رایزنی نماینده بایدن در قطر درباره بازداشت‌شده‌های آمریکایی

کد خبر: 1210630

نماینده دولت آمریکا در امور مربوط به شهروندان بازداشت‌شده آمریکایی به قطر سفر کرده است.

رایزنی نماینده بایدن در قطر درباره بازداشت‌شده‌های آمریکایی

 «راجر کارستنز»، نماینده دولت آمریکا در امور مربوط به زندانیان آمریکایی در کشورهای مختلف روز گذشته (دوشنبه) به قطر سفر کرده است.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفته کارستنز از روز ۱۳ تا ۱۶ مارس در دوحه حضور خواهد داشت و در «همایش امنیت جهانی» سخنرانی خواهد کرد.

مطابق این بیانیه، او همچنین قرار است که با «نماینده‌ها و ذی‌نفع‌ها» درباره حل مسائل مربوط به آمریکایی‌های بازداشت‌شده در سراسر جهان رایزنی کند.

این سفر در حالی انجام می‌شود که مطابق تحلیل‌های بسیاری از کارشناسان مسائل بین‌المللی با تلاش‌های آمریکا برای مبادله زندانی با ایران ارتباط دارد. این در حالی است که دولت آمریکا در موضع‌گیری‌های رسمی رایزنی با ایران برای مبادله زندانیان را رد کرده است.

یک مقام ارشد آمریکایی روز گذشته درباره احتمال تلاش این مقام آمریکایی برای مبادله زندانی با جمهوری اسلامی ایران گفت: «می‌توان تصور کرد که چنین رایزنی‌هایی برای شهروندان بازداشت‌شده آمریکایی بسیار حساس و حیاتی هستند. بنابراین ما جزئیاتی از تلاش‌های دیپلماتیکی که در جریان است ارائه نمی‌‌کنیم.»

این در حالی است که «ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا چند روز پیش مدعی شده بود که ادعای مقام‌های ایران درباره توافق بر سر تبادل زندانی با آمریکایی‌ها «دروغی بی‌رحمانه» است.

روز گذشته «ناصر کنعانی» سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به پرسشی در خصوص اظهارات حسین امیرعبداللهیان درباره توافق ایران و آمریکا بر سر تبادل زندانیان و ادعای آمریکا مبنی بر اینکه چنین توافقی وجود ندارد و خوشبین بودن به توافق با آمریکا، اظهار داشت: در مورد موضوع زندانیان وزیر امور خارجه دیروز به این موضوع اشاره کرد و من بعد از واکنش تعجب برانگیز طرف‌ آمریکایی در این خصوص توضیحات تکمیلی دادم.

کنعانی اضافه کرد: برای ما آنچه حائز اهمیت است این است که روند مذاکرات باید به نتایج عملی لازم منتهی شود. ایران بارها و بارها تأکید کرد و در عمل هم نشان داد که به دیپلماسی به عنوان بهترین مسیر برای حل و فصل اختلافات و رفع مشکلات اعتقاد راسخ و عملی دارد و در مسیر عمل هم پایبندی خودش را نشان داده است.

این دیپلمات ارشد ایرانی ادامه داد: هم در ارتباط با زندانیان و هم بقیه مسائل مرتبط با دولت آمریکا، گفت‌وگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه داشته و دارد. در برخی موضوعات از جمله زندانیان قبلا به توافق رسیدیم و در ماه مارس سال میلادی گذشته توافق مکتوبی شکل گرفت که از سوی نماینده رسمی دولت آمریکا نیز امضا شد. طرف آمریکایی در یک مرحله پذیرفت که این موضوع بدون ارتباط با روند مذاکرات رفع تحریم‌ها انجام شود و مبادله صورت گیرد و در مقطع دیگری آن را به روند مذاکرات هسته‌ای گره زدند.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران همانطور که اعلام کردیم آمادگی داریم این کار به عنوان موضوع انسانی صورت بگیرد. مشکلات فنی آمریکا به خودش ارتباط دارد. در این موضوع در صورت برخورد واقع بینانه طرف آمریکایی موضوع مبادله زندانیان به عنوان موضوع کاملا انسانی قابل انجام است./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها