تحولات اوکراین | کمک تسلیحاتی500 میلیون دلاری دیگر آمریکا به اوکراین

کد خبر: 1229772

خبرگزاری رویترز اعلام کرد که دولت آمریکا قصد دارد فردا از بسته کمک‌های نظامی جدید به ارزش 500 میلیون دلار به اوکراین رونمایی کند.

تحولات اوکراین | کمک تسلیحاتی500 میلیون دلاری دیگر آمریکا به اوکراین

خبرگزاری رویترز اعلام کرد که دولت آمریکا قصد دارد فردا از بسته کمک‌های نظامی جدید به ارزش 500 میلیون دلار به اوکراین رونمایی کند.

خبرگزاری رویترز خبر داد که دولت آمریکا قصد دارد روز سه‌شنبه از بسته کمک‌های نظامی جدیدی برای اوکراین رونمایی کند.

بر اساس گزارش‌ها، ارزش بسته کمک‌های تسلیحاتی جدید آمریکا بالغ بر 500 میلیون دلار بوده و هدف از آن، نشان دادن عزم آمریکا برای کمک به اوکراین در جنگ با روسیه است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که اوکراین در جریان آنچه ضدحمله اخیر این کشور علیه نیروهای روسیه نامیده شد، قریب به نیمی از تجهیزات زرهی دریافتی از کشورهای عضو ناتو را از دست داده است.

دو مقام آمریکایی گفته‌اند که بسته کمک‌های جدید شامل خودروهای زرهی است که اوکراین در حال حاضر در جنگ خود با روسیه به آن نیاز دارد. انتظار می‌رود بسته کمک‌های تسلیحاتی جدید شامل 30 خودروی جنگی بردلی و 25 نفربر زرهی استرایکر باشد.

یکی از این مقام‌ها که خواست نامش فاش نشود گفت، به عنوان بخشی از بسته کمک‌ها، اوکراین مهمات مورد نیاز برای سامانه موشکی هایمارس، تسلیحات ضد تانک شامل موشک‌های جاولین و مهمات مورد نیاز برای سامانه‌های پدافندی پاتریوت و استینگر دریافت خواهد کرد.

 «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین شب گذشته (یکشنبه) پس از تماس تلفنی با «جو بایدن» رئیس‌جمهور ایالات متحده، خواستار تشدید فشارهای غرب علیه روسیه شد.

بنا بر گزارش شبکه روسی «راشاتودی»، زلنسکی تصریح کرد که در جریان تماس تلفنی با رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا در خصوص ارسال تسلیحات سنگین بیشتر به اوکراین گفت‌وگو داشته است.

زلنسکی گفت: «ما درباره مسیر خصومت‌ها و روندی که در روسیه شکل می گیرد، گفت‌وگو کردیم. جهان باید تا زمان برقراری نظم بین‌المللی، به روسیه فشار آورد».

زلنسکی که در دوران زمامداری خود حدود 20 درصد از خاک کشورش را از دست داده است، در یک پیام ویدئویی دیگر تصریح کرد که «تقویت توپخانه کی‌یف» و ارسال چندین موشک انداز در دستورکارگفت‌وگوهای وی با رئیس‌جمهور آمریکا بوده است.

 حملات دریایی دقیق روسیه علیه انبارهای مهمات ارتش اوکراین

وزارت دفاع روسیه از دفع ضد حملات ارتش اوکراین در سه جهت و حمله دریایی علیه انبارهای مهمات نیروهای این کشور خبر داد.

وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه از انجام حملات دقیق دریایی و زمینی علیه مواضع ارتش اوکراین و دفع حملات آن‌ها خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «تاس» سپهبد «ایگور کوناشنکوف»، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در نشست خبری اظهار داشت که نیروهای روسیه با سلاح‌های دقیق حملات دریایی علیه ارتش اوکراین انجام داده و انبارهای مهمات توپخانه آن‌ها را از بین بردند.

روسیه از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (پنجم اسفند ماه ۱۴۰۰) بعد از به رسمیت شناختن استقلال دو جمهوری لوهانسک و دونتسک از اوکراین، به این منطقه نیرو اعزام کرد و از آغاز «عملیات ویژه نظامی در اوکراین» خبر داد. روسیه هدف خود را از این اقدام، نازی زدایی اوکراین، خلع سلاح این کشور، رفع نگرانی‌های امنیتی خود و اجابت درخواست کمک لوهانسک و دونتسک اعلام کرده است. دولت اوکراین اما استقلال دونتسک و لوهانسک را به رسمیت نشناخته و حضور نظامی روسیه را «تجاوز و حمله به تمامیت ارضی» خود خوانده است.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه افزود که تلاش نیروهای اوکراینی برای پیشروی در سه جهت در «دونتسک»، «کراسنی لیمان» و جنوب دونتسک با شکست مواجه شد.

در هفته‌های اخیر، ارتش اوکراین تبلیغات گسترده‌ای در زمینه ضدحمله به مواضع روسیه کرده و بارها اعلام کرده که نیروهای اوکراینی در حال پیشروی هستند و تلاش دارند مناطق اوکراین را از روسیه بازپس بگیرند، اما حتی مقام‌های ارشد این کشور به تشدید نبردها در مناطق جنوبی اوکراین اعتراف کرده‌اند و بسیاری از رسانه‌ها از شکست‌های پی در پی ارتش اوکراین در قبال روسیه خبر داده‌اند.

سپهبد کوناشنکوف افزود که نیروهای روسیه در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۱۵۰  نظامی اوکراینی را در مناطق مختلف از پای درآوردند و شمار قابل توجهی از تجهیزات زرهی آن‌ها را نابود کردند.

روسیه در حالی سرگرم نبرد با اوکراین است که در چند روز گذشته با شورش گروه واگنر مواجه شد.

روسیه جمعه شب تا شنبه شب وضعیت پرتنش بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد. نیروهای واگنر تاسیسات نظامی در شهر جنوبی «روستوف» روسیه را تصرف کردند و پریگوژین اعلام کرد نیروهایش پیشروی را با طرحی برای رسیدن به مسکو آغاز کرده‌اند.

در پی آن، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه طی سخنانی کوتاه و تند، اقدام نیروهای تحت امر پریگوژین را «خیانت در داخل کشور» و «شورش مسلحانه» خواند و درباره عواقب آن هشدار داد. ساعاتی بعد رئیس واگنر با میانجیگری رئیس‌جمهور بلاروس موافقت کرد پیشروی را توقف و نیروهایش را در ازای دریافت ضمانت‌های امنیتی عقب بکشد. به این ترتیب شورش واگنر در کمتر از ۲۴ ساعت به پایان رسید/فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها