واشنگتن نگران گسترش روابط اقتصادی آفریقا با ایران و روسیه

کد خبر: 1235728

نماینده وزیر خزانه‌داری آمریکا در سفر به کنیا با هدف کارشکنی در دستاوردهای سفر اخیر رئیس‌جمهور ایران به این کشور، نسبت به برقراری روابط نزدیک متحدان این کشور با ایران و روسیه، هشدار داد.

واشنگتن نگران گسترش روابط اقتصادی آفریقا با ایران و روسیه

نماینده وزیر خزانه‌داری آمریکا در سفر به کنیا با هدف کارشکنی در دستاوردهای سفر اخیر رئیس‌جمهور ایران به این کشور، نسبت به برقراری روابط نزدیک متحدان این کشور با ایران و روسیه، هشدار داد.

هفته‌نامه ایست اَفریکن در گزارشی نوشت که آمریکا می‌گوید، آن دسته از متحدان این کشور که در روابط خود، پذیرای ایران و روسیه هستند، اعتبار خود را به خطر می‌اندازند، همچنین درباره کنار گذاشته شدن از توافقات سودمند به این کشورها هشدار داد.

ایست افریکن در ادامه به نقل از برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی که روز جمعه با ویلیام روتو، رییس‌جمهور کنیا دیدار و با او مذاکره کرد، نوشت: ایران و روسیه از نظر اقتصادی در انزوا به سر می‌برند یا این که به دنبال شرکای اقتصادی و کانال‌های جدیدی برای روابط اقتصادی می‌گردند. از دیدگاه ما، این موضوع برای اعتبار این کشورها و خطرناک است و از نظر مالی نیز آن‌ها را با خطراتی مواجه می‌کند، تا حدی که ما درباره خطراتی که با توسعه روابط اقتصادی مرتبط هستند، به طور مستقیم گفت‌وگو می‌کنیم، این گفت‌وگویی نیست که فقط به اینجا ختم شود؛ ما در این باره با کشورهای سراسر جهان گفت‌وگو می‌کنیم و می‌دانیم که این، آشکارا، همان چیزی است که روسیه و ایران به دنبال آن هستند.

این هفته‌نامه همچنین نوشت که نلسون به ایست افریکن گفت: ما قرار نیست درباره روابط دوجانبه میان کنیا با هیچ کشور دیگری اظهار نظر کنیم، چراکه تصمیم‌گیری در این باره بر عهده کنیا است.

در ادامه این گزارش آمده است که نلسون در پاسخ به سوال رسانه‌ها درباره این که آیا سفر اخیر سید ابراهیم رئیسی، رییس جمهور ایران به کنیا، موجب بدتر شدن روابط کنیا و آمریکا خواهد شد، مدعی شد که ایران کشوری است که آن را با «پناه دادن به تروریست‌ها» می‌شناسند و متحدان آن باید درباره برقراری روابط نزدیک با آن احتیاط کنند.

ادعای حمایت از تروریسم از سوی نلسون علیه ایران در حالی مطرح می‌شود که ایران نقش موثری در مبارزه با تروریسم منطقه و تامین امنیت آن، از جمله شکست داعش، داشته است و همواره برای تسهیل اجرایی شدن ابتکارات مبارزه با تروریسم در فرمت‌های مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی اعلام آمادگی کرده است.

در ادامه این مطلب اشاره شد که ادعاهای نلسون در پی سفر یک روزه اخیر سید ابراهیم رئیسی، رییس جمهور ایران به کنیا و دیدار او با روتو، همتای کنیایی خود مطرح می‌شود.

ایست افریکن در ادامه با اشاره به این که از اهداف این سفر، گسترش روابط ایران با کشورهای جهان بوده است، با اشاره به دستاوردهای سفر رییس جمهور ایران به این کشور آفریقایی مطرح شد: روسای جمهور دو کشور پنج تفاهم‌نامه همکاری با هدف تقویت روابط دوجانبه امضا کردند. رییسی علاوه بر کنیا، به اوگاندا و زیمبابوه نیز سفر کرد که اولین سفر رییس جمهور ایران به قاره آفریقا، پس از گذشت ۱۱ سال بود/ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها