اوکراین به عضویت در ناتو نزدیک شد؟

کد خبر: 1230410

سفیر آمریکا در ائتلاف پیمان آتلانتیک شمالی در اظهارنظری مبهم گفت، اعضای این ائتلاف به آنچه او یک «سازش» بر سر برخی جزئیات عضویت اوکراین در ناتو خواند، نزدیک هستند.

اوکراین به عضویت در ناتو نزدیک شد؟

 «جولیان اسمیت»، سفیر آمریکا در ائتلاف پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)‌ در اظهارنظری مبهم گفت، اعضای این ائتلاف به آنچه او یک «سازش» بر سر برخی جزئیات عضویت اوکراین در ناتو خواند نزدیک هستند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، صحبت‌های این مقام آمریکایی بعد از آن مطرح می‌شود که «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین روز چهارشنبه تلاش کرد حامیان غربی خود در ناتو را تحت فشار قرار دهد تا در اجلاس ماه ژوئیه این سازمان در پایتخت لیتوانی نقشه راهی برای عضویت کی‌‌یف در ائتلاف در دوران پس از جنگ منتشر کنند.

سفیر آمریکا در ناتو در گفتگو با خبرنگاران در شهر بروکسل در تلاش برای راضی ساختن زلنسکی گفت، اطمینان دارد این ائتلاف  در اجلاس ماه ژوئیه خود از بیانیه سال 2008 اجلاس بخارست که به جز اعلام پیوستن اوکراین به ناتو جزئیاتی از زمان یا فرآیند ‌آن مطرح نساخت فراتر می‌رود.

اسمیت در گفتگو با خبرنگاران صرفا گفت: «اکثر ما مطمئنیم که می‌توانیم توافقی که موضع فعلی ما را بازتاب دهد حاصل کنیم و اوکراینی ها احساس و باور خواهند کرد که اتفاقی فراتر و بالاتر از تکرار بیانیه بخارست رخ می‌دهد.»

به نوشته رویترز، برخی اعضای ناتو در حوزه شرق اروپا اخیرا در راستای اعلام حمایت از عضویت هر چه سریع‌تر اوکراین در ائتلاف ادعا کردند، قرار گرفتن کی‌یف تحت به اصطلاح چتر امنیت مشترک ناتو بهترین راه باز داشتن روسیه از دست زدن به حمله‌ای دیگر علیه همسایه خود است.

اما برخی از اعضای دیگر ائتلاف شامل آمریکا و آلمان نگران هستند هر گونه اقدام در راستای عضویت اوکراین در ناتو این ائتلاف را به جنگ با روسیه نزدیک‌تر کند زیرا مسکو این عضویت را اقدامی تحریک آمیز و گسترش ناتو را سند و مدرک خصومت غرب می‌داند.

اسمیت در ادامه اظهارات مبهم خود گفت، متن جزئیات مربوط به عضویت اوکراین در ناتو که قرار است در چارچوب یک اعلامیه در اجلاس ویلنیوس منتشر شود همچنان در دست مذاکره است و جزئیات بیشتری درباره ادبیات این اعلامیه ارائه نداد.

این مقام آمریکایی در پاسخ به این سوال که آیا این اعلامیه صحبتی از چگونگی عضویت اوکراین در ناتو مطرح می‌کند یا خیر گفت: «بله ممکن است. فکر میکنم احتمالا همینطور است.»

او ادامه داد، متن این توافق احتمالا قبل از اجلاس ویلنیوس که زلنسکی هم به آن دعوت شده، مورد توافق قرار می گیرد.

روسیه در فوریه ۲۰۲۲ بعد از تجربه چندین ماه پرتنش با ناتو به دنبال درخواست کمک جمهوری‌های منطقه دونباس در شرق اوکراین عملیات نظامی ویژه‌ای را با ماموریت غیرنظامی سازی و نازی‌زدایی این کشور آغاز کرد.

اروپایی ها پیش از عملیات روسیه در فوریه ۲۰۲۲ در اوکراین، با خصومت نشان دادن علیه روسیه و نادیده گرفتن مطالبات و منافع امنیتی مسکو زمینه ساز بروز جنگ در اوکراین شده و در جریان این عملیات نیز حمایتهای همه جانبه ای را از اوکراین به عمل آورده اند./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها