واکنش عراق به عملیات ضدتروریستی سپاه

کد خبر: 1187722

واکنش وزارت خارجه عراق به عملیات ضدتروریستی سپاه واکنش وزارت خارجه عراق به عملیات ضدتروریستی سپاه سایز متن الف الف ۱۶.۴K ۶۱ تسنیم/ وزارت خارجه عراق طی بیانیه‌ای به حملات موشکی و پهپادی ترکیه و ایران علیه مواضع تروریست‌ها در اقلیم کردستان عراق واکنش نشان داد. حمله موشکی ایران به مقر احزاب تجزیه طلب در کردستان عراق حمله موشکی ایران به مقر احزاب تجزیه طلب در کردستان عراق 1401/08/30 - 07:48 در این بیانیه تاکید شده است که دولت جمهوری عراق مخالفت قاطع خود را با این اقدامات اعلام و آن را محکوم می‌کند. این وزارت بدون اشاره به شواهد و مدارک ارائه شده از جمله سخنان جون بولتون در رابطه با فعالیت گروه‌های جدایی طلب و تروریست از داخل خاک اقلیم شمال عراق علیه کشورهای همسایه به ویژه ایران، ادعا کرد حملات نیروهای ایرانی و ترکیه که با استفاده از موشک و هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) علیه اقلیم کردستان انجام می‌شود، نقض آشکار حاکمیت عراق بوده و مغایر با قوانین و کنوانسیون‌های بین المللی روابط بین دو کشورها و حسن همجواری به شمار می‌رود. در بخش دیگری از بیانیه باز هم بغداد ادعا کرد که نمی‌خواهد عراق به مقر یا ممری برای آسیب رسیدن به هیچ یک از کشورهای همجوار باشد و در عین حال اجازه نمی‌دهد این کشور به صحنه تسویه حساب‌های طرف‌های خارجی مبدل شود. از سوی دیگر مجلس عراق قرار است فردا سه شنبه برای بررسی حملات صورت گرفته علیه اقلیم شمال این کشور جلسه‌ای غیر علنی برگزار کند. رسانه‌های عراقی خبر دادند این نشست بنا به درخواست نمایندگان منطقه شمال عراق و تحت عنوان حفظ حاکمیت عراق پشت درهای بسته و به شکل غیر علنی برگزار خواهد شد. گفتنی است حکومت منطقه کردستان عراق در واکنش به عملیات ضدتروریستی سپاه در این منطقه علیه شبه نظامیان تجزیه طلب گفت: «ما از دوستان و شریکان‌ خود در بغداد و سازمان ملل متحد می‌خواهیم موضعی در برابر حملات ایران اتخاذ کند.» اربیل همچنین بدون اینکه به مطالبات ایران در پایان دادن به حضور تروریست‌ها پاسخ عملی بدهد و مانع از اقدامات مخرب این شبه نظامیان علیه ایران شود، از تهران خواست که این حملات علیه «منطقه کردستان عراق» را متوقف کند؛ چرا که بر اساس ادعای مقامات این منطقه «هرگز ثبات با خشونت محقق نخواهد شد.»

واکنش عراق به عملیات ضدتروریستی سپاه

وزارت خارجه عراق طی بیانیه‌ای به حملات موشکی و پهپادی ترکیه و ایران علیه مواضع تروریست‌ها در اقلیم کردستان عراق واکنش نشان داد.

در این بیانیه تاکید شده است که دولت جمهوری عراق مخالفت قاطع خود را با این اقدامات اعلام و آن را محکوم می‌کند.

این وزارت بدون اشاره به شواهد و مدارک ارائه شده از جمله سخنان جون بولتون در رابطه با فعالیت گروه‌های جدایی طلب و تروریست از داخل خاک اقلیم شمال عراق علیه کشورهای همسایه به ویژه ایران، ادعا کرد حملات نیروهای ایرانی و ترکیه که با استفاده از موشک و هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) علیه اقلیم کردستان انجام می‌شود، نقض آشکار حاکمیت عراق بوده و مغایر با قوانین و کنوانسیون‌های بین المللی روابط بین دو کشورها و حسن همجواری به شمار می‌رود.

در بخش دیگری از بیانیه باز هم بغداد ادعا کرد که نمی‌خواهد عراق به مقر یا ممری برای آسیب رسیدن به هیچ یک از کشورهای همجوار باشد و در عین حال اجازه نمی‌دهد این کشور به صحنه تسویه حساب‌های طرف‌های خارجی مبدل شود.

از سوی دیگر مجلس عراق قرار است فردا سه شنبه برای بررسی حملات صورت گرفته علیه اقلیم شمال این کشور جلسه‌ای غیر علنی برگزار کند.

رسانه‌های عراقی خبر دادند این نشست بنا به درخواست نمایندگان منطقه شمال عراق و تحت عنوان حفظ حاکمیت عراق پشت درهای بسته و به شکل غیر علنی برگزار خواهد شد.

گفتنی است حکومت منطقه کردستان عراق در واکنش به عملیات ضدتروریستی سپاه در این منطقه علیه شبه نظامیان تجزیه طلب گفت: «ما از دوستان و شریکان‌ خود در بغداد و سازمان ملل متحد می‌خواهیم موضعی در برابر حملات ایران اتخاذ کند.»

اربیل همچنین بدون اینکه به مطالبات ایران در پایان دادن به حضور تروریست‌ها پاسخ عملی بدهد و مانع از اقدامات مخرب این شبه نظامیان علیه ایران شود، از تهران خواست که این حملات علیه «منطقه کردستان عراق» را متوقف کند؛ چرا که بر اساس ادعای مقامات این منطقه «هرگز ثبات با خشونت محقق نخواهد شد.»/تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها