انتقاد تند روسیه به ناتو برای بحران در کوزوو

کد خبر: 1224407

سخنگوی وزارت خارجه روسیه اقدامات نیروهای وابسته به ناتو در شمال کوزوو را مورد انتقاد قرار داد.

انتقاد تند روسیه به ناتو برای بحران در کوزوو

به نقل ازتاس، وزارت خارجه روسیه نیروهای ناتو را عامل تشدید تنش‌ها در شمال کوزوو معرفی کرد.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد که نیروی امنیتی بین المللی ناتو در کوزوو موسوم به KFOR به منبع خشونت و تشدید غیرقانونی تنش در منطقه تبدیل شده است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که وضعیت بحرانی در شهرداری‌های زوکان، زوبین پوتوک و لپوساویچ که می‌توانست از طریق یک مصالحه و با آرامش حل شود، کار سختی برای صلح‌بانان ناتو در کوزوو بود.

زاخارووا با انتقاد از توسل نیروهای ناتو به خشونت علیه صرب های منطقه، گفت نیروهای ناتو نه تنها غیرحرفه‌ای بودن خود را با این کار اثبات کردند، بلکه خود به منبع خشونت غیرضروری مبدل شدند.

این دیپلمات روس یادآور شد که نیروهای صلح بان ناتو بنا بود از اکثریت محلی صرب ها در برابر خودسری کوزوو محافظت کنند، اما در نهایت با رویکرد بیگانه هراسی کوزوو همراه شدند.

حضور نیروهای ناتو در شمال کوزوو روز گذشته بر تشدید تنش‌ها و درگیری در این منطقه منجر شد. نیروهای موسوم به صلح‌بانان ناتو روز دوشنبه با صرب‌های شهر زویجان در شمال کوزوو درگیر شدند.

بنا به گزارش‌ها، نیروهای ناتو به روی صرب های ساکن در شمال کوزووآتش گشودند و پس از محاصره شدن از سوی معترضان صرب مجبور به عقب‌نشینی شدند. معترضان صرب از اینکه نیروهای وابسته به کوزوو کنترل ساختمان‌های دولتی در شهرهای اکثریت صرب نشین را در اختیار گرفتند، خشمگین هستند.

پس از آنکه اکثر صرب‌های ساکن کوزوو انتخابات در چهار شهر را تحریم کردند، ناآرامی‌ها در این منطقه شروع شد. مشارکت در این انتخابات تنها ۳.۴۷ درصد بود و صربستانی‌ها اعلام کرده بودند که زیر دست شهرداری آلبانیایی‌تبار که نماینده منافع آنها نیست، نشده و رای هم نخواهند داد./مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد