چنددرصد مرگ‌ومیر در کشور بخاطر کروناست؟

کد خبر: 1035179

معاون وزیر بهداشت گفت: حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد مرگ‌ومیر امروز در کشور بر اثر ابتلا به بیماری کرونا بوده که این موضوع خیلی دردناک است.

چنددرصد مرگ‌ومیر در کشور بخاطر کروناست؟

خبرگزاری مهر: ایرج حریرچی صبح امروز در جلسه ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونای استان قزوین که با هدف بررسی طرح شهید قاسم سلیمانی در قزوین برگزار شد اظهار کرد: کرونا سهمگین‌ترین و مهیب‌ترین مشکلی است که جامعه بشری در ۱۰۰ سال اخیر تجربه کرده و بر تمام شئونات زندگی او از سلامت تا معیشت اثر گذاشته است.

وی افزود: قاعدتاً کشور ما که در دو جبهه کرونا و تحریم‌ها می‌جنگد اثرات این بیماری در او بیشتر بروز کرده است.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: تحریم‌ها حتی بر روی دارو‌ها و واکسن آنفولانزای ما نیز اثر گذاشته است، اما برای حفظ سلامت مردم از هیچ تلاشی کوتاهی نخواهیم کرد و با تمام توان سعی می‌کنیم نیاز‌های درمانی مردم را فراهم کنیم.

وی افزود: همه دست به دست هم داده‌اند و نیرو‌های بسیج هلال احمر و گروه‌های مردمی نیز در کنار کادر بهداشت و درمان قرارگرفته اند تا بتوانند خدمت ارائه کنند و خدمت گذاری خود را به مردم اثبات کنند.

حریرچی با اشاره به طرح شهید سلیمانی در قزوین برای مقابله با کرونا تصریح کرد: این طرح ویژگی بزرگی دارد و آن قرار گرفتن نام شهید سلیمانی است و باید مثل ایشان بی نام و نشان و مؤثر و با برنامه کار کنیم.

وی اضافه کرد: در استان قزوین نیز همچون اکثر استان‌های سردسیری درگیری با بیماری کرونا شدت پیدا کرده است.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: اقدامات خوب بیمارستانی صورت گرفته و تجهیزات بیمارستانی نیز در این مدت تقویت شده و باز هم باید تقویت شود، اما نکته مهم اینجاست که راه مقابله با این ویروس از بیمارستان نمی‌گذرد.

وی با بیان اینکه راه اصلی مقابله با ویروس در سطح اجتماع و تغییر رفتار مردم است، گفت: همکاری و همچنین نظارت خوبی در قزوین برای مقابله با کرونا انجام شده، اما این باید استمرار داشته باشد.

این مسئول با بیان اینکه در حوزه‌هایی مثل دورهمی که تحت نظارت و کنترل نیست همکاری مردم را می‌طلبد، اظهار کرد: روز گذشته ۱۵۰ نفر از افرادی که کرونا داشتند را از فرودگاه بازگرداندیم و این بدین معناست که این افراد قبل از حضور در فرودگاه در جمع‌های متعددی حضور داشته و بیماری را سرایت داده است.

وی تصریح کرد: در روز‌های آینده تست‌ها بیشتر خواهد شد و با افزایش تعداد تست، تعداد موارد شناسایی نیز بالا خواهد رفت، اما این نگران کننده نیست.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: آنچه که نگران کننده است افزایش تعداد بستری و تعداد مرگ است و باید تلاش کنیم تا این آمار کاهش پیدا کند.

وی افزود: با رفتار مردم در ۸۹ شهرستان که مدتی پیش قرمز شدید اعلام شد و محدودیت‌های شغلی در ردیف ۲ و سه و ۴ آن‌ها اجرا شد ۶۳ استان از قرمز خارج شد و در وضعیت نارنجی قرار گرفتند.

حریرچی خاطرنشان کرد: ما می‌دانیم که طرح نمی‌تواند دراز مدت باشد و بر معیشت مردم اثر مستقیم خواهد داشت جان مردم از همه چیز واجب‌تر است تا جایی که مقام معظم رهبری بین دوگانه سلامت و حتی امنیت اولویت را سلامت دانستند.

وی بیان کرد: متأسفانه ۳۰ تا ۳۵ درصد فوتی‌های کشور را بیماران مبتلا به کرونا تشکیل می‌دهند و این خیلی دردآور است.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه باید اقدامات خود را تسریع کنیم تا با طرح شهید سلیمانی حداقل ۴۰ درصد موارد مرگ‌ومیر و ۵۰ درصد موارد بستری را کاهش دهیم گفت: امیدواریم با استمراری که از مردم انتظار داریم این حاصل شود.

وی تأکید کرد: اجرای طرح‌های حمایتی از افراد با وضعیت معیشتی بد که درگیر کرونا نیز شده‌اند و همچنین نظارت بر اجرای محدودیت‌ها از مهمترین انتظاراتی است که از بسیج قهرمان در طرح شهید سلیمانی داریم.

حریرچی با بیان اینکه طرح بلوک بندی در قزوین و استفاده از همه دستگاه‌ها برای نظارت اقدام بزرگی است که در قزوین انجام شده است، گفت: افراد بیمار که در جامعه تردد می‌کنند زنجیره انتقال را برملا می‌کنند و به خاطر مردم مجبوریم با تعدادی از قانون شکنان و خاطیان برخورد کنیم.

وی یادآور شد: امیدواریم با تداومی که این طرح خواهد داشت بتوانیم با این بیماری برخورد کنیم.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها