مسکو دستور بازداشت پریگوژین را صادر کرد

کد خبر: 1229182

مسکو با اعلام صدور دستور بازداشت پریگوژین، رهبر واگنر، به اعضای این گروه ضمانت امنیتی داد تا به مواضع خود برگردند.

مسکو دستور بازداشت پریگوژین را صادر کرد

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای خطاب به نیروهای گروه شبه نظامی واگنر به آن‌ها اطمینان داد امنیت سربازان و فرماندهانی که «به اشتباه خود پی برده‌اند» را برای بازگشت به پایگاهایشان تضمین خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک،‌ در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: شما با فریب به قمار جنایتکارانه پریگوژین و مشارکت در یک شورش مسلحانه وارد شده‌اید.

این بیانیه ادامه می‌دهد: بسیاری از همرزمان شما از گروه‌های مختلف به این اشتباه پی برده‌اند و برای بازگشت به پایگاه‌های دائمی خود در سلامت و امنیت در خواست کمک می‌کنند.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه تاکید شده است: ما نیز در حال ارائه کمک به تمام این جنگجوها و فرماندهانشان هستیم و امنیت همه را تضمین می‌کنیم.

این وزارتخانه درنهایت از نیروهای واگنر خواسته است تا با رعایت احتیاط و در سریع‌ترین زمان ممکن با نمایندگان وزارت دفاع و آژانس‌های مجری قانون تماس بگیرند.

همچنین دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین نیز دقایقی پیش اعلام کرد که ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه به زودی [در رابطه با وقایع اخیر] سخنرانی خواهد کرد.

به گزارش ایرنا،‌ یوگنی پریگوژین بنیان‌گذار و رییس گروه خصوصی نظامی واگنر روز جمعه بدون ارائه شواهدو مستندات مدعی شد که ارتش روسیه ۲ هزار نفر از نیروهای واگنر را به قتل رسانده است.

وی گفت: یک حمله راکتی به اردوگاه‌های گروه واگنر انجام شد. افراد زیادی قربانی شده‌اند. به گفته کسانی که شاهد حمله بودند این راکت از پشت جبهه یعنی توسط نیروهای وزارت دفاع فدراسیون روسیه شلیک شده بود.

پریگوژین که در ماه‌های گذشته حملات لفظی شدیدی علیه سرگئی شویگو وزیر دفاع و والری گراسیموف رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه داشته است، گفت: وزارت دفاع تلاش می‌کند جامعه و رئیس جمهوری را فریب داده و قصه‌ای درباره تهاجم اوکراین و برنامه‌ریزی آن‌ها برای حمله به ما با همکاری ناتو بسازد.

رییس گروه واگنر اعلام کرد که نیروهای این گروه شبه‌نظامی از اوکراین وارد خاک روسیه شده و آماده هستند «تمام راه» را علیه ارتش روسیه طی کنند. او هشدار داد که هر کسی بر سر راه این گروه قرار بگیرد وی و افرادش آنها را نابود خواهند کرد.

پریگوژین همچنین سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه را تهدید کرد و گفت که وی در میدان سرخ مسکو به دار آویخته خواهد شد و در مقبره لنین دفن می‌شود.

رئیس گروه واگنر بامداد شنبه با این ادعا که نیروهای این گروه یک بالگرد روسیه را که به سمت غیرنظامیان شلیک کرده بود، سرنگون کردند، افزود: والری گراسیموف «رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه دستور پرواز هواپیماها و گشودن آتش به ستون‌های [واگنر] را که در میان کامیون‌ها و خودروهای غیرنظامی حرکت می‌کنند، صادر کرده است.

پریگوژین همچنین در یک پیام صوتی در تلگرام مدعی شد که نیروهای واگنر وارد شهر «روستوف» در جنوب روسیه شده‌اند. وی ساعاتی بعد با انتشار پیامی مدعی شد که نیروهایش کنترل مراکز نظامی این شهر از جمله مقر ارتش و فرودگاه را به دست گرفته‌اند.

روسیه، رییس گروه شبه نظامی واگنر را به شورش مسلحانه متهم و علیه وی پرونده تشکیل داده است؛ اتهامی که درصورت اثبات آن، پریگوژین به ۱۲ تا ۲۰ سال زندان محکوم خواهد شد.

سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB)،‌ اظهارات و اقدامات پریگوژین را در واقع فراخوانی برای آغاز یک درگیری داخلی مسلحانه عنوان کرد.

سرگئی سوروویکین فرمانده ارشد روسیه در عملیات نظامی ویژه در اوکراین در همین رابطه از گروه شبه‌نظامی واگنر خواست تا از دستورات ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اطاعت کرده و همه مشکلات را از راه مسالمت‌آمیز حل کند.

به دنبال اقدامات پریگوژین تدابیر امنیتی در مسکو تقویت شده؛ همه تاسیسات حیاتی و زیرساخت‌های دولتی و حمل و نقل تحت حفاظت بیشتر قرار گرفته‌اند.

یگان‌های ویژه گارد ملی روسیه نیز به حالت آماده‌باش کامل درآمده‌اند.

به گزارش راشا تودی، ماموران امنیتی روسیه صبح شنبه وارد مقر نیروهای شبه‌نظامی واگنر واقع در شهر سن پترزبورگ شدند./ ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها