هشدار قاضی به ترامپ درباره ترساندن شاهدان پرونده

کد خبر: 1238278

قاضی فدرال به دونالد ترامپ هشدار داد که از ترساندن شاهدان پرونده تلاش برای تغییر نتایج انتخابات ۲۰۲۰ خودداری کند.

 هشدار قاضی به ترامپ درباره ترساندن شاهدان پرونده

قاضی تانیا چاتکان به دونالد ترامپ هشدار داد که از ترساندن و تهدید شاهدان پرونده تلاش برای تغییر نتایج انتخابات 2020 خودداری کند.

قاضی همچنین به ترامپ هشدار داد پیش از هرگونه اظهارنظر عمومی و تحریک‌آمیز درباره این پرونده، مراقب کلمات و اظهارات خود باشد.

وی افزود: حتی اظهارات مبهم از سوی هر طرف این پرونده یا بازرس پرونده، می‌تواند باعث تهدید فرایند پرونده شود.

قاضی خطاب به وکلای ترامپ گفت: من به شما و موکلتان هشدار می‌دهم که در اظهارات عمومی خود درباره این پرونده دقت لازم را به‌خرج دهید. من از هر قانونی که برای حفظ رویه وحدت در این پرونده لازم باشد، استفاده خواهم کرد.

این هشدار قاضی چاتکان پس از آن صادر شد که دادستان‌ها و وکلای ترامپ درباره اینکه چه مدارکی از این پرونده می‌تواند در اختیار رسانه‌ها و در معرض انتشار عمومی قرار گیرد، به توافق نرسیدند.

براساس این گزارش، تصمیم قاضی برای اجازه دادن به ترامپ به‌منظور انتشار برخی اسناد غیرحساس به‌خلاف اهداف دادستان‌هاست که هفته گذشته نسبت به پیام‌های تهدیدآمیز ترامپ در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر ترساندن شاهدان احتمالی پرونده، متمرکز شدند.

ترامپ یک روز پس از جلسه دادگاه در پستی در شبکه اجتماعی تروث سوشیال نوشت: «اگر بعد از من به دادگاه بروید، من بعد از شما می‌آیم».

با انتشار این پست دادستان‌ها در دادخواستی این موضوع را مطرح کردند که ممکن است وی با افشای نامناسب مدارک محرمانه دولتی، قصد ترساندن شاهدان را داشته باشد.

در همین حال وکلای دونالد ترامپ چند روز پیش در دادخواستی که برای دادگاه واشنگتن ارسال کردند، خواستار رد دستور حفاظتی دادستان‌ها در آستانه دادگاه مربوط به تلاش برای تغییر نتایج انتخابات 2020 شدند.

وکلای ترامپ در این دادخواست 29صفحه‌ای بدون اشاره مستقیم به موضوع ترساندن شاهدان احتمالی پرونده گفتند این دستور حفاظتی، حق آزادی بیان دونالد ترامپ تحت قانون اساسی را نقض می‌کند.

براساس این گزارش، دادستان‌ها با ارایه این دستور حفاظتی اظهار کردند که ترامپ می‌تواند مدارک محرمانه را پیش از دادگاه به‌شکل نادرست افشا کند و به همین دلیل باید این دستور اجرا شود تا این اتفاق نیفتد و از شاهدان و مدارک پرونده حفاظت لازم صورت گیرد.

در همین حال دادستان‌ها در پاسخی کوتاه به دادخواست تیم ترامپ اظهار کردند از زمانی که درخواست برای صدور دستور حفاظتی مطرح شده است، وکلای ترامپ درباره پرونده در برخی شبکه‌های تلویزیونی مهم صحبت کرده‌اند. دادستان‌ها معتقدند ترامپ قصد دارد این پرونده را در رسانه‌ها مطرح کند.

در همین راستا جان لارو یکی از وکلای ترامپ روز گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه فاکس نیوز ضمن دفاع از اقدامات رئیس جمهور پیشین در مواجهه با شکست در انتخابات 2020، گفت: این اقدامات تنها برای دادخواهی است و دستور و فرمان نبوده است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا حدود 10 روز پیش در دادگاه تفهیم اتهام خود در خصوص تلاش برای ابطال نتیجه انتخابات 2020 اتهامات وارده را رد و ادعای بی‌گناهی کرد.

ترامپ به‌عنوان یکی از نامزدهای جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری 2024 با اتهاماتی مانند توطئه برای فریب ملت، تلاش برای ممانعت از اقدام کنگره در تأیید پیروزی جو بایدن و سلب حقوق رأی‌‌دهندگان روبه‌رو است.

این سومین پرونده قضایی است که علیه ترامپ در سال جاری تشکیل شده است اما نخستین پرونده‌ای است که تلاش می‌کند او را به‌دلیل تکاپو برای ماندن در قدرت در هفته‌های بین شکست انتخاباتی و حمله به کنگره مسئول بداند.

به گزارش یورونیوز، ترامپ گفته است که هیچ اشتباهی مرتکب نشده است و جک اسمیت، بازپرس ویژه را متهم کرد که در تلاش برای خنثی کردن شانس او برای بازگشت به کاخ سفید در سال 2024 است.

او مقابل قاضی فدرال ادعای بی‌گناهی کرد. تیم حقوقی وی، این پرونده را حمله به حق آزادی بیان او توصیف کرده‌اند.

دادستان‌ها با شرایط آزادی رئیس‌جمهوری سابق آمریکا تا زمان برگزاری دادگاه موافقت کردند./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد