نیوزویک: اَبَراژدر اتمی جدیدِ روسیه سونامی راه می‌اندازد

کد خبر: 1232459

روسیه با موفقیت اَبَراژدر اتمی با قابلیت ایجاد سونامی و حمله به شهرهای ساحلی آمریکا را آزمایش کرده است.

نیوزویک: اَبَراژدر اتمی جدیدِ روسیه سونامی راه می‌اندازد

منابع خبری روز دوشنبه گزارش کردند که روسیه با موفقیت آزمایش‌هایی را بر روی نسل جدید اَبَر اژدر اتمی «پوزیدون» خود انجام داده است.

هفته نامه «نیوزویک» به نقل از شبکه خبری «ریانووستی» گزارش داد که آزمایش این اژدر یا شهپادهای پوزیدون نشان می‌دهد که عملکرد و ایمنی آنها تایید شده است.

یک منبع ناشناس نظامی گفت: «آنها آماده هستند تا طبق برنامه کار کنند. رزمایش‌های دریایی برای تابستان امسال برنامه ریزی شده است.»

وجود اَبَر اژدر پوزیدون سال ۲۰۱۵ قبل از اعلام رسمی آن در سال ۲۰۱۸ فاش شد. بر اساس گزارش سرویس تحقیقات کنگره آمریکا در سال ۲۰۲۲، گزینه روسیه می‌تواند با این اژدرها حمله تلافی جویانه علیه شهرهای ایالات متحده باشد.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه پیشتر گفته بود که  صنایع دفاعی این کشور شهپادهایی یا همان اَبَر اژدرهایی را توسعه داده که می‌توانند با سرعتی چند برابر بیشتر از سرعت زیردریایی‌ها حرکت کنند.

در رسانه‌های روسیه از این شهپاد به عنوان یک اژدر اتمی یاد می‌شود. ریانووستی در این زمینه گزارش کرد که  این اژدر قادر به ایجاد سونامی هنگام استفاده در سواحل دشمن است. طول این اژدر ۲۰ متر و قطر آن ۱.۸ متر است.

«سیدارث کاوشال» پژوهشگر نیروی دریایی و دفاع موشکی اندیشکده انگلیسی «روسی» گفت که این سلاح می‌تواند دستکم ۱۰۰۰۰ کیلومتر برد داشته باشد.

رسانه‌های روسیه پیشتر گزارش کردند که نیروی دریایی روسیه حدود ۳۲ اژدر را در چهار زیردریایی برای انجام وظیفه قرار خواهد داد که هر کشتی حامل ۸ اژدر پوزیدون است. این منبع گفت که این زیردریایی‌ها بخشی از ناوگان شمالی و اقیانوس آرام روسیه خواهند بود. زیردریایی‌های ویژه حامل «اَبَر اژدر پوزیدون» از پایان سال آینده تا آغاز سال ۲۰۲۵ به ناوگان اقیانوس آرام در شرق دور شبه جزیره «کامچاتکا» خواهند پیوست.

آمریکا برای ردیابی این گونه اژدرها شبکه ماهواره‌ای را فعال کرده، اما آنها قادر به شناسایی این اژدرها در زیر دریا نیستند/فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد