کارشناسی خودرو چیست؟

کد خبر: 997225

استقبال از خرید ماشین های دست دوم و عدم اطلاعات کافی از سازوکار هر ماشین افراد را به همراهی یک کارشناس خودرو نیازمند می کند. هرچند در سال های اخیر به دلیل آگاهی افراد از ارتباط مستقیم سلامت سرنشینان با کیفیت عملکرد خودرو کارشناسی خودرو صفر نیز طرفداران زیادی پیدا کرده است.

کارشناس خودرو فردی متخصص است که تمامی پارامترهای یک خودرو را پیش از خرید تک به تک ارزیابی می کند و پس از بررسی های کامل بدنه، ویژگی های فنی و رنگ خودرو قیمت نهایی را تعیین می کند. با حضور کارشناس خودرو در محل خرید و بررسی دقیق خودرو در صورت وجود عیب های شاخص در خودرو، از یک ضرر مالی بزرگ جلوگیری می شود.

ممکن است خودرو انتخابی ما از لحاظ ظاهری کاملا مورد پسند و دلچسب باشد و در نگاه اول ما را به خرید آن ترغیب کند اما به قدری با ظرافت دستکاری شده باشد که فقط یک کارشناسی خودرو حرفه ای بتواند آن نقص را پدیدار کند.

کارشناسی خودرو چیست؟

دلایل ضرورت کارشناسی خودرو پیش از خرید

با پیشرفت تکنولوژی و تخصصی شدن مشاغل، دور از انتظار نیست که آشنایی با تمامی قسمت های یک خودرو نیاز به یک متخصص داشته باشد و همچنین ابزارهایی که در دسترس همگان نیست.یک کارشناسی دقیق از تمامی قسمت های خودرو به شما کمک می کند که از تمامی دست کاری هایی که توسط صاحبان قبلی صورت گرفته با خبر شوید و آگاهانه خرید کنید.

کارشناسی خودرو دست دوم و یا صفرکیلومتر از ضرورت هاست.در بسیاری موارد خودروهای صفر کیلومتری را دیده ایم که ایرادی در بخش فنی و یا رنگ شدگی در بدنه داشته اند.البته این ضرورت در کارشناسی خودرو دست دوم بیشتر است چرا که ممکن است خودروهای کارکرده ایرادات بیشتری داشته باشند.

گاهی فروشندگان با دستکاری در عملکرد یک خودرو واقعیت را از شما پنهان می کنند که در این مواقع یک کارشناسی خودرو مطمئن به راحتی خیال شما را از خرید یا تعویض خودرو راحت می کند. یک کارشناسی خودرو همه جانبه در موارد زیر به شما اطلاعات دقیق می دهد:

  • بررسی دقیق بدنه خودرو : اولین و مهمترین چیزی که هر خریداری برای بررسی آن به یک کارشناس خودرو با تجربه نیاز دارد بررسی رنگ خودرو، قطعات تعویضی بدنه و اطمینان از سلامت شاسی و ستون هاست. یک صافکار ماهر با رنگ کردن قسمت های آسیب دیده محل های رنگ شده را از چشم افراد عادی دور می کند اما کارشناسی خودرو با استفاده از دستگاه تست رنگ تغییر ضخامت در محل های مورد نظر را مشخص می کند.ارزش خودروهای رنگ شده به مراتب پایین تر است و این اقدام برای جلوگیری از زیان مالی ضروری به نظر می رسد. پارامتر مهم دیگری که در قسمت بدنه نیاز به بررسی دارد توجه به قطعات تعویض شده است. جایگزین کردن قطعات و تعویض آن ممکن است به کاهش استحکام بدنه و پایین بودن امنیت خودرو خریداری شده منجر شود. همچنین تعویض بدنه نشان از تصادف خودرو دارد که افراد ماهر آن قطعه را به گونه ای که قابل تشخیص نباشد تعویض می کنند. متوجه باشید که تعویض قطعات از ارزش خودرو شما کم می کند به همین دلیل در ایران بیشتر به تعمیر قطعات تمایل دارند. اما نکته مهم و پایانی در ارتباط با کارشناسی خودرو تست سلامت شاسی و ستون ماشین است. شاسی که حکم اسکلت ماشین را دارد در صورت تصادف شدید آسیب می بیند و استحکام خودرو تضعیف می شود. بنابراین بهتر است در صورت تشخیص آسیب دیدگی شاسی توسط کارشناس خودرو از خرید آن اجتناب کنید. بررسی ستون ها که از دیگر ارکان حیاتی خودرو است واستحکام آن با امنیت سرنشینان ارتباط مستقیمی دارد ضروری است. ستون ها با اتصال سقف به بدنه نقش مهمی در ایمنی خودرو بازی می کنند.
  • بررسی دقیق فنی خودرو : کارشناسی خودرو در این بخش نیاز به مهارت و آشنایی کامل با قطعات فنی خودرو دارد. یک کارشناس خودرو با ارزیابی تخصصی موتور، گیربکس و کارکرد خودرو شما را از وضعیت دقیق آن مطلع می کند. اهمیت تست سلامت موتور که اصلی ترین بخش خودرو می باشد بر کسی پوشیده نیست. ظاهر تمیز و بی صدای موتور نباید شما را از بررسی آن توسط یک متخصص بی نیاز کند. بررسی پارامترهای زیادی از جمله صداهای غیرمعمول، روغن ریزی، استارت مطلوب و...ضروری است، چرا که اختلال در عملکرد موتور هزینه های گزافی برای خریدار به همراه دارد. مدل های مختلف گیربکس اتومات و دستی نیز قبل از خرید به کارشناسی خودرو نیاز دارد. یک گیربکس نا کارآمد وظیفه خود را در انتقال قدرت به درستی انجام نمی دهد و مصرف سوخت را افزایش می دهد. در نهایت کافی است که فروشنده با یک جا به جایی ساده در کیلومتر شمار، مسافت واقعی طی شده را از شما پنهان کند که این مشکل به آسانی و با استفاده از دستگاه دیاگ توسط یک کارشناس خودرو حل می شود. با اتصال دستگاه دیاگ به خودرو اطلاعات دیگری مثل میزان دور موتور، باز شدن کیسه هوا، میزان مصرف سوخت و پارامترهای دیگر با تنظیمات اولیه خودرو مقایسه می شود. تست دیاگ و به طور کلی بررسی عملکرد فنی خودرو علاوه بر شناسایی عیوب، میزان سلامت خودرو را نیز مشخص می کند.
  • بررسی دقیق تجهیزات جانبی : تنوع در نوع طراحی و تجهیزات شرکت های سازنده بررسی این بخش را با پیچیدگی بیشتری مواجه می کند. اهمیت کارشناسی خودرو در این بخش در خودروهای گرانقیمت نمود بیشتری دارد، چراکه عملکرد نادرست تجهزیات هزینه زیادی را به خریدار تحمیل می کند. انجام یک کارشناسی خودرو در محل خرید با بررسی سیستم های گرمایشی و سرمایشی، سانروف، سنسورها، کروز کنترل و...خیال شما را از خریدی مطمئن راحت می کند.
  • بررسی دقیق کیفیت رانندگی: کارشناس خودرو با تست رانندگی که آخرین مرحله در کارشناسی خودرو به شمار می رود مجموع عملکرد سیستم فرمان، شتاب گیری خودرو، دقت عمل ترمز، دنده ها و ...را باهم می سنجد و نظر نهایی خود را اعلام می کند.
  • تخمین قیمت خودرو :پس از به پایان رسیدن فرآیند کارشناسی که در بالا به تمامی موارد آن اشاره شد،کارشناس با توجه به سال ساخت،میزان کارکرد،وضعیت بدنه و فنی خودرو قیمت کارشناسی خودرو را تخمین می زند.بدین ترتیب خریدار خودرو از قیمت دقیق تر آگاه می شود و می تواند انتخاب آگاهانه تری داشته باشد.

کارشناسی خودرو چیست؟

با توجه به دلایل بررسی شده بهتر است پیش از خرید برای کارشناسی بدنه و فنی خودرو خود از کارشناس خودرو کمک بگیرید، تا در آینده متحمل هزینه های بیشتر نشوید.

کارشناسی خودرو در محل

خدمات کارشناسی خودرو می تواند به دو شکل ثابت و یا سیار در محل مورد درخواست مشتری باشد.گاها به دلیل عدم موافقت فروشنده خودرو برای انتقال خودرو به مرکز تشخیص رنگ و فنی،نیاز است که کارشناس به محل مراجعه کند و خودرو را بصورت کامل بررسی کند.

کارآزموده،خدمات کارشناسی خودرو در محل را به نحو احسنت به انجام می رساند.بدین ترتیب که مشتری با رجوع به وب سایت و صفحه درخواست کارشناس کارآزموده،درخواست خود را ثبت می نماید و در کمترین زمان کارشناس در محل مورد درخواست حاضر می شود.

کارشناسی خودرو در محل،شامل تمامی مواردی می شود که در چک لیست کارشناس آورده شده است.کارشناس چک لیستی را به همراه دارد که بالغ بر صد آیتم مورد کارشناسی ست.آیتم هایی در مورد وضعیت رنگ بدنه خودرو،در مورد شاسی و اصالت خودرو،قطعات تعویضی بدنه خودرو،وضعیت موتور و گیربکس و دهها آیتم مهم دیگر...

با رجوع سریع کارشناس به محل مورد درخواست خریدار خودرو،در وقت صرفه جویی می شود.بعلاوه اینکه امکان کارشناسی بدون حضور خریدار نیز وجود دارد.بدین ترتیب که کارشناس به نیابت از خریدار کارشناسی را انجام می دهد و در نهایت گزارش را به صورت شفاهی و کتبی و به خریدار تقدیم می کند.

تفاوت کارشناسی خودرو و معاینه فنی

شاید برای شما هم این سوال ایجاد شده باشد که داشتن معاینه فنی به تنهایی تضمین کننده کیفیت خودرو است یا نه؟ یا به عبارت دیگر آیا این دو در تایید عملکرد خودرو باهم تفاوت هایی دارند یا یکی از این دو خیال شما را راحت می کند؟

ابتدا باید بدانید که معاینه فنی و تایید آن اقدامی اجباری محسوب می شود و مالکان خودرو باید هر چند سال به انجام آن اقدام کنند اما کارشناسی خودرو به اختیار خریدار یا مالک برای ارزیابی دقیق تر خودرو انجام می شود.

به طور کلی باید اینطور بیان شود که در معاینه فنی یک بررسی کلی نسبت به ویژگی های خودرو صورت می گیرد و قیمت گذاری خودرو از پارامترهای آن نیست، در حالی یک کارشناس خودرو میزان واقعی کارکرد ماشین، تشخیص رنگ بدنه خودرو، قطعات تعویضی و ارزش واقعی خودرو را حساب می کند و از پرداختی بالاتر از ارزش واقعی خودرو جلوگیری می کند. البته کمک گرفتن از یک کارشناس خودرو به فروشنده نیز کمک می کند که خودرو خود را مطابق ارزش و زیر قیمت بازار به فروش نرساند.

آموزش کارشناسی خودرو

اگر سالهاست در بازار خرید و فروش خودرو مشغول به کار هستید یا علاقه مندید به عنوان یک متخصص به این بازار ورود کنید، پیشنهاد ما به شما شرکت در دوره های آموزش کارشناسی خودرو کارآزموده است. این دوره ها آموزش های لازم برای ارزیابی صحیح خودرو را به هنرجو یاد می دهند. یادگیری تجهیزات مورد نیاز و کسب مهارت در این زمینه شما را به کارشناسی ماهر در خرید و فروش و ارزیابی دقیق خودرو تبدیل خواهد کرد.

کارشناسی خودرو چیست؟

همانطور که بیان شد، کارشناسی خودرو دست دوم و یا صفر کیلومتر پیش از خرید، شما را از یک ضرر هنگفت نجات می دهد. شما به راحتی می توانید در سایت کارآزموده درخواست کارشناس کنید و با ثبت شماره تماس و محل خودرو درخواست کارشناسی خودرو در محل را بدهید تا با حضور سریع کارشناس در محل، با اطمینان اقدام به خرید کنید.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها