خرید بلیط اتوبوس با کد ملی | امکان رزرو بیش از یک صندلی برای یک مسافر وجود دارد؟

کد خبر: 1289183

از ابتدای اسفند 1402 خبری از سازمان راهداری و حمل و نقل کشور اعلام شد مبنی بر اینکه خرید بلیط های اتوبوس بین شهری از این پس با ارائه کدملی و کارت شناسایی معتبر به همراه شماره موبایل خریدار امکان پذیر است.

خرید بلیط اتوبوس با کد ملی | امکان رزرو بیش از یک صندلی برای یک مسافر وجود دارد؟

به گفته سازمان راهداری کشور این روند از فروش حضوری شروع شده است که در ترمینال ها و شرکت های مسافربری سراسر کشور تمامی خرید های بلیط اتوبوس نوروزی امسال (عید 1403) با کدملی انجام شدند.

و در ادامه آن فروش اینترنتی بلیط اتوبوس هم تنها با ارائه شماره همراه خریدار و اطلاعات تمامی مسافران هر بلیت شامل کدملی، نام و نام خانوادگی و تاریخ تولد امکان پذیر گشت.

چرا کدملی و اطلاعات هویتی برای خرید بلیط اتوبوس بین شهری الزامی شده؟

درواقع این الزام برای خرید بلیط اتوبوس ها، با هدف ارتقای امنیت و ایمنی مسافران، کوتاهی دست دلالان و دراختیار قراردادن تمامی ظرفیت ناوگان برای مصرف کننده واقعی در سفرهای بین شهری انجام شده است. این الزام براساس قوانین و مقررات مربوط و برای اطمینان از هویت واقعی مسافران به کار می‌رود. مهم است هر فردی که بلیط اتوبوسی را خریداری می‌کند و به صورت قانونی مالک آن بوده، از آن استفاده نماید.

این کار امکان کنترل و پیگیری بهتر را نیز فراهم می‌کند و در افزایش امنیت جانی و روانی مسافران، کاهش تقلب و جلوگیری از سواستفاده از خدمات حمل و نقل عمومی توسط افراد غیرمجاز شایان اهمیت است.

همچنین ارائه کدملی به شرکت های مسافربری این امکان را می‌دهد تا در صورت لزوم برای رفع اشکالات احتمالی یا ارائه اطلاعات اضافی با مسافران تماس بگیرند.

مزایای خرید بلیط اتوبوس با کدملی برای مسافران:

    افزایش امنیت: با اضافه شدن کدملی از درستی هویت مسافران اطمینان حاصل می‌شود که می‌تواند به افزایش امنیت سفر و جلوگیری از وقوع جرم و تخلفات منجر شود.

    جلوگیری از تقلب و موارد غیرقانونی: استفاده از کدملی در خرید بلیط اتوبوس بین شهری، از فریب و تقلب در خرید و فروش بلیط و از فعالیت های غیرقانونی مانند قاچاق کالا و مواد مخدر جلوگیری می‌کند. همچنین مسافران مطمئن می‌شوند بلیط آن‌ها به صورت قانونی و معتبر صادر شده است.

    پیگیری : در صورت بروز حادثه یا وقوع مشکل یا تصادفات، داشتن اطلاعات کدملی به مراجع مربوطه کمک می‌کند به راحتی أمور مسافران را پیگیری نمایند.

    کمک به اورژانس‌ها: در صورت بروز حادثه و بلایای طبیعی، اطلاعات کدملی مسافران در اورژانس به آن‌ها کمک می‌کند تا خدمات لازمه را با سرعت بیشتری دریافت کنند.

مزیت مهم خرید بلیط اتوبوس با کدملی: دست دلالان از شبکه فروش کوتاه می‌شود!

با استفاده از مکانیسم هویت سنجی مسافران، از خرید بلیط با کدملی های تکراری جلوگیری می‌شود. همچنین امکان اینکه در سفرها از یک مبدا تعداد زیادی صندلی با نامهای جعلی و صوری توسط شبکه دلالی رزرو شود، بسیار محدود شده و دست دلالان از شبکه فروش کوتاه می‌شود.

آیا امکان خرید بیش از یک صندلی برای یک مسافر وجود دارد؟

در صورت تمایل مسافر برای خرید صندلی مجاور و ایجاد شرایط برای سفر راحت تر، این امکان فراهم شده که با یک کدملی حداکثر دو صندلی مجاور هم در یک اتوبوس قابل رزرو و خرید باشد. بدیهی است رزرو بیش از دو صندلی با یک کدملی در یک اتوبوس مقدور نیست.

به طور کلی برای خرید بلیط اتوبوس بین شهری (چه به صورت حضوری و چه به صورت آنلاین) و به منظور تامین امنیت، تایید هویت و شناسایی مسافران و جلوگیری از موارد غیرقانونی، چه در هنگام خرید و چه در هنگام سوار شدن، الزامی است کارت شناسایی معتبر (ترجیحا کارت ملی) را به همراه داشته باشید. ضمنا ارائه شماره همراه خریدار بلیط یا سرپرست خانوار، جهت اطلاع رسانی و ارسال پیامک خرید بلیط اتوبوس ضروری است.

تابناک

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها