سخنرانی آتشین سید حسن نصرالله؛ زلزله بزرگ در راه است!

کد خبر: 1205574

یکی از تحلیلگران معروف جهان عرب به سخنرانی شب گذشته دبیرکل حزب الله و هشدارهای او پرداخت.

سخنرانی آتشین سید حسن نصرالله؛ زلزله بزرگ در راه است!

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب در مطلبی به واکاوی سخنان دیشب «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان پرداخت.

وی می‌نویسد: سخنانی که سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله ایراد کرد همزمان با شروع استخراج گاز و نفت از میدان «کاریش» از سوی رژیم اشغالگر بود. این سخنان آکنده از تهدیدات بود و از فروپاشی و آشوب در لبنان که چه بسا به جنگ منطقه‌ای که بزرگترین اهداف آن اسرائیل است، در آن خبر داده شد.

سید حسن نصرالله در سخنرانی‌های خود بارها آمریکا را تهدید به هدف قرار دادن رژیم اشغالگر به عنوان دست پرورده واشنگتن در منطقه کرده بود اما به نظر می‌رسد که تهدیدات جدید کاملا متفاوت با قبل بود زیرا دلبستن به توافق ترسیم مرز دریایی برای خروج لبنان از بحرانش و سرازیر شدن سرمایه‌ها برای گشایش در بحران اقتصادی و کاستن از رنج میلیون‌ها لبنانی راه به جایی نبرده است و دستاورد آن افزایش فشارهای آمریکا علیه لبنان و ملت آن بوده است.

زمان این سخنرانی و پیام های آن کاملا به جا بوده است و سید حسن نصرالله زمان مناسبی را با دقت مورد توجه قرار داده است.

سید حسن نصرالله می گوید که آمریکایی‌ها و متحدان آنها در منطقه برای فروپاشی و ایجاد آشوب در لبنان برنامه ریزی می کنند و آنها شکست خواهند خورد. آنها به این دلبسته اند که دردها و رنجهای شدید بر پایگاه مردمی تاثیر خواهد گذاشت تا از دفاع از ارزش و حاکمیت و کرامت و امنیت خود بردارند که این امید واهی است.

نکته قابل توجه این است که سید حسن نصرالله احتمال بروز فروپاشی کامل و هرج و مرج را داد و اینکه مقاومت لبنان و متحدانش در خارج لبنان، آماده همه سناریوهای نظامی احتمالی هستند و تماشاگر نخواهند ماند و رژیم اشغالگر به عنوان دست پرورده و عزیز آمریکا را هدف قرار خواهند داد.

وی در سخنرانی خود به ارسال سه پهپاد به میدان گازی «کاریش» به عنوان اقدامی که فرستاده آمریکا را به هروله و عجله برای جمع و جور کردن توافق ترسیم مرزی وادار کرد هم پرداخت.

ما با کسانی که این سخنرانی و تهدیدات را با دیده تردید می‌نگرند، هم نظر نیستیم. هنگامی که نرخ لیره لبنان به 75 هزار در برابر دلار برسد و قیمت مواد غذایی و اساسی به حدی برسد که خارج از توان نه تنها قشر ضعیف بلکه متوسط است و شهروندان لبنانی توان خرید قرص نانی برای کودکان ندارند و برق و دارویی و امنیتی نیست، انفجار بزرگ تنها گزینه است.

وی در ادامه این پرسش را مطرح می‌کند که آیا اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها این تهدیدات نصرالله را جدی خواهند گرفت و آنها و متحدانشان در لبنان از حرکت به سمت هرج و مرج ویرانگر دست خواهند کشید یا گوش های خود را خواهند بست و به تهدیدات نصرالله پشت خواهند کرد و در راه اجرای برنامه‌های خود گام برخواهند داشت؟

پاسخ این موضع آمریکا و اسرائیل و نادیده گرفتن تهدیدات نصرالله در پایان سخنرانی کوتاه و غضبناک سید حسن بود که گفت: «هر آنکه می خواهد لبنان را به آشوب و فروپاشی سوق دهد باید هم منتظر عواقب آن باشد»، جستجو کرد.

وی در پایان می‌نویسد: زلزله بزرگ و خطرناک در راه است و شاید چاشنی انفجاری آن از جنوب لبنان باشد مگر اینکه معجزه ای رخ دهد و ما در عصر معجزه‌ها به سر نمی بریم.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها