پاسخ تهران به قطعنامه علیه ایران | خبری که رئیس سازمان انرژی اتمی تأیید کرد

کد خبر: 1187863

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در روزهای اخیر شاهد صدور قطعنامه علیه ایران بودیم که این کار با عکس‌العمل متقابل ما مواجه شد و در روزهای اخیر تولید اورانیوم UF6 با غنای ۶۰ درصد در فردو آغاز شد.

پاسخ تهران به قطعنامه علیه ایران | خبری که رئیس سازمان انرژی اتمی تأیید کرد

 به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، «محمد» اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی با همراهی «علی سلاجقه» رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از بیستمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست بازدید کرد.

وی در حاشیه این دیدار در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره اقدامات انجام شده از سوی سازمان انرژی اتمی در مراکز غنی سازی فردو و نطنز گفت: در روزهای اخیر شاهد صدور قطعنامه علیه ایران بودیم که این کار با عکس‌العمل متقابل ما مواجه شد به ‌طوری‌که در روزهای اخیر تولید اورانیوم UF6 با غنای ۶۰ درصد در فردو از سر گرفته شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در جریان این بازدید ضمن تقدیر از متولیان برگزاری سالانه این نمایشگاه اظهار داشت: اکنون موضوع محیط زیست، مسئله مهمی محسوب می‌شود، زیرا امروز با حجم سنگینی از آلاینده‌ها در شهرهای بزرگ مواجه هستیم و این مورد جزو تکالیف فردی، اجتماعی و نیز سازمانی تمام دستگاه‌ها محسوب می‌‌شود و همه باید به صورت یکپارچه از محیط زیست حمایت کنند.

وی بیان کرد:‌ در دنیا برای سال ۲۰۵۰ تولید کربن صفر را هدفگذاری کرده‌اند و امید است با توجه به این موارد بتوانیم کشور را به سمت تولید کربن صفر هدایت کنیم. در سازمان انرژی اتمی و به‌ منظور حمایت از محیط زیست، فناوری‌های در اختیار را در ۲ بخش گسترش خواهیم داد.

اسلامی اضافه کرد: یکی از این موارد تولید برق از فناوری‌ هسته‌ای است، زیرا دولت به سرعت در حال حرکت به سمت تولید انرژی و سوخت ارزان است. البته فناوری‌های نوظهور تا حدودی مورد کم‌توجهی قرار گرفته‌اند، اما با توجه به تعهد ۲۰۵۰ شاهد چرخش متفاوتی نسبت به استفاده از فناوری هسته‌ای و تولید برق و توسعه نیروگاه‌های اتمی و حرکت پرسرعت و پرشتاب به سمت توسعه نیروگاه‌های اتمی هستیم. در کشور دارای نیروگاه‌ اتمی هزار مگاواتی هستیم که در دوره کارکرد خود حدود ۵۲ میلیارد کیلووات برق به شبکه انرژی کشور عرضه کرده و با این کار در مصرف میلیون‌ها نفت صرفه‌جویی شده است.

معاون رئیس جمهور گفت: با توجه به تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری در ۲ دهه گذشته و نیز الزامات قانونی؛ توسعه نیروگاه‌های اتمی را هدف‌گذاری کرده و ساخت پروژه‌های جدید را در دستور کار قرار داده‌‌ایم تا سهم انرژی هسته‌ای در سبد برق کشور را به حدود ۲۰ درصد برسانیم. این مهم، گام بزرگی در افق ۲۰ ساله این سازمان محسوب می‌شود و امید است این سرمایه‌‌گذاری حدود ۵۰ میلیارد دلاری با یاری خداوند متعال انجام شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد: در بخش دوم نیز استفاده از فناوری هسته‌ای را برای کمک به محیط زیست و در بخش آب و خاک هدف‌گذاری کرده‌ایم؛ به‌طوری که طراحی و تولید سامانه تصفیه پساب‌های خانگی و شیرابه زباله‌ها با استفاده از فناوری پلاسما و به صورت پایلوت اجرایی شده و امید است با همراهی سازمان حفاظت محیط زیست در شهرهای دارای اولویت این سامانه وارد مدار و فعال شود.

وی تصریح کرد: امیدواریم شاهد به‌ ثمر رسیدن این پروژه به‌ منظور خداحافظی با معضل شیرآبه زباله‌ها باشیم.

اسلامی گفت: همچنین باید توجه داشت که برخی نیروگاه‌ها برای تامین سوخت مورد نیاز به جای گاز از مازوت استفاده می‌کنند که این کار دارای تبعات فراوانی است که از آن می‌توان به عنوان یکی از معضلات چندین ساله کشور نام برد. برای حل این معضل تیم تحقیقاتی و پژوهشی بومی سازمان فعال شده‌اند و امیدواریم با همکاری شرکت‌های زیر مجموعه وزارت نفت بتوانیم در آینده این معضل را برطرف کنیم تا شاهد تنش‌ها در زمینه آلودگی هوا نباشیم.

گفتنی است بیستمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست از تاریخ ۲۹ آبان تا ۲ آذر در نمایشگاه بین‌المللی تهران در حال برگزاری است و علاقه‌مندان به فناوری‌های هسته‌ای می‌توانند از آخرین دستاوردها و پژوهش‌ها و ... سازمان انرژی اتمی ایران در غرفه این سازمان در این نمایشگاه بازدید کنند./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها