بدا به حالت ای «روستایی»

کد خبر: 1238813

سعید روستایی کارگردان سینما چهره خبر امروز است، دلیلش هم نه خبر ساخت اثر تازه‌ای از او که اعلام حکم محکومیت 6 ماهه برای این کارگردان جوان است. خلاصه ماجرا این است که «شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران سعید روستائی کارگردان فیلم برادران لیلا را به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد، که یک بیستم آن قابل اجرا و مابقی به مدت ۵ سال تعلیق شده است، مستند این حکم، ساخت و پخش فیلم برادران لیلا در جشنواره کن بوده است».

بدا به حالت ای «روستایی»

سعید روستایی کارگردان سینما چهره خبر امروز است، دلیلش هم نه خبر ساخت اثر تازه‌ای از او که اعلام حکم محکومیت 6 ماهه برای این کارگردان جوان است. خلاصه ماجرا این است که «شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران سعید روستائی کارگردان فیلم برادران لیلا را به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد، که یک بیستم آن قابل اجرا و مابقی به مدت ۵ سال تعلیق شده است، مستند این حکم، ساخت و پخش فیلم برادران لیلا در جشنواره کن بوده است». اما آنچه بیشتر از متن حکم یا محکوم این ماجرا مورد توجه قرار گرفته، پیوست‌هایی است که در ادامه این حکم قید شده است.

در این حکم و به عنوان تعلیق مراقبتی، «آقای روستائی در ایام تعلیق موظف به ۱. خودداری از فعالیت‌های مرتبط با جرم ارتکابی یا استفاده از وسائل موثر در آن در ایام تعلیق ۲. خودداری از ارتباط و معاشرت با اشخاص فعال در عرصه فیلمسازی در ایام تعلیق ۳. گذراندن دوره فیلمسازی با حفظ منافع ملی و اخلاقی در دانشکده صدا و سیما قم به میزان ۲۴ ساعت در ایام تعلیق شده است» صدور چنین حکم‌هایی در مدت گذشته مورد انتقاد برخی از کارشناسان حقوقی هم قرار گرفته بود، آنها معتقد بودند چنین رویه‌ای در مهم‌ترین دلیل مجازات که «بازدارندگی از جرم» تاثیری ندارد و به نوعی تنها قصد تحقیر محکوم را دارد. در توانایی‌های فنی سعید روستایی شکی نیست، اگر تنها دو فیلم «ابد و یک روز» و «متری شیش و نیم» را هم ملاک قرار دهیم می‌توانیم حکم به ظهور فیلمسازی توانا بدهیم حالا اینکه او مکوم به گذراندن دوره فیلمسازی در صدا و سیمای مرکز قم شده چگونه می‌تواند از تکرار جرم مرتکب شده او پیشگیری کند بر کسی روشن نیست.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد