«فردا» گزارش می‌دهد؛

پاس گل پنس به ترامپ / آیا ترکیب دولت سابق آمریکا شکل می گیرد؟

کد خبر: 1234804

پنس قبلا گذار رسمی و علنی ترامپ از قانون اساسی را تایید کرده بود اما اکنون می گوید اقدامات ترامپ را مجرمانه نمی داند. شاید این اظهار نظر، مقدمه ای برای شکل گیری معامله ای جدید میان رئیس و معاون سابق کاخ سفید باشد!

پاس گل پنس به ترامپ / آیا ترکیب دولت سابق آمریکا شکل می گیرد؟

گروه بین‌الملل سایت فردا - مایک پنس معاون رئیس جمهور سابق آمریکا این روزها فعالیت زیادی در کمپین انتخاباتی خود دارد و تلاش می کند آرای اندک خود در نظرسنجی های ایالتی را تا اندازه ای قابل توجه ارتقا دهد! با این حال اقبال حدود 3 درصدی رای دهندگان جمهوریخواه به مایک پنس مانع از تحقق چنین رویایی برای وی می شود. سوال اصلی اینجاست که مایک پنس با وجود آگاهی نسبت به عدم شانس خود برای حضور در کاخ سفید ( به عنوان رئیس جمهور) چه نقشه راهی را برای آینده اش در نظر گرفته است؟ یکی از این نقشه ها می تواند نزدیک شدن دوباره به رئیس جمهور سابق آمریکا باشد! اگرچه دونالد ترامپ در مواضع قبلی خود عصبانیتش را از پنس علنی کرده و وی را فردی خائن و ترسو برشمرده است، اما رئیس جمهور سابق آمریکا نشان داده است که در مواردی به صورت کامل و 180 درجه، نظر و تصمیم خود را تغییرمی دهد! 

اخیرا شاهد چراغ سبز پنس به ترامپ بودیم! « معاون ریاست جمهوری سابق آمریکا و از نامزدهای رقابت مقدماتی حزب جمهوریخواه موضع جدیدی درباره نقش رئیس سابقش در حمله ششم ژانویه 2021 حامیانش به کنگره آمریکا اتخاذ کرد و گفت، هر چند حرفها و کارهای دونالد ترامپ در این رخداد بی ملاحظه هستند اما مجرمانه محسوب نمی‌شوند.مایک پنس در مصاحبه با شبکه «سی.ان.ان» گفت: «بگذارید صریح بگویم؛ دونالد ترامپ در آن روز اشتباه کرد و هنوز هم ارزیابی‌اش درباره اینکه من حق لغو نتایج انتخابات 2020 را داشتم غلط است.»

پنس که حالا رقیب رئیس سابقش برای تعیین نامزد ریاست جمهوری حزب جمهوریخواه است ادامه داد: «اما در رابطه با اتهامات کیفری همه‌ چیز به نیت و این که ذهنیت رئیس جمهور سابق چه بوده، مربوط است. من صادقانه نمی‌دانم نیت او در آن روز چه بود.»

معاون رئیس جمهور پیشین آمریکا پیش از این بارها از دونالد ترامپ به ‌دلیل نقشی که در حمله هوادارانش به ساختمان کنگره در تاریخ ششم ژانویه ۲۰۲۱ داشت انتقاد کرده است. او در اواسط خرداد ماه در یک سخنرانی در جمع حامیان حزب جمهوریخواه، بار دیگر بر نقش واضح ترامپ در حمله به ساختمان کنگره آمریکا در دو سال قبل تاکید کرد.

اما اظهارات اخیر پنس با ادعاهای قبلی وی همخوانی ندارد! اوقبلا مدعی شده بودکه ترامپ در روز ششم ژانویه از وی ( پنس) خواسته بود تا بین "قانون اساسی"و"ترامپ"یکی را انتخاب کند و وی دست به انتخاب گزینه اول زده بود! به عبارت بهتر، پنس قبلا گذار رسمی و علنی ترامپ از قانون اساسی را تایید کرده بود، موضوعی که مصداق عملی مجرمانه در آمریکاست! اما اکنون معاون رئیس جمهور سابق آمریکا می گوید اقدامات ترامپ را مجرمانه نمی داند. شاید این اظهار نظر، مقدمه ای برای شکل گیری معامله ای جدید میان رئیس و معاون سابق کاخ سفید باشد! مروری بر سخنان قبلی پنس علیه ترامپ نشان می دهد که وی قبل از بیان مواضع اخیر، تا چه اندازه ای در مقابل رئیس سابق خود گارد و موضع داشته است :

"اعتقاد من این است، کسی که خودش را بالاتر از قانون اساسی می‌داند هرگز نباید رئیس جمهور آمریکا باشد. همینطور کسی که از دیگران می‌خواهد تا او را بالاتر از قانون اساسی قرار دهند هم نباید هرگز دوباره رئیس جمهور آمریکا شود."

مواضع نسبتا ایجابی اخیر پنس در رد نقش مجرمانه ترامپ در شورش ششم ژانویه 2021 درحالی مطرح می شود که دونالد ترامپ روز سه شنبه گذشته اعلام کرد، در نامه‌ای به او اعلام شده که موضوع تحقیقات یک هیات منصفه بزرگ درباره تلاشهایش برای لغو شکست در انتخابات ریاست جمهوری 2020 قرار گرفته است.این نامه نشانه واضحی از احتمال مطرح کردن اتهامات کیفری فدرال علیه رئیس جمهور سابق آمریکا در رابطه با تلاشهایش برای ماندن در قدرت بعد از شکست در آن انتخابات است.

ترامپ قبل ازحملات حامیانش به ساختمان کنگره بارها از مایک پنس به دلیل مخالفتش با اینکه در کنگره جلوی تایید پیروزی بایدن در انتخابات 2020 را بگیرد، انتقاد کرد.پنس با تاکید بر این که اقدامات ترامپ در رابطه با حوادث ششم ژانویه بی ملاحظه بودند گفت، این فکر ترامپ که او در مقام معاون رئیس جمهور سابق، می‌توانسته نتیجه انتخابات را لغو کند غلط است.در جریان شورش ششم ژانویه در کنگره، برخی حامیان ترامپ شعار «مایک پنس را اعدام کنید» سر دادند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها