هشدار ناتو به افزایش همکاری چین و روسیه

کد خبر: 1197259

دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی روز شنبه هشدار داد افزایش همکاری میان روسیه و چین، نظم جهانی که توسط کشورهای غربی ایجاد شده را تهدید می کند.

هشدار ناتو به افزایش همکاری چین و روسیه

دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی روز شنبه هشدار داد افزایش همکاری میان روسیه و چین، نظم جهانی که توسط کشورهای غربی ایجاد شده را تهدید می کند.
«ینس استولتنبرگ» دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی روز شنبه گفت که افزایش همکاری میان روسیه و چین تهدید کننده نظم جهانی است که توسط کشورهای غربی ایجاد شده است.

وی در ادامه سخنانش گفت: «آنها (روسیه و چین) با این حقیقت متحد شده اند که خواستار نظم جهانی متفاوتی هستند».

دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی اضافه کرد: «واقعیت ان است که آنها ارزش های ما را به اشتراک نمیگذارند و در تلاش برای دفاع از منافعی هستند که اعتقاد ما به آزادی و دموکراسی را نقض میکند».

استولتنبرگ گفت: «در این جهان خطرناک، کشورهای ائتلاف باید به یکدیگر بچسبند».

وی در ادامه امتناع پکن از محکوم کردن عملیات ویژه وکراین را شاهد اصلی اتحاد میان دو کشور توصیف کرد».

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه پیشتر گفته بود: «نظم جهانی در حال تغییر است و جهان در حال گذار به سمت نظم چند قطبی است. تنها، کشورهایی مخالف این گذار هستند که می‌خواهند هژمونی خود را حفظ و جهان را کنترل کنند».

وی افزود: «فقیرترین کشورها بیشترین ضربه را از سیاست‌های هژمونیک و همچنین تحریم‌های غرب متحمل شده‌اند و خود غرب هم شدیداً تحت تاثیر سیاست‌های تحریمی‌اش قرار گرفته است».

از سوی دیگر، «میخائیل میشوستین» نخست‌وزیر روسیه در دیداری که چندی قبل با «لی کچیانگ» همتای چینی خود داشت، گفته بود: «روسیه آماده است تا مشترکا با چین در برابر چالش‌های نوظهور و افزایش فشار خارجی مقاومت کند».

به گفته وی، «کشورهای ما رویکرد یکسانی نسبت به بسیاری از مشکلات موجود  دارند. ما از شکل گیری ساختار چند قطبی در روابط بین‌الملل دفاع می کنیم. ما آماده‌ایم به طور مشترک برابر چالش‌های در حال ظهور و افزایش فشار خارجی مقاومت کنیم».

نخست‌وزیر روسیه ادامه داد: « برخی از کشورهای غربی تصمیم گرفته‌اند که با استفاده از تحریم‌های اقتصادی نامشروع، محدودیت‌ها و فشارهای سیاسی قوانین خود را بدون توجه به منافع دیگران تحمیل کنند اما چنین تلاش‌هایی محکوم به شکست هستند».

میخائیل میشوستین افزود: «ما متقاعد شده‌ایم که در واقعیت‌های جدید ژئوپلیتیکی، مشارکت جامع و راهبردی روسیه و چین پتانسیل خلاقانه عظیم خود را بیش از پیش آشکار خواهد کرد»./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها