رییس مجلس ترکیه انتخاب شد

کد خبر: 1225939

«نعمان کورتولموش» معاون «رجب طیب اردوغان» در حزب عدالت و توسعه که در فهرست این حزب از شهر استانبول به پارلمان راه یافته است، در جلسه مجمع عمومی امروز به عنوان رییس مجلس ملی ترکیه انتخاب شد.

رییس مجلس ترکیه انتخاب شد

«نعمان کورتولموش» معاون «رجب طیب اردوغان» در حزب عدالت و توسعه که در فهرست این حزب از شهر استانبول به پارلمان راه یافته است، در جلسه مجمع عمومی امروز به عنوان رییس مجلس ملی ترکیه انتخاب شد.

مجمع عمومی دوره بیست و هشتم مجلس ملی ترکیه امروز برای انتخاب رئیس مجلس این کشور تشکیل شد و در جریان آن، رییس و اعضای هیات رییسه انتخاب شدند.

دوره جدید مجلس ترکیه که از هفته گذشته فعالیت خود را آغاز کرده است، تا امروز توسط رییس و هیات رییسه موقت اداره می شد.

نعمان کورتولموش ۶۴ ساله پیش از این به عنوان معاون نخست وزیر و وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه خدمت کرده و طی چند سال اخیر نیز معاون اردوغان در حزب عدالت و توسعه بوده است.

نعمان کورتولموش معاون سابق نخست وزیر و از یاران نزدیک و قدیمی اردوغان دیروز از سوی ائتلاف جمهور متشکل از حزب عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی به عنوان نامزد ریاست مجلس ملی ترکیه معرفی شد.

وی در دور اول رای گیری برای ریاست مجلس نتوانست حد نصاب ۴۰۰ رای لازم برابر آیین نامه داخلی مجلس ملی ترکیه را کسب کند و تنها ۳۱۷ رای به دست آورد.

کورتولموش در دور دوم رای گیری نیز ۳۲۱ رای کسب کرد و نتوانست حد نصاب ۴۰۰ رای را کسب کند و در نهایت در دور سوم و نهایی رای گیری، با کسب اکثریت نسبی آرا و ۳۲۱ رای به عنوان رییس مجلس ملی ترکیه انتخاب شد.

رقبای او برای ریاست مجلس، تکین بینگول از حزب جمهوری خواه خلق ترکیه، تولای حاتیم اوغلوللاری اوروچ از حزب چپ سبز، مصطفی ینراوغلو از حزب دوا، جیهان پاچاجی از حزب نیک، سراپ یازیچی اوزبودون از حزب آینده و شراف الدین جان آتالای از حزب کارگر ترکیه بودند که نتوانستند حد نصاب لازم را برای ریاست کسب کنند و بینگول نزدیک ترین رقیب او توانست ۱۳۱ رای کسب کند.

در مجمع عمومی امروز مجلس ترکیه همچنین معاونان و اعضای هیات رییسه مجلس نیز انتخاب شدند.

برای انتخاب رئیس مجلس در مجمع عمومی پارلمان رای گیری می شود و هر نامزدی که بتواند در دو دور رای گیری، ۴۰۰ رای و بیش از این رقم از مجموع آرای ۶۰۰ نماینده را کسب کند، رییس مجلس خواهد شد و در صورت عدم دستیابی به این میزان آرا، اکثریت ساده برای انتخاب رئیس مجلس در دور سوم کافی است.

بنا به گزارش شبکه خبری تی.آر.تی خبر، امروز در مجمع عمومی مجلس ترکیه نایب رئیس، اعضای دفتری و روسای اداری نیز انتخاب شدند و هیات مشورتی نیز برای تعیین و توزیع نمایندگان در کمیسیون‌ها و شورای ریاست تشکیل جلسه داد.

امروز پیش از انتخاب رئیس و هیات رئیسه مجلس، معاون اول رییس جمهور و ۱۷ وزیر تازه منصوب شده در دولت اردوغان نیز با حضور در مجمع عمومی پارلمان سوگند یاد کردند.

به گزارش ایرنا، انتخابات همزمان ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه ۱۴ ماه می ۱۲۰۲۳(۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲) با مشارکت کم نظیر بیش از ۸۸ درصد مردم برگزار شد و ۶۰۰ نماینده مجلس این کشور انتخاب شدند.

براساس قوانین ترکیه، در نخستین جلسه آغاز دوره فعالیت مجلس که هفته گذشته برگزار شد،«دولت باغچه لی» رهبر حزب حرکت ملی و مسن ترین فرد منتخب به عنوان رئیس موقت انتخاب و مجلس این کشور در یک هفته اخیر توسط وی اداره شد.

برای انتخاب رئیس مجلس ترکیه، دو بار انتخابات برگزار می شود که مدت دوره نخست ۲ سال و مدت دوره دوم تصدی، سه سال تعیین شده است.

آرای انتخابات پارلمانی ترکیه نشان می دهد که ائتلاف جمهور(حامیان اردوغان) ۳۲۳ کرسی مجلس این کشور را کسب کرده و اکثریت پارلمان را به دست گرفته است.

بر اساس نتایج اعلام شده، ائتلاف ملت (حامیان قلیچداراوغلو) و احزاب اپوزیسیون نیز ۲۱۲ کرسی مجلس ترکیه را کسب کرده‌اند.

بر اساس نتایج اعلام شده، ائتلاف کار و آزادی(احزاب کُردی) ۱۰.۵۱ درصد آرا و ۶۶ کرسی این انتخابات را کسب کرده و ائتلاف آتا(حامیان سینان اوغان) نیز به علت کسب ۲.۴۶ درصد آرای این انتخابات و نرسیدن به حد نصاب هفت درصد برای حضور در پارلمان، از راهیابی به مجلس ترکیه باز ماند.

بر اساس شمارش آرای صندوق ها، احزاب عدالت و توسعه با ۲۶۶ کرسی، جمهوری خواه خلق ترکیه با ۱۶۹ کرسی، چپ سبز با ۶۲ کرسی، حرکت ملی با ۵۰ کرسی و حزب نیک با ۴۴ کرسی، حزب دوباره رفاه با پنج کرسی و حزب کارگران ترکیه با چهار کرسی به مجلس ۶۰۰ نفری ترکیه به شکل اختصاصی راه یافته اند.

بر اساس نتایج اولیه انتخابات پارلمانی ترکیه، همه ۱۶ نفر از اعضای کابینه دولت قبلی اردوغان که به عنوان نامزد انتخابات مجلس از شهرهای مختلف ترکیه معرفی شده بودند، برای حضور در بیست و هشتمین دوره انتخابات مجلس برگزیده شده‌اند.

در بیست و هشتمین دوره رقابت انتخابات پارلمانی ترکیه که همزمان با سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور برگزار شد، نامزدهای ۲۴ حزب به همراه ۱۵۱ نامزد مستقل و منفرد برای کسب ۶۰۰ کرسی مجلس در ۸۷ حوزه انتخابیه حضور داشتند.

در دوره قبلی انتخابات، پنج حزب عدالت و توسعه، جمهوری خواه خلق ترکیه، دموکراتیک خلق‌ها، حرکت ملی و حزب نیک توانستند با رد کردن حد نصاب ۱۰ درصد وارد پارلمان ترکیه شوند و نمایندگان ۹ حزب دیگر نیز در قالب ائتلافی وارد پارلمان ترکیه شدند.

منتخبان مردم در مجلس ترکیه که ۶۰۰ عضو دارد، در مدت پنج سال بر کرسی می‌نشینند.

اعضای کابینه جدید اردوغان در مجلس ترکیه سوگند یاد کردند

 معاون اول رئیس جمهور و ۱۷ وزیر منصوب شده از سوی رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه امروز (چهارشنبه) در مجمع عمومی مجلس ملی ترکیه سوگند یاد کردند.

به گزارش ایرنا، امروز مجمع عمومی پارلمان ترکیه به ریاست «دولت باغچه‌لی» رئیس موقت مجلس ترکیه تشکیل شد و اعضای کابینه برای رسمیت یافتن فعالیت قانونی خود در مجلس این کشور متن سوگندنامه را قرائت کردند.

همچنین امروز مراسم تحلیف نمایندگانی که در هفته گذشته موفق به ادای سوگند نشده بودند، برگزار شد.

دوره پنج ساله ریاست جمهوری ترکیه روز شنبه هفته جاری با حضور مقامات عالی ۸۱ کشور و با برگزاری مراسم تحلیف و ادای سوگند رجب طیب اردوغان در مجلس ملی این کشور آغاز شد.

رجب طیب اردوغان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه که در تاریخ ۲۴ ماه می ۲۰۲۳(هفتم خرداد ماه ۱۴۰۲) برگزار شد، با کسب ۲۷ میلیون و ۸۳۴ هزار و ۵۸۹ رای معادل ۵۲.۱۸ درصد آرای مردمی به پیروزی رسید و با مراسم تحلیف روز شنبه، دوره خدمت پنج ساله او در سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ترکیه آغاز شد.

شنبه شب اردوغان ترکیب کابینه جدید دولت خود را اعلام کرد که متشکل از رییس جمهور، معاون اول رییس جمهور و ۱۷ وزیر است.

اعضای کابینه دولت اردوغان برابر اصلاحیه قانون اساسی سال ۲۰۱۷ ترکیه، تنها در برابر رییس جمهور پاسخگو هستند و رییس جمهور در عزل و نصب آنها اختیار کامل دارد و پیش از شروع به کار، اعضای کابینه نیاز به اخذ رای اعتماد نمایندگان مجلس ندارند و تنها در مجلس سوگند یاد می کنند که مراسم ادای سوگند آنها امروز برگزار شد.

در دوره بیست و هشتم انتخابات مجلس ملی ترکیه که در تاریخ ۱۴ ماه می ۲۰۲۳(۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲) برگزار شد، همه ۱۶ عضو کابینه قبلی اردوغان که به پیشنهاد او نامزد انتخابات پارلمانی شده بودند، به عنوان منتخب مردم برگزیده شدند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها