چین: آمریکا آتش بیار معرکه اوکراین است

کد خبر: 1205946

رئیس کمیته روابط خارجی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین تاکید کرد که بحران اوکراین نباید ادامه یابد و فکر کردن درباره پایان جنگ و آتش‌بس ضروری است.

چین: آمریکا آتش بیار معرکه اوکراین است

«وانگ یی» عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست چین و رئیس کمیته روابط خارجی کمیته مرکزی تاکید کرد که بحران اوکراین نباید ادامه یابد و فکر کردن درباره آتش‌بس ضروری است.

وی که این سخنان را در جریان دیدار با «الکساندر چالنبرگ» وزیر خارجه اتریش در حاشیه نشست مونیخ مطرح می‌کرد، گفت: «بحران اوکراین نباید بیش از این ادامه یابد و تمامی گروه‌ها باید به طور عمیق درباره چگونگی دستیابی به آتش بش و پایان یافتن جنگ فکر کنند».

این مقام چینی گفت که پکن همواره طرفدار صلح و مذاکرات بوده و همچنان به تلاش‌ها سازنده خود ادامه خواهد داد.

به دنبال آغاز درگیری روسیه با اوکراین در فوریه گذشته، کشورهای غربی ضمن محکوم کردن مسکو و تشدید فشارهای اقتصادی، حمایت‌های همه جانبه سیاسی، مالی، تسلیحاتی از کی‌یف را در دستور کار قرار داده‌اند.

به رغم حمایت‌های غربی‌ها، در صحنه میدانی روسیه توانسته دست‌کم ۲۰ درصد از خاک اوکراین را به تصاحب خود درآورد.

روسیه پیش از این بارها تأکید کرده که کشورهای غربی با تأمین تسلیحات برای اوکراین به صورت غیررسمی خودشان را وارد جنگ کرده‌اند. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین هفته پیش گفت: «مرز میان دخالت مستقیم و غیرمستقیم به تدریج در حال از بین رفتن است.»

پیش از این نیز وزیر امور خارجه آمریکا در جریان شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ ادعا کرد، واشنگتن به چین هشدار داده کشورهای غربی کمک‌های نظامی احتمالی پکن به مسکو را به عنوان یک «مشکل بسیار جدی» در نظر خواهند گرفت.

بلینکن در سخنرانی در این کنفرانس گفت: «این کاملا واضح است چیزهایی هستند که چین نمی‌تواند و نباید با هدف مانع ایجاد کردن (بر سر راه تحریم‌ها) انجام دهد. منظور ما دادن تجهیزات نظامی به روسیه یا دور زدن سیستماتیک تحریم‌های غرب به منظور فشار واردن کردن به روسیه برای پایان دادن به این تهاجم است.»/فارس

چین: آمریکا آتش بیار معرکه اوکراین است

دیپلمات ارشد وزارت خارجه چین تاکید کرد که این کشور همواره از ایده برگزاری مذاکره میان روسیه و اوکراین حمایت کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، رئیس دفتر کمیسیون امور خارجی چین به آمریکا در خصوص دامن زدن به تنش‌ها در اوکراین هشدار داد.

«وانگ یی» رئیس دفتر مرکزی روابط خارجی چین اعلام کرد که آمریکا باید به عنوان یک قدرت بزرگ، در یافتن یک راه حل سیاسی برای حل بحران در اوکراین کمک کند. نه اینکه خود آتش بیار معرکه باشد.

این دیپلمات ارشد چین تاکید کرد که آمریکا باید همراه با دیگر کشورها به دنبال فرصت‌هایی (در جهت صلح) برای بهره مندی از آن باشد.

دیپلمات ارشد وزارت خارجه چین یادآور شد که این کشور به یک موضع سازنده در رابطه با بحران اوکراین پایبند بوده و ازبرگزاری مذاکرات حمایت کرده است.

وانگ همچنین متذکر شد که پکن هیچگاه دستورات یا حتی تهدیدهای آمریکا برای اعمال فشار بر روابط روسیه و چین را بر نمی تابد.

این مقام ارشد وزارت خارجه چین در سخنرانی خود در نشست امنیتی مونیخ یادآور شد که در مسئله اوکراین، موضع پکن در حمایت از مذاکرات صلح خلاصه می‌شود. پکن متنی را درباره موضع خود در مورد حل و فصل سیاسی بحران اوکراین ارائه خواهد کرد و حامی صلح و گفتگو خواهد بود.

بنا به این سند حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت باید محترم شمرده شود، اهداف و اصول منشور سازمان ملل رعایت شود، نگرانی‌های امنیتی مشروع جدی گرفته شود و تمامی تلاش‌هایی که برای صلح آمیز بودن باید مورد توجه قرار گیرد، مورد حمایت قرار گیرد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها