کیفرخواست ۴۵ صفحه ای جدید علیه ترامپ

کد خبر: 1236557

کیفرخواست ۴۵ صفحه ای جدید علیه دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق جنجالی آمریکا، این کشور را به مرحله ای بی سابقه وارد کرده است. قاضی پرونده شورش ۶ ژانویه در جمله ای به یاد ماندنی از حکم خود نوشته است: "روسای جمهور پادشاه نیستند و شاکی رئیس جمهور نیست. "


کیفرخواست ۴۵ صفحه ای جدید علیه ترامپ

کیفرخواست ۴۵ صفحه ای جدید علیه دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق جنجالی آمریکا، این کشور را به مرحله ای بی سابقه وارد کرده است. قاضی پرونده شورش ۶ ژانویه در جمله ای به یاد ماندنی از حکم خود نوشته است: "روسای جمهور پادشاه نیستند و شاکی رئیس جمهور نیست. "

برای اولین بار، آمریکا قرار است یک رئیس جمهور سابق خود را به دلیل تلاش برای از بین بردن نظام دموکراتیک محاکمه کند.

در کیفرخواست علیه ترامپ آمده است، با وجود شکست در انتخابات، "او مصمم بود که در قدرت بماند. "

شبکه خبری سی ان ان آمریکا در این باره نوشت: ترامپ فقط یک رئیس جمهور سابق آمریکا نیست، وی نامزد پیشتاز حزب جمهوری خواه برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ است که نظرسنجی ها نشان می دهد که در یک رقابت فرضی انتخاباتی با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برابری می کند.

این کیفرخواست جزئیات یک توطئه ادعایی از سوی ترامپ برای براندازی اراده رای دهندگان در سال ۲۰۲۰ را به صورت واضح توضیح می دهد.

این کیفرخواست اعلام می کند که تلاش ترامپ برای تغییر نتیجه انتخابات، مختل کردن سنت انتقال اختیاری قدرت بین روسای جمهور آمریکا است که برای اولین بار توسط جورج واشنگتن آغاز شد. وی در سال ۱۷۹۶ حاضر نشد یک دور دیگر رئیس جمهور آمریکا شود تا "مردم سرنوشت خود را انتخاب کنند. "

سی ان ان می گوید: اتهامات جک اسمیت بازپرس ویژه آمریکا علیه ترامپ نسبت به دو کیفرخواست قبلی وی مهم‌تر است، زیرا این کیفرخواست از سوی هیئت منصفه بزرگ واشنگتن، ارزش‌های بنیادی آمریکا و زیربنای قانون اساسی این کشور را شامل می شود.

ترامپ در دو پرونده دیگر - مورد اول در منهتن به دلیل اتهامات کلاهبرداری تجاری مربوط به پرداخت پولی پنهانی و دوم به دلیل سوء استفاده از اسناد محرمانه اعلام بی گناهی کرده است و او تخلفات مطرح شده علیه خود پس از انتخابات ۲۰۲۰ را رد کرده است.

قاضی آمریکایی: روسای جمهور پادشاه نیستند/آیا ترامپ از رقابتهای انتخاباتی ۲۰۲۴ باز می‌ماند؟

قاضی پرونده ۶ ژانویه ترامپ، مجازات گری سخت

به گزارش ایرنا، خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس نیز در این باره نوشت: قاضی منصوب در پرونده ۶ ژانویه ترامپ، مجازات گر سختی برای عاملان حمله به کنگره است.

قاضی فدرال منصوب به پرونده تخلف انتخاباتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا به عنوان یکی از سرسخت ترین قاضی های آمریکایی علیه عاملان حمله به ساختمان کنگره آمریکا پس از ادعاهای ترامپ مبنی بر تقلب در انتخابات آمریکا شناخته شده است. این قاضی پیش از این نیز علیه ترامپ حکم صادر کرده بود.

خانم تانیا چوتکان، دستیار سابق مدافع عمومی که توسط باراک اوباما رئیس جمهور اسبق آمریکا معرفی شده بود، بر این پرونده نظارت خواهد کرد.

چوتکان اغلب برای کسانی که در حمله ۶ ژانویه ۲۰۲۱ به کنگره حضور داشتند، احکام زندان صادر کرده است که احکامی شدیدتر از آنچه دادستان های وزارت دادگستری آمریکا توصیه کرده اند، هستند.

چوتکان پیش از این نیز در یک پرونده جداگانه مربوط به ۶ ژانویه علیه ترامپ حکم داده بود. در نوامبر ۲۰۲۱، او درخواست ترامپ برای جلوگیری از ارائه اسناد به کمیته ۶ ژانویه مجلس نمایندگان آمریکا را رد کرد.

چوتکان استدلال‌های ترامپ مبنی بر اینکه او می‌تواند به اسناد دولت خود حتی پس از اینکه جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا از اداره آرشیو ملی خواست اسناد را تحویل بگیرد، رد کرده است. چوتکان نوشت که ترامپ نمی تواند ادعا کند که امتیاز او تا «ابدیت وجود دارد».

چوتکان در یک جمله ای به یاد ماندنی از حکم خود نوشت: "روسای جمهور پادشاه نیستند و شاکی رئیس جمهور نیست. "

ترامپ اولین حضور خود در دادگاه را روز پنجشنبه در برابر قاضی موکسیلا ا. آپادیایا انجام خواهد داد. چنین قضاتی به امور اولیه در پرونده های فدرال رسیدگی می کنند.

چوتکان حداقل ۳۸ نفر را به اتهام جنایات مربوط به شورش در کنگره محکوم کرده است. بر اساس تحلیل آسوشیتدپرس از سوابق دادگاه، هر ۳۸ نفر از ۱۰ روز تا بیش از پنج سال حبس دریافت کردند.

او یکی از ۱۲ قاضی در واشنگتن دی سی است که مجموعاً نزدیک به ۶۰۰ متهم را به خاطر نقششان در ۶ ژانویه محکوم کرده اند.

چوتکان گفته است که زندان می تواند یک عامل بازدارنده قوی در برابر تهدید یک شورش دیگر باشد.

او در دسامبر ۲۰۲۱ قبل از محکوم کردن مردی از فلوریدا به پنج سال زندان به جرم حمله به افسران پلیس گفت: هر روز گزارش‌هایی از جناح‌های ضد دموکراتیک می‌شنویم که در حال توطئه خشونت در سال ۲۰۲۴ هستند.

او گفت: «باید نشان داده شود که تلاش برای سرنگونی خشونت‌آمیز دولت، تلاش برای جلوگیری از انتقال مسالمت‌آمیز قدرت و حمله به افسران پلیس در این تلاش با مجازات کاملاً قطعی مواجه خواهد شد.»

به گزارش ایرنا، بر اساس نظرسنجی جدید نیویورک تایمز و دانشگاه سینا که روز دوشنبه به وقت محلی نتایج آن منتشر شد، دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا در انتخابات مقدماتی ۲۰۲۴ بر رقبای جمهوری خواه خود برتری دارد درحالی که ران دسانتیس، فرماندار فلوریدا و جدی ترین رقیب ترامپ، ۳۷ درصد آرای کمتری در مقایسه با وی بدست آورده است.

در این نظرسنجی، ترامپ ۵۴ درصد رای و دسانتیس ۱۷ درصد رای کسب کرده اند.

مایک پنس معاون رئیس جمهور سابق آمریکا، نیکی هیلی سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل و سناتور تیم اسکات هر کدام فقط ۳ درصد رای کسب کردند.

بر اساس این نظرسنجی، هم ترامپ و هم بایدن در یک رقابت فرضی دو نفره در انتخابات ۴۳ درصد رای به دست آوردند.

این نظرسنجی نشان داد که ۴۱ درصد از رای دهندگان دیدگاه مثبتی نسبت به ترامپ دارند، در حالی که ۴۳ درصد در مورد بایدن چنین نظری را دارند.

حال باید دید، آیا این محاکمه و دادگاهها، ترامپ را از رقابت های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ که در نظرسنجی ها در میان رقبای جمهوری خواه خود پیشتاز است و با جو بایدن رئیس جمهور دموکرات فعلی آمریکا هم برابری می کند، باز نگه می دارند؟/ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها