آمریکا: به چالش کشیده شدن رهبری پوتین امر جدیدی است

کد خبر: 1229780

متیو میلر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که وضعیت در روسیه چند روز پس از شورش ناقص یوگنی پریگوژین رهبر گروه شبه نظامی واگنر همچنان درحال تحول است و به چالش کشیده شدن رهبری ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور امر جدیدی است.

آمریکا: به چالش کشیده شدن رهبری پوتین امر جدیدی است

متیو میلر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا  گفت که وضعیت در روسیه چند روز پس از شورش ناقص یوگنی پریگوژین رهبر گروه شبه نظامی واگنر همچنان درحال تحول است و به چالش کشیده شدن رهبری ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور امر جدیدی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در نشستی خبری در واشنگتن به خبرنگاران گفت که وضعیت در روسیه چند روز پس از یک شورش ناقص همچنان درحال تحول است و هیچ ارزیابی در مورد محل اختفای یوگنی پریگوژین رئیس گروه شبه نظامی واگنر روسیه، ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: این قطعاً امر جدیدی است که رهبری ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به طور مستقیم به چالش کشیده می شود. اظهارات یوگنی پریگوژین که مستقیماً منطق این جنگ (در اوکراین) را زیر سؤال می‌برد و می‌گوید که جنگ اساساً بر اساس یک دروغ انجام شده است، امر جدیدی است.

میلر تصریح کرد: رویدادهای آخر هفته نگرانی واشنگتن را در مورد بی ثباتی که واگنر هنگام ورود به هر کشوری ایجاد می کند، تقویت می کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: واشنگتن نمی داند چه اتفاقی برای واگنر در اوکراین یا آفریقا خواهد افتاد، اما تا زمانی که این گروه یا سازمان جانشین آن در آفریقا، اوکراین یا مناطق دیگر به فعالیت خود ادامه دهد، آمریکا به اقدامات خود برای پاسخگو ساختن آن ادامه خواهد داد.

وی همچنین گفت که نمی خواهم در مورد چگونگی تحلیل چین از وضعیت روسیه اظهار نظر کنم. آمریکا همچنان از چین می خواهد به روسیه کمک مستقیم نظامی انجام ندهد.

به گزارش خبرنگار ایرنا،  پیش از این، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در سخنانی در کاخ سفید در مورد وضعیت روسیه  گفت که شورش گروه واگنر علیه کرملین بخشی از اختلافات در داخل سیستم روسیه است و آمریکا و متحدانش در آن دخالتی نداشتند.

بایدن در اولین اظهارنظر خود درباره شورش واگنر که  در روز شنبه  رخ داد، گفت: «ما روشن کردیم که نقشی نداریم، ما در این موضوع دخالتی نداشتیم.ما به پوتین هیچ بهانه ای ندادیم تا غرب و ناتو  را مقصر وضعیت کنونی بداند. ما در آن هیچ نقشی نداشتیم. این تحولات بخشی از اختلافات در داخل سیستم روسیه بود.»

رئیس جمهور آمریکا افزود  که به تیم امنیت ملی خود دستور داده است که او را  هر ساعت در مورد وضعیت روسیه مطلع  کند و برای احتمالات مختلف آماده شود.

بایدن گفت که با متحدان کلیدی خود در یک کنفرانس ویدئویی صحبت کرده است تا مطمئن شود که همه موضع مشابهی دارند و در واکنش خود هماهنگ هستند. او گفت: «همه موافق هستند که ما نباید بهانه ای به ولادیمیر پوتین ( رئیس جمهور روسیه) بدهیم تا غرب و ناتو را مقصر بداند.»

بایدن، که روز یکشنبه با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت‌وگو کرد، گفت که قصد دارد روز دوشنبه یا صبح سه‌شنبه با او بار دیگر صحبت کند تا مطمئن شود که آنها «موضع مشابهی دارند.»

او همچنین اعلام  کرد که  قصد دارد با رهبر یک کشور دیگر متحد آمریکا صحبت کند اما توضیحی در خصوص نام این فرد نداد.

رئیس جمهور امریکا  ادامه داد که او و تیمش به ارزیابی پیامدهای این حادثه ادامه خواهند داد. وی افزود: «هنوز برای رسیدن به یک نتیجه قطعی در مورد عواقب و پیامدهای این تحولات، زود است.

بایدن همچنین خطاب به متحدان آمریکا گفت: "مهم است که ما کاملا هماهنگ باشیم."

به گزارش ایرنا، روز جمعه گروه شبه نظامی واگنر به رهبری یوگنی پریگوژین مدعی شد که نیروهای مسلح روسیه یک حمله موشکی به اردوگاه این گروه انجام دادند. وزارت دفاع روسیه این ادعاها را رد کرد اما نیروهای این گروه کنترل چندین ساختمان غیرنظامی در روستوف را در اختیار گرفته و به سمت مسکو حرکت کردند.

پوتین در یک سخنرانی تلویزیونی اقدامات رئیس واگنر را یک شورش مسلحانه و خیانت توصیف کرد. همان روز پوتین با وساطت الکساندر لوکاشنکو همتای بلاروسی خود طی توافقی این قضیه را خاتمه داد.

در نتیجه مذاکرات و میانجیگری الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس، پریگوژین تحرکات نیروهای خود را در روسیه متوقف کرد و به آنها دستور عقب نشینی به سمت اردوگاه‌هایشان را داد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها