انتقاد سیاستمدار فرانسوی از زلنسکی: الحاق اوکراین به ناتو، اروپا را غرق خون می‌کند

کد خبر: 1232983

یک سیاستمدار فرانسوی در صفحه توئیتر خود به انتقاد شدید از رئیس‌جمهور اوکراین جهت اصرارش برای پیوستن به ناتو پرداخت.

انتقاد سیاستمدار فرانسوی از زلنسکی: الحاق اوکراین به ناتو، اروپا را غرق خون می‌کند

«نیکولاس دوپونت-ایگنان» نماینده مجمع ملی فرانسه و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۷ در صفحه توئیتر خود، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین را «دیوانه غیر قابل کنترل» توصیف کرد.

او هشدار داد که اگر زلنسکی، به پیوستن کشورش به ناتو و اتحادیه اروپا دست یابد، اروپا غرق در خون خواهد شد.

این سیاستمدار در حساب توئیتر خود نوشت: «زلنسکی بلاتکلیفی و ضعف ناتو را محکوم می‌کند. این مرد حقیقتا یک دیوانه غیر قابل کنترل است و فقط یک چیز را می‌خواهد؛ اینکه اروپا را غرق در خون و آتش ببیند».

نیکولاس دوپونت-ایگنان سپس تأکید کرد که فرانسه باید از پیوستن اوکراین به ناتو و همچنین اتحادیه اروپا جلوگیری کند.

نشست سران پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) در حالی روز گذشته در «ویلنیوس» لیتوانی پایان یافت که اوکراین همچنان از پیوستن به این ائتلاف بازماند؛ رویدادی که خشم ولودیمیر زلنسکی را موجب شد و او در صفحه توئیتر خود نوشت: ««بی‌سابقه و پوچ است که هیچ جدول زمانی نه برای دعوت از اوکراین و نه عضویت این کشور تعیین نمی‌شود در عین حال، سخنان نامفهومی درباره حتی "شرایط" دعوت از اوکراین مطح می‌شود».

یکی از کشورهایی که به شدت با پیوستن کی‌یف به ناتو مخالفت می‌کند، مجارستان این همسایه جنوب غربی اوکراین است. در این راستا «ویکتور اوربان» نخست وزیر مجارستان شامگاه سه‌شنبه گفت که به‌جای سلاح بیشتر در اوکراین، به ترویج صلح نیاز است.

اوربان - که کشورش ماه‌هاست در برابر فشارهای غرب برای ارسال سلاح به کی‌یف و همچنین موافقت با عضویت سوئد در ناتو مقاومت کرده - طی پیامی ویدئویی به نشست سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در لیتوانی، خواستار آتش‌بس و آغاز فوری مذاکرات صلح در اوکراین شد.

آلمان نیز از مخالفان مطرح پیوستن اوکراین به ناتو است؛ به نوشته روزنامه تلگراف، دلیل آلمان برای مخالفت با پیوستن اوکراین به ناتو، نگرانی از گسترش جنگ با روسیه به کل قاره اروپا است و برلین نمی‌خواهد مسکو «ماده ۵» معاهده ناتو را به‌طور بالقوه آزمایش کند. طبق این ماده، هر کشور عضو ناتو که مورد حمله قرار می‌گیرد حق دارد از بقیه متحدان درخواست مداخله نظامی کند.

تلاش اوکراین برای پیوستن به ناتو واکنش روس‌ها را نیز به همراه داشته است به طوریکه، «دیمیتری مدودف» نایب رئیس شورای امنیت ملی روسیه شامگاه سه‌شنبه طی بیانیه‌ای در کانال تلگرامی خود در واکنش به نتیجه نشست سران ناتو در لیتوانی، گفت که احتمالاً اوکراین هیچوقت عضو این ائتلاف نظامی نشود، اما سران ناتو از اذعان کردن به این حقیقت واهمه دارند.

در اواخر ماه سپتامبر سال ۲۰۲۲ - هفت ماه بعد از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در منطقه دونباس -  بود که «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین اعلام کرد که کی‌یف  درخواستی را برای پیوستن سریع به ناتو ارائه کرده است.

نگرانی کشورهای اروپایی از پیوستن اوکراین به ناتو پس از آن است که روسیه بارها در خصوص این الحاق هشدار داده و گفته است که اگر چنین اتفاقی بیفتد، تمامی اروپا درگیر جنگ خواهد شد.

حتی «دیمیتری مدودف» معاون شورای امنیت روسیه روز شنبه گذشته هشدار داده بود که پیوستن اوکراین به ناتو باعث جنگ جهانی سوم می‌شود.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه نیز روز دوشنبه اعلام کرد که که پیوستن اوکراین به ناتو پیامدهای بسیار منفی برای ساختار امنیتی اروپا خواهد داشت و مسکو به طور واضح و قاطع پاسخ آن را خواهد داد.

فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد