات بروزآوری شده خدمات کیفی و قابل اعتمادی را به مشتریان ارائه می‌کند.

سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران ادامه داد: بدون تردید تشویق و ترغیب شهروندان به استفاده از خدمات معاینه فنی شهر تهران می‌تواند در کاهش آلودگی هوا و تصادفات موثر بوده و مدیریت شهری با آگاهی از این موضوع سعی دارد جهت تردد خودروهایی که پایش آن از منظر آلایندگی و ایمنی با اطمینان بیشتری انجام می‌شود با استفاده از راهکاری تشویقی و اختصاص تخفیفاتی در عوارض تردد در محدوده های ترافیکی اثر بخشی و کارکرد مورد انتظار پیاده‌سازی سیاست مربوط به تعریف طرح کاهش و ترافیک را ارتقاء بخشد. اجرای این تخفیف نیازمند همکاری دستگاههای دارای مسئولیت در این حوزه در وزارت کشور بوده و عدم اجرای آن براساس مصوبه شورای شهر تهران موجب تضییع حقوق شهروندان خواهد شد.

میرزایی قمی در توضیح تعداد مراکز معاینه فنی شهر تهران و نحوه فعالیت آنها تا پایان ماه مبارک رمضان افزود: شهر تهران از بضاعت 64 خط معاینه فنی مختص خودروهای سبک در 17 مرکز ثابت و 15واحد سیار با پراکندگی مناسب در سطح مناطق شهرداری تهران برخوردار است. مراکز بیهقی و شهید آبشناسان از ساعت 7 صبح الی22 ، مراکز نیایش، الغدیر، دماوند، سراج، شهید چمران از ساعت 7 الی 17 و مراکز شقایق ، خاوران، امام رضا(ع)، شهدای زمان آباد، بعثت، فدائیان اسلام، چیتگر، ابوذر، آزادی، ایران خودرو (5062) و کلیه واحدهای سیار از ساعت 7 الی 18 فعال هستند. ضمنا از شهروندان درخواست می‌شود با توجه به  فعالیت تعدادی از مراکز در روزهای تعطیل حتما جهت اطمینان از آخرین وضعیت کاری مراکز به سایت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران به آدرس inspection.tehran.ir مراجعه کنند.

سرپرست ستاد معاینه فنی در خصوص هزینه انجام معاینه فنی در سال 1403 گفت: تاکنون تغییر قیمتی در مقایسه با سال گذشته نداشته ایم.بنا بر مصوبه دولت نرخ بهای خدمات معاینه فنی در مراجعه نخست برای خودروهای سبک 92 هزار تومان، خودروهای نیمه سنگین و سنگین 119 هزار تومان و موتورسیکلت 22 هزار تومان است.

وی در خصوص هزینه مراجعه مجدد وسایل نقلیه که به علت نقص فنی پیش از 15 روز، پس از رفع ایراد به مراکز مراجعه می‌کنند افزود: هزینه مراجعه مجدد برای هر بار مراجعه  با توجه به تعداد آزمون‌‌های لازم برای کنترل وسیله نقلیه متفاوت است.در مراجعه مجدد و انجام دو آزمون هزینه آن برای خودروهای سبک 19 هزار و 500 تومان،خودروهای نیمه سنگین و سنگین 22 هزار تومان و موتورسیکلت 3 هزار و 900 تومان است. در صورتی که تعداد این آزمون‌ها به سه یا بیشتر افزایش یابد مبلغ مراجعه مجدد برای خودروهای سبک 30 هزار تومان، خودروهای نیمه سنگین و سنگین 33 هزار تومان و موتورسیکلت 6 هزار تومان احتساب می‌شود.

میرزایی قمی در ارتباط با خودروهای دوگانه سوز و هزینه بازرسی چشمی قطعات و تجهیزات گازسوز افزود: بنا بر مصوبات دولت خودروهای دارای سوخت CNG موظفند در هر دوره معاینه فنی ابتدا نسبت به بازرسی چشمی تجهیزات و قطعات گازسوز اقدام کنند. هزینه انجام بازرسی چشمی قطعات و تجهیزات گازسوز(به جز مخزن) برای خودروهای سبک و نیمه‌سنگین و سنگین 24 هزار تومان و بازرسی چشمی هر مخزن CNG  بدون باز کردن 28 هزار تومان است.

تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها