موضع هند درباره عضویت ایران در بریکس

کد خبر: 1234896

مشاور امنیت ملی هند در دیدار با دبیر شورای عالی امنیت ملی ضمن تأکید بر اهمیت عضویت رسمی ایران در بریکس گفت: هند از همه ظرفیت‌های خود برای فراهم کردن بسترهای عضویت ایران در بریکس استفاده خواهد کرد.

موضع هند درباره عضویت ایران در بریکس

مشاور امنیت ملی هند در دیدار با دبیر شورای عالی امنیت ملی ضمن تأکید بر اهمیت عضویت رسمی ایران در بریکس گفت: هند از همه ظرفیت‌های خود برای فراهم کردن بسترهای عضویت ایران در بریکس استفاده خواهد کرد.

«آجیت دوآل» مشاور امنیت ملی هند امروز (دوشنبه) دوم مرداد ماه و در حاشیه نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای عضو و دوست بریکس در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی با علی‌اکبر احمدیان دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار احمدیان با اشاره به روابط  تاریخی و مشترکات متعدد فرهنگی و تمدنی که پیوند دهنده ملت‌های دو کشور بوده و موجب شده مناسبات ایران و هند همواره در سطح بسیار خوبی قرار داشته باشد، گفت: جمهوری اسلامی ایران از بالندگی هند به عنوان یک قدرت نوظهور و یک اقتصاد بزرگ در عرصه جهانی مبتنی بر چند جانبه گرایی استقبال می‌کند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، سطح روابط همه جانبه با هند در ابعاد دو و چند جانبه به ویژه همکاری برای فعال سازی ظرفیت‌های جنبش عدم تعهد را اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برشمرد و افزود: ظرفیت‌های گسترده و متنوع همکاری در حوزه‌های مختلف ایجاب می‌کند سطح فعلی رایزنی‌ها و روابط دو کشور در مسیر رشد مستمر باشد.

احمدیان از بندر چابهار به عنوان نماد همکاری‌های دو کشور یاد کرده و بر تسریع در اجرای توافقات بین دو کشور در حوزه حمل و نقل، انرژی و همکاری‌های بانکی تأکید کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با توجه به اراده‌ رهبران دو کشور برای توسعه روابط دوجانبه در همه حوزه‌ها، گفت: رفع موانع موجود در این مسیر باید با اولویت در دستور قرار گرفته و به سرعت برطرف شود.

احمدیان با توجه به مواضع و دغدغه‌های مشترک ایران و هند در مبارزه با تروریسم و تولید و قاچاق مواد مخدر، آمادگی ایران را برای  توسعه همکاری‌ها در این زمینه اعلام کرد.

در این دیدار آجیت دوآل، مشاور امنیت ملی هند نیز با استقبال از تلاش دو کشور برای ارتقای همکاری‌های دوجانبه اظهار داشت: پروژه چابهار به عنوان مهمترین بستر مناسبات اقتصادی ایران و هند باید با رفع موانع موجود به مسیر پیشرفت مورد انتظار دو کشور باز گردد.

وی با اشاره به نقش  جمهوری اسلامی ایران و هندوستان در جنبش عدم تعهد آمادگی کشورش برای همکاری نزدیک‌تر با ایران برای نقش آفرینی در این نهاد بین‌المللی را اعلام کرد.

آجیت دوآل ضمن تأکید بر اهمیت عضویت رسمی ایران در بریکس و تاثیر آن در ارتقای ظرفیت‌های اقتصادی و سیاسی گروه بریکس گفت: هند از همه ظرفیت‌های خود برای فراهم کردن بسترهای عضویت ایران در بریکس استفاده خواهد کرد./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها