هلسینکی: فنلاند و سوئد تا تابستان عضو ناتو خواهند شد

کد خبر: 1204348

رئیس جمهوری فنلاند باور دارد که در نشست آتی ناتو در لیتوانی، فنلاند و سوئد به عنوان دو عضو جدید این اتحاد نظامی حضور خواهند داشت.

هلسینکی: فنلاند و سوئد تا تابستان عضو ناتو خواهند شد

رئیس جمهوری فنلاند باور دارد که در نشست آتی ناتو در لیتوانی، فنلاند و سوئد به عنوان دو عضو جدید این اتحاد نظامی حضور خواهند داشت.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سائولی نینیسته، رئیس‌جمهوری فنلاند گفت که اگر عضویت فنلاند و سوئد در ناتو تا تابستان آینده تحقق نیابد، وضعیت روند پیوستن این دو کشور به این اتحاد، نامشخص‌تر از قبل خواهد شد.

با این حال، به باور نینیسته، در نشست آتی ناتو در ۱۱ و ۱۲ ژوئیه در ویلنیوس (پایتخت لیتوانی) فنلاند و سوئد به عنوان اعضای کامل ناتو حضور خواهند داشت.

او یادآور شد که ناتو به فنلاند و سوئد وعده داده که روند عضویت این دو کشور در این اتحاد تسریع شود، اما به دلیل مخالفت ترکیه، این فرایند به شکلی غیرمنتظره متوقف شده است.

پس از حمله روسیه به اوکراین، هلسینکی و استکهلم خواستار عضویت در ناتو شدند، اما ترکیه مخالفت می‌کند. بر اساس قوانین ناتو، پیوستن دیگر کشورها به این اتحاد ملزم به موافقت تمامی ۳۰ عضو فعلی است. ترکیه که یکی از این اعضاست، فنلاند و سوئد را به حمایت از سازمانهایی متهم کرده که آنکارا آنها را تروریستی می داند، از جمله حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) و سازمان فتح‌الله گولن.

نینیسته گفت: فکر نمی‌کنم رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در برابر هیچ یک از فشارهای عمومی کوتاه بیاید، اما اگر در مذاکرات دوجانبه آمریکا و ترکیه گشایشی روی دهد، ممکن است (بر موضع ترکیه نسبت به عضویت فنلاند و سوئد) تاثیری داشته باشد.

این روند در پی اهانت راسموس پالودان، رهبر یک حزب راست افراطی سوئد به قرآن کریم با مشکلات مضاعفی مواجه شده است. پالودان یک نسخه از قرآن کریم را در برابر سفارت ترکیه در استکهلم در حالی آتش زد که از مقامات سوئد مجوز این کار را دریافت کرده بود./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها