پیام تهدید آمریکا به نخست‌وزیر جدید عراق

کد خبر: 1187003

یک پایگاه آمریکایی از پیام دولت مستقر در واشنگتن به نخست‌وزیر جدید عراق درباره گروه‌های مقاومت در این کشور خبر داده است.

 پیام تهدید آمریکا به نخست‌وزیر جدید عراق

 یک رسانه آمریکایی بامداد جمعه (۲۷ آبان) به نقل از منابع آگاه از پیام مداخله‌جویانه دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا به نخست‌وزیر جدید عراق خبر داده است.

پایگاه آکسیوس به نقل از دو منبع آگاه گزارش داده دولت بایدن به نخست‌وزیر جدید عراق اعلام کرده با وزیران و مقام‌های ارشدی که وابسته به «شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران» باشد کار نخواهد کرد.

محمد شیعه السودانی چند هفته پیش به عنوان نخست‌وزیر جدید عراق انتخاب شد.

آکسیوس نوشته دولت بایدن همین الان به این نتیجه رسیده که با «نعیم البودانی»، وزیر آموزش عالی عراق که عضو عصائب اهل الحق است همکاری نخواهد کرد. ایالات متحده علاوه بر این، درباره «ربیع نادر» که به سمت ریاست دفتر نخست‌وزیری انتخاب شده هم نگران است.

آکسیوس نوشته نادر با رسانه‌های نزدیک به کتائب حزب الله همکاری داشته است.

دو منبع مورد استناد گفته‌اند «آلینا رومانوسکی» سفیر آمریکا در عراق از زمان به قدرت رسیدن السودانی در سه هفته گذشته پنج بار با او دیدار کرده است.

منابع آگاه می‌گویند رومانوسکی سیاست آمریکا در خصوص تعامل با وزیران و مقام‌های مرتبط با گروه‌های مقاومت عراق را به او ابلاغ کرده است. همین پیام از طریق سایر مقام‌های دولت بایدن به اطلاع دولت عراق رسیده است.

این منابع گفته‌اند دولت بایدن نگران است السودانی از کنترل کافی روی «شبه‌نظامیان شیعه» (گروه‌های مقاومت عراق) برخوردار نباشد. آنها گفته‌اند چنانچه حملات به نیروهای آمریکایی در عراق افزایش پیدا کند سیاست دولت بایدن در قبال دولت مستقر در بغداد تغییر خواهد کرد.

محمد شیاع السودانی روز ۶ آبان‌ماه رسماً نخست وزیر عراق شد./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها