موضع جدید بلینکن درباره پرونده بالون جاسوسی چین

کد خبر: 1228574

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا اظهار کرد موضوع پرواز بالون جاسوسی چین بر فراز آسمان ایالات متحده باید تمام شود.

موضع جدید بلینکن درباره پرونده بالون جاسوسی چین

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا اظهار کرد موضوع پرواز بالون جاسوسی چین بر فراز آسمان ایالات متحده باید تمام شود.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه ان‌بی‌سی اظهار کرد موضوع پرواز بالون جاسوسی چین بر فراز آسمان ایالات متحده باید تمام شود.

وی افزود: ما هر کاری را که لازم بود برای حمایت از منافعمان انجام دادیم، ما هر آنچه را که باید می گفتیم، گفتیم و هر آنچه را که لازم بود شفاف کنیم، روشن ساختیم تا بار دیگر این حادثه تکرار نشود. بنابراین تا زمانی که این رویداد تکرار نشده، پرونده این موضوع باید بسته شود.

آنتونی بلینکن دو روز پیش به عنوان نخستین دیپلمات ارشد آمریکایی در میان سردی روابط با چین و دورنمای مبهم برای هرگونه پیشرفت طی پنج سال گذشته، به چین سفر کرد.

بلینکن سفر برنامه ریزی شده خود را در ماه فوریه پس از پرواز یک بالون جاسوسی مشکوک چینی بر فراز حریم هوایی ایالات متحده با تاخیر انداخت. وی بالاترین مقام دولتی ایالات متحده است که از زمان روی کار آمدن جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در ژانویه 2021 به چین سفر کرد.

شی جین‌پینگ رئیس جمهوری چین و آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز گذشته بر سر ایجاد ثبات در رقابت شدید بین دو کشور و عدم تبدیل آن به یک منازعه توافق کردند.     

بلینکن اولین وزیر خارجه آمریکا از سال 2018 است که با رئیس جمهور چین دیدار کرده است. وی به خبرنگاران گفت که مسائل مورد اختلاف از جمله تایوان را مطرح کرده است.

درحالی که وزیر خارجه آمریکا گفته که دو طرف پیشرفتی به سمت ایجاد کانال ارتباطی منظم نظامی نداشتند، قرار است مقام‌های ارشد بیشتری از آمریکا در هفته‌های آینده به چین سفر کنند.

انتظار می‌رود که دیدار 30 دقیقه‌ای بلینکن و شی بتواند یک نشست بین رئیس جمهوری چین و جو بایدن همتای آمریکایی وی را در سال جاری تسهیل کند.

آخرین دیدار شی و بایدن در نشست گروه 20 در بالی اندونزی نوامبر گذشته انجام شد. با وجود تاکید بر ایجاد ارتباطات منظم در آن زمان، روابط بین دو کشور بر سر مساله تایوان و موضوعات دیگر بدتر شد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، عدم وجود کانال‌های ارتباطی باز و منظم بین دو اقتصاد بزرگ جهان بی ثباتی در سراسر جهان به وجود آورده است و بی‌میلی پکن نسبت به تعامل در مذاکرات نظامی منظم با واشنگتن، همسایگان چین را گوش به زنگ کرده است.

تحلیلگران معتقد هستند که اظهارات شی و طراحی دیدارهای دیپلماتیک به نظر نشانه تمایل برای پیشرفت در این زمینه است.

این در حالی است که هربرت مک مستر مشاور سابق امنیت ملی آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ، در گفتگو با سی‌بی‌اس اظهار کرد سفر آنتونی بلینکن به چین، در بحبوحه تنش های فزاینده بین واشنگتن و پکن، نشان دهنده اندکی ضعف است.

مک مستر خاطرنشان کرد ما باید در این باره پاسخی قوی بدهیم. و من تصور می کنم سفر آنتونی بلینکن به چین، ممکن است نشان دهنده اندکی ضعف از سوی دولت آمریکا باشد./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها