کرملین: بازگشت مسکو به توافق غلات ممکن نیست

کد خبر: 1235092

کرملین امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که برای روسیه بازگشت به توافق غلات غیرممکن است.

کرملین: بازگشت مسکو به توافق غلات ممکن نیست

کرملین امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که برای روسیه بازگشت به توافق غلات غیرممکن است.

به نوشته روزنامه گاردین، دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت: آن بخش از توافق غلات دریای سیاه که مربوط به روسیه می‌شد، محقق نشده است.

وی ادامه داد: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه کاملا مشخص کرده که این توافق غلات وقتی از سر گرفته می‌شود که بخش مربوط به مسکو در این توافق اجرایی شود.

این توافق با میانجی‌گری سازمان ملل و ترکیه ژوئیه گذشته میلادی و با هدف جلوگیری از بروز یک بحران جهانی غذا به اوکراین اجازه می‌داد تا به صورت ایمن غلات خود را صادر کند. روسیه در ۱۷ ژوئیه عدم تمدید این توافقنامه را رسما اعلام کرد.

قرارداد غلات یا ابتکار غلات دریای سیاه یک توافقنامه دو بخشی بود که در ژوئیه ۲۰۲۲ توسط روسیه، اوکراین، ترکیه و سازمان ملل متحد برای تسهیل صادرات محصولات کشاورزی از روسیه و اوکراین - دو کشور پیشروی جهان در تولید محصولات کشاورزی- به امضا رسید. بخش اول این توافقنامه - تسهیل صادرات مواد غذایی اوکراین از بنادر دریای سیاه از طریق آب‌های تحت کنترل نیروی دریایی روسیه- به طور کامل اجرا شده و ده‌ها میلیون تن غلات به ارزش بیش از ۵.۵ میلیارد دلار از طریق کریدورهای امن صادر شده است. روسیه اما می‌گوید که بخش دوم آن که مربوط به صادرات خود می‌شود، اجرایی نشده است./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها