واکنش رئیس واگنر به کودتا علیه رئیس جمهور نیجر

کد خبر: 1235547

رئیس گروه نظامی واگنر، در تحلیلی براندازی رئیس‌جمهوری حامی فرانسه در نیجریه از قدرت را تلاش مردم برای «کسب استقلال» و رهایی از شر استعمارگران دانست.

واکنش رئیس واگنر به کودتا علیه رئیس جمهور نیجر

رئیس گروه نظامی واگنر، در تحلیلی براندازی رئیس‌جمهوری حامی فرانسه در نیجریه از قدرت را تلاش مردم برای «کسب استقلال» و رهایی از شر استعمارگران دانست.

رئیس گروه نظامی واگنر روز پنج‌شنبه در سخنانی با اشاره به وقوع کودتا در نیجر گفت: حادثه براندازی و کودتا علیه «محمد بازوم» رئیس جمهوری نیجر در واقع تکاپوی مردم برای مقابله با استعمارگرانی بود که در تلاش بودند آن‌ها در شرایطی نگه‌دارند که صدها سال پیش در آفریقا حاکم بود.

منابع خبری شامگاه پنجشنبه گزارش داد که «یوگنی پریگوژین» رئیس گروه نظامی واگنر روز پنج‌شنبه در تحلیلی درباره وقوع کودتا در نیجر گفت: آنچه که در نیجر رخ داد تقلای مردم نیجر برای مقابله با استعمارگرانی بود که در تلاش بودند آن‌ها در شرایطی نگه‌دارند که صدها سال پیش در آفریقا حاکم بود.

رئیس گروه نظامی واگنر تاکید کرد: واقعه براندازی و کودتا در نیجر در واقع کسب استقلال و خلاص شدن از شر استعمارگران است.

پریگوژین گفت که «استعمارگران قدیمی از عمد شرایط در کشورهای غربی را بی‌ثبات کرده و از تروریست‌ها و گروه‌های غیرقانونی استفاده می‌کنند تا کشورهایی که قبلاً مستعمره بودند نتوانند بیشتر توسعه بیابند.»

وی در ادامه تصریح کرد که بنا به همین دلیل مأموریت‌های صلح‌بانی غرب «بی‌تاثیر» هستند.

یوگنی پریگوژین افزود: این تأثیر گروه نظامی واگنر است. ۱۰۰ جنگجوی واگنر می‌توانند نظم را برقرار کرده، تروریست‌ها را نابود کنند و نگذارند که این تروریست‌ها به غیرنظامیان در کشور آسیب برسانند.

طبق گزارش‌های محلی نیجر، رئیس‌جمهور این کشور صبح روز چهارشنبه توسط نیروهای وابسته به گارد ریاست جمهوری که گفته می‌شود قصد کودتا دارند، در داخل کاخ ریاست جمهوری بازداشت شده است.

دفتر ریاست جمهوری نیجر نیز پیشتر با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کرد که عناصر وابسته به گارد ریاست جمهوری «شورشی» آغاز کرده‌اند و اگر به این اقدام ادامه دهند، با برخورد ارتش نیجر مواجه خواهند شد.

در پیام دفتر ریاست جمهوری نیجر آمده است: وضعیت سلامتی محمد بازوم، رئیس‌جمهور نیجر و خانواده او خوب است. اگر عناصر وابسته به گارد ریاست جمهوری به خود نیایند، ارتش و گارد ملی آماده حمله هستند.

گفته می‌شود پشت این اقدام به کودتا ژنرال عمر چیانی قرار دارد. چیانی حدود ۱۰ سال است به‌عنوان فرمانده گارد ریاست جمهوری نیجر خدمت می‌کند. گزارش‌ها حاکی از آن است که بازوم قصد داشت چیانی را از سمت خود برکنار کند.

محمد بازوم کیست؟

محمد بازوم، فوریه ۲۰۲۱ در انتخابات ریاست‌جمهوری نیجر، پیروز شد. وی پیشتر نخست‌وزیر بود. این نخستین انتقال دموکراتیک قدرت در این کشور آفریقای غربی مستعد کودتا بود و وی رسماً پس از دو دوره ریاست‌جمهوری «محمدو ایسوفو» از طریق انتخابات جای وی را گرفت. نیجر با خشکسالی‌های مکرر، شورش و فقر گسترده دست و پنجه نرم می‌کند و فقیرترین کشور دنیا در رتبه‌بندی توسعه سازمان ملل از بین ۱۸۹ کشور به شمار می‌آید.

به نوشته المیادین، بازوم از متحدان نزدیک فرانسه است که حتی دو روز پیش از تحویل رسمی پست ریاست‌جمهوری و مراسم تحلیف، در ۳۱ مارس ۲۰۲۱، شاهد یک تلاش برای کودتا بود. در آن زمان افراد زیادی دستگیر شدند، از جمله یک کاپیتان نیروی هوایی به نام «سانی گوروزا» که رهبری کودتا را بر عهده داشت و کشور بنین وی را به مقامات نیجر تحویل داد.

بازوم با رئیس‌جمهور سابق نیز روابط دوستانه خوبی داشت زیرا آنها ۳۰ سال پیش با هم حزب «نیجریه برای دموکراسی و سوسیالیسم» را تأسیس کردند و این حزب در سال ۲۰۱۱ به قدرت رسید. وی در دوران ریاست‌جمهوری محمدو ایسوفو، دو پست وزارت کشور و خارجه را نیز داشت./مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها