واکنش کاخ‌سفید، فرانسه و سازمان‌ملل به‌تلاش برای کودتا درنیجر

کد خبر: 1235352

دولت آمریکا در واکنش به بازداشت «محمد بازوم» رئیس‌جمهور نیجر توسط نیروهای گارد ریاست جمهوری این کشور، خواستار آزادی فوری او شد.

واکنش کاخ‌سفید، فرانسه و سازمان‌ملل به‌تلاش برای کودتا درنیجر

دولت آمریکا در واکنش به بازداشت «محمد بازوم» رئیس‌جمهور نیجر توسط نیروهای گارد ریاست جمهوری این کشور، خواستار آزادی فوری او شد.

کاخ سفید اعلام کرد که «ما تضعیف عملکرد دولت منتخب دموکراتیک نیجر به ریاست محمد بازوم را محکوم می کنیم».

کاخ سفید افزود: «ما خواستار آزادی فوری رئیس جمهور نیجر و پایان دادن به استفاده از روز و خشونت هستیم».

همزمان وزارت امور خارجه اعلام کرد که «ما نگران تحولات نیجر هستیم و قویا از رئیس جمهور منتخب دموکراتیک حمایت می کنیم».

وزارت خارجه ایالات متحده افزود: «ما خواستار آزادی فوری رئیس جمهور بازوم و احترام به حاکمیت قانون و امنیت عمومی در نیجر هستیم».

طبق گزارش‌های محلی نیجر، رئیس‌جمهور این کشور صبح امروز توسط نیروهای وابسته به گارد ریاست جمهوری که گفته می‌شود قصد کودتا دارند، در داخل کاخ ریاست جمهوری بازداشت شده است.

دفتر ریاست جمهوری نیجر نیز پیشتر با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کرد که عناصر وابسته به گارد ریاست جمهوری «شورشی» آغاز کرده‌اند و اگر به این اقدام ادامه دهند، با برخورد ارتش نیجر مواجه خواهند شد.

در پیام دفتر ریاست جمهوری نیجر آمده است: وضعیت سلامتی محمد بازوم، رئیس‌جمهور نیجر و خانواده او خوب است. عناصر وابسته به گارد ریاست جمهوری به خود نیایند، ارتش و گارد ملی آماده حمله هستند.

گفته می‌شود پشت این اقدام به کودتا ژنرال عمر چیانی قرار دارد. چیانی حدود ۱۰ سال است به‌عنوان فرمانده گارد ریاست جمهوری نیجر خدمت می‌کند. گزارش‌ها حاکی از آن است که بازوم قصد داشت چیانی را از سمت خود برکنار کند.

واکنش کاخ‌سفید، فرانسه و سازمان‌ملل به‌تلاش برای کودتا درنیجر

کاخ‌سفید، فرانسه و سازمان‌ملل تلاش برای کودتا در کشور نیجر را محکوم کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری الجزیره، وزارت خارجه فرانسه امروز چهارشنبه در واکنش به وقوع کودتا در کشور نیجر در بیانیه ای ضمن محکوم کردن شدید تلاش گارد ریاست جمهوری این کشور برای انجام کودتا، از کودتاگران خواست فورا عقب‌ نشینی کرده و رئیس جمهور این کشور را نیز آزاد کنند.

در بیانیه صادره از سوی وزارت خارجه فرانسه در این خصوص آمده است: هرگونه تلاش برای به دست گرفتن قدرت با توسل به زور در نیجر را به شدت محکوم می کنیم و اوضاع را با دقت دنبال خواهیم کرد.

به گزارش الجزیره، دبیرکل سازمان ملل نیز در بیانیه ای در این خصوص اعلام کرد: ما به دست گرفتن قدرت در نیجر با استفاده از زور را محکوم می کنیم و از همه طرف ها می خواهیم تا خویشتنداری اختیار کنند.

بر اساس اعلام این رسانه، کاخ سفید هم با صدور بیانیه ای در همین خصوص اعلام کرد: واشنگتن در مورد تحولات نیجر بسیار نگران است! تضعیف عملکرد دولت منتخب نیجر به رهبری رئیس جمهور «بازوم» را محکوم می کنیم. ما خواستار آزادی فوری رئیس جمهور نیجر و پایان دادن به استفاده از خشونت هستیم.

اتحادیه آفریقا هم امروز ضمن محکوم کردن شدید تلاش گارد ریاست جمهوری نیجر برای انجام کودتا در این کشور، از کودتاگران خواست فورا عقب‌ نشینی کرده و رئیس جمهور این کشور را آزاد کنند.

اتحادیه آفریقا و جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) در بیانیه های جداگانه ای «تلاش برای کودتا» در نیجر را محکوم کرده و خواستار آزادی «محمد بازوم» (Mohamed Bazoum) رئیس جمهور این کشور شدند.

«جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در این خصوص اعلام کرد که بروکسل «بسیار نگران رویدادهای جاری در نیامی» است.

وی در پیامی توییتری در این خصوص به زبان فرانسوی نوشت: بروکسل هرگونه تلاش برای بی ثبات کردن دموکراسی و تهدید ثبات نیجر را محکوم می کند.

واکنش اتحادیه‌های آفریقا و اروپا به‌تلاش برای انجام کودتا درنیجر

این در حالیست که ارتش نیجر به گارد ریاست جمهوری این کشور برای پایان دادن به کودتا ضرب الاجل داد.

بنا به گزارش های رسانه ای ارتش نیجر روز چهارشنبه اعلام کرد که به گارد ریاست جمهوری هشدار داده است که رئیس جمهور این کشور را آزاد کنند.

با این حال بنا به گزارش ها، گارد ریاست جمهوری نیجر از آزاد کردن «محمد بازوم» رئیس جمهور این کشور امتناع کرده است.

یکی از اعضای دفتر رسانه ای رئیس جمهور نیجر در این باره اعلام کرد که اطلاعات دقیقی از بازداشت رئیس جمهور در کاخ ریاست جمهوری در دست نیست.

این مقام ریاست جمهوری نیجر گفت که وضعیت در نیامی پایتخت نیجر عادی است و هیچ گونه اقدام نظامی تاکنون رخ نداده است. به گفته این مقام آگاه، سربازان کاخ ریاست جمهوری نیجر، بدون ارائه هیچگونه توضیحی، از ورود برخی از کارکنان کاخ ریاست جمهوری به داخل جلوگیری کردند.

«محمد بازوم» رئیس جمهورنیجر امروز چهارشنبه از سوی سربازان گارد ریاست جمهوری این کشور بازداشت شد. این تحول پس از آن رخ داد که سربازان گارد ریاست جمهوری نیجر، دفتر محمد بازوم را در نیامی پایتخت این کشور محاصره کردند.

رویترز به نقل از خبرنگاران میدانی خود در نیجر نوشته بود که خودروهای نظامی، ورودی کاخ ریاست جمهوری این کشور را مسدود کرده‌اند./مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد