سورپرایز بزرگ تامین اجتماعی | هدیه 8 میلیونی تامین اجتماعی به این خانوارها

کد خبر: 1289936

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از موافقت نمایندگان این کمیسیون با افزایش وام ازدواج به ۳۰۰ میلیون و ۳۵۰ میلیون تومانی برای زوج ۲۵ سال و زوجه ۲۳ سال در لایحه برنامه بودجه ۱۴۰۳ خبر داد.

سورپرایز بزرگ تامین اجتماعی | هدیه 8 میلیونی تامین اجتماعی به این خانوارها

خبرنگار شکیبا بقال زاده: سازمان تامین اجتماعی سورپرایز بزرگی برای زوج های جوان دارد. در واقع سازمان تامین اجتماعی مبلغ حدود 8 میلیون تومان کمک‌هزینه ازدواج را به این زوج های جوان خواهد داد.

سازمان تامین اجتماعی کمک‌هزینه ازدواج را به بیمه‌شدگانی که برای اولین‌ بار ازدواج می‌کنند (عقد دائم) و در ۵ سال پیش از ثبت ازدواج، حداقل ۲ سال سابقه پرداخت حق بیمه اجباری داشته و در زمان ازدواج نیز بیمه‌پرداز هستند، پرداخت می‌کند.

کمک‌هزینه ازدواج که از سوی سازمان تامین اجتماعی به بیمه‌شدگان واجد شرایط پرداخت می‌شود، هدیه و شادباشی است که این سازمان به بیمه‌شدگانی که تشکیل خانواده جدید می‌دهند پرداخت می‌کند.

این کمک‌هزینه به بیمه‌شدگانی که برای اولین‌بار ازدواج می‌کنند (عقد دائم) و در ۵ سال پیش از ثبت ازدواج، حداقل ۲ سال سابقه پرداخت حق بیمه اجباری داشته و در زمان ازدواج نیز بیمه‌پرداز هستند، پرداخت می‌شود.

میزان کمک هزینه پرداختی، معادل یک ماه متوسط مزد یا حقوق بیمه‌شده (مزد مبنای کسر حق بیمه) است و در صورتی که طرفین عقد ازدواج (زن و مرد) بیمه شده و واجد شرایط باشند، کمک‌هزینه ازدواج به هر دو نفر پرداخت خواهـد شد.

این خدمت در گذشته با مراجعه حضوری مشمولان واجد شرایط به شعب سازمان تامین اجتماعی برای ارائه مدارک موردنیاز و تکمیل فرم‌های درخواست انجام می‌شد، اما با الکترونیکی شدن فرآیندهای ارائه این خدمت در قالب طرح ۳۰۷۰ و از طریق ارتباط برخط با پایگاه اطلاعات ثبت احوال، علاوه بر اینکه پس از ثبت ازدواج در پایگاه ثبت احوال، این کمک هزینه خودکار حساب واریز می‌شود، بیمه‌شدگان واجد شرایط خود نیز می‌توانند درخواست دریافت آن را در سامانه خدمات الکترونیک سازمان تامین اجتماعی ثبت کنند.

چقدر وام ازدواج پرداخت شد؟

آمار ها نشان می دهد بانک ها از ابتدای امسال تاکنون ۶۳۳ هزارو ۳۹۰ وام ازدواج پرداخت کرده اند.

وام ازدواج هر ساله متناسب با نرخ تورم و رشد قیمت ارز، محاسبه می‌شود و با اقساط ۱۰ ساله، و سود ۴ درصدی، از طریق تمامی شعب بانکی در سراسر کشور، در اختیار واجدین شرایط و متقاضیان دریافت وام ازدواج قرار می‌گیرد.

آمار ها نشان می دهد از ابتدای امسال تاکنون ۶۳۳ هزارو ۳۹۰ وام ازدواج به مبلغ بیش از ۱۳۵ هزار میلیارد تومان از طیق شبکه بانکی به زوج های جوان پرداخت شده که نسبت به مدت مشاب سال قبل ۲۸ درصد افزایش نشان می دهد.

سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بانک مرکزی به نشانی ve.cbi.ir ایران تنها مرجع رسمی برای ثبت نام متقاضیان تسهیلات یاد شده است.

شرایط اخذ وام ازدواج

مهم‌ترین شرط ثبت‌ نام و اقدام برای دریافت وام ازدواج، برخورداری از تابعیت ایرانی است. چنانچه فردی دارای تابعیت ایرانی باشد، اما ساکن ایران نباشد، همچنان این وام را دریافت کند و محدودیتی برای متقاضیان ایرانی ساکن کشورهای دیگر وجود ندارد.

دومین شرط اقدام برای دریافت وام ازدواج، که اساسی‌ترین و مهم‌ترین الزامات دریافت این وام است، تعداد درخواست متقاضیان وام ازدواج است. به معنای ساده‌تر اگر فرد متقاضی در گذشته از این وام استفاده کرده باشد، نمی‌تواند مجددا برای دریافت وام ازدواج اقدام کند، در حقیقت هر فرد ایرانی تنها یک بار می‌تواند وام ازدواج دریافت کند.

۱. دریافت تسهیلات ازدواج، منوط به عدم دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در گذشته است.

۲. چنانچه فرد متقاضی قبلا از وام ازدواج استفاده نکرده باشد، علی‌رغم ازدواج دوم یا بیش‌تر، همچنان می‌تواند از تسهیلات قرض‌الحسنه وام ازدواج بهره‌مند گردد.

۳. هر یک از زوجین مستلزم ثبت‌نام جداگانه در سامانه قرض‌الحسنه ازدواج هستند.

۴. کلیه‌ی اشخاص حقیقی دارای ۱۸ سال تمام که سابقه‌ی چک برگشتی یا اقساط معوقه در سیستم بانکی کشور را نداشته باشند، می‌توانند در سامانه ثبت‌نام کنند.

۵. ارائه‌ی سند رسمی ازدواج زوجین که در دفاتر اسناد رسمی به ثبت رسیده باشد الزامیست.

نحوه ثبت‌نام وام ازدواج

۱. اولین مرحله برای ثبت‌نام جهت اخذ وام ازدواج، ورود به وب‌سایت رسمی تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج است.

۲. پس از ورود به سامانه‌ی اصلی تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در آدرس فوق، قوانین و مقررات را به دقت مطالعه کنید.

۳. به خاطر داشته باشید هر یک از زوجین می‌بایست فرم ثبت‌نام جداگانه‌ای برای دریافت وام ازدواج پر کنند، بنابراین نیاز است دو فرم مجزا یکی با مشخصات شخص شما، و فرم دیگر با مشخصات همسر شما تکمیل شود.

۴. پس از این‌که مراحل اینترنتی ثبت‌نام را تکمیل کردید، یک پیامک از سامانه تسهیلات وام قرض‌الحسنه، که حاوی یک کد ۱۰ دقمی است، به شماره موبایلی که در فرم وارد کرده‌اید برای شما ارسال خواهد شد.

شانس دریافت وام ازدواج ۱۴۰۳ واقعا چقدر است؟

تعداد متقاضیانی که در ۹ ماه ابتدایی امسال موفق به دریافت وام ازدواج شدند، نسبت به دوره مشابه پارسال آب رفته است. ۳۱ درصد متقاضیان هنوز در صف دریافت ایستادند

مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۳ احتمالا با رشد ۶۵ درصدی درمقایسه با امسال به حداقل نفری ۳۰۰ میلیون می‌رسد. افزایش مبلغ وام ازدواج به‌خودی‌خود خبر مسرت‌بخشی است اما آماروارقامی که بانک مرکزی از نحوه تخصیص تسهیلات در ۹ ماه ابتدایی امسال منتشر کرده، می‌تواند تصویری بدون روتوش از وام ازدواج برای عروس و داماد‌ها باشد. بااینکه امسال مبلغ وام ازدواج مثل سال‌های گذشته افزایش پیدا کرده، اما در ۹ ماه ابتدایی تعداد متقضیانی که موفق به دریافت تسهیلات شدند، درقیاس با مدت مشابه پارسال آب رفته است. حدود ۳۱ درصد افرادی که امسال چشم‌انتظار دریافت وام ازدواج بودند، همچنان در صف بانک‌ها قرار دارند و از زمان انتشار خبر‌هایی درباره افزایش مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۳، یکسری از کارشناسان نسبت به کمبود منابع بانک‌ها و احتمال افزایش صف وام ازدواج در سال آینده هشدار می‌دهند.

اقساط وام ازدواج ۱۴۰۳

اقساط وام ازدواج در سال آینده از ماهی یک میلیون و ۶۳۶ هزار تومان به ماهی دو میلیون و ۷۲۷ هزار تومان می‌رسد

وام ازدواج توسط بانک ملی در مدتی که درباره آن صحبت می‌کنیم، به دست تقریبا ۱۱۲ هزار نفر رسیده و آنطرف طبق آمار‌هایی که بانک مرکزی تایید کرده، از هر پنج نفر یک نفر در صف ایستاده است.

افزایش مبلغ وام ازدواج و دردسر بانک‌ها و متقاضیان

مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۳ براساس اظهارات نمایندگان کمیسیون تلفیق قرار است درقیاس با سال گذشته رشد ۶۶ درصدی داشته باشد و دست‌کم ۱۸۰ میلیون تومان دست عروس یا داماد را بگیرد. همین اتفاق طبق روال سال‌های گذشته می‌تواند برای بانک‌ها و موسسات مالی در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه دردسرآفرین باشد. در همین چند روزی که از انتشار خبر افزایش مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۳ می‌گذرد، دبیرکل کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری و معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان به‌شکل جداگانه درباره افزایش مبلغ وام ازدواج موضع گرفتند و هشدار دادند.

محمدرضا مشیدی به‌عنوان دبیرکل کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی ادعا کرده حجم سپرده‌های قرض‌الحسنه مردم پایین آمده و به همین دلیل صف دریافت وام ازدواج طولانی شده است. دبیرکل کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری می‌گوید: افزایش وام ازدواج برای جوانان گام خوب و موثری است، ولی این تصمیم باید جامع و با در نظر گرفتن تمام موانع موجود باشد. افزایش وام به تنهایی راه حل مناسبی برای جوانان در شرف ازدواج نیست و حتی ممکن است مشکلات بیشتری را برای آن‌ها به وجود آورد.

افزایش مبلغ وام ازدواج از یک طرف دیگر قاعدتا منجر با بالا رفتن اقساط می‌شود. همین امسال که مبلغ وام ازدواج نفری ۱۸۰ میلیون تومان بود، متقاضی باید در ماه‌های عادی یک میلیون و ۶۳۶ هزار تومان به بانک برمی‌گرداند، اما با افزایش مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۳ به ۳۰۰ میلیون تومان، رقم اقساط ماهانه در ماه‌های عادی به دو میلیون و ۷۲۷ هزار تومان تبدیل می‌شود.

منبع: ایرانی روز

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها