واکنش آمریکا به گفتگوی رئیسی و پوتین درباره بریکس

کد خبر: 1239348

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به گفتگوی تلفنی سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور اسلامی ایران و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه درباره همکاریهای دوجانبه و منطقه ای از جمله تمایل تهران برای پیوستن به گروه بریکس واکنش نشان داد.

واکنش آمریکا به گفتگوی رئیسی و پوتین درباره بریکس

 معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به گفتگوی تلفنی سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور اسلامی ایران و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه درباره همکاریهای دوجانبه و منطقه ای از جمله تمایل تهران برای پیوستن به گروه بریکس واکنش نشان داد.

ودانت پاتل معاون سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی (۱۷ اوت/آگوست – ۲۶ مردادماه) در پاسخ به سوالی در خصوص گفتگوی روسای جمهور ایران و روسیه در خصوص بریکس گفت: گزارشها را در خصوص این گفتگو مشاهده نکرده ام و ایران و روسیه باید در خصوص تعاملات خود اظهار نظر کنند.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال با تکرار مواضع واشنگتن در خصوص نفوذ منطقه ای ایران افزود: آمریکا عضو گروه بریکس نیست اما تکرار می کنم که ایران همچنان به اقدامات خرابکارانه و بی ثبات کننده خود ادامه می دهد و این اقدامات شامل ارائه پهپاد به روسیه برای استفاده علیه اوکراین است که ایالات متحده آمریکا با آن مخالف است.

پاتل تاکید کرد: ما به همراه متحدان و شرکای خود به پاسخگو ساختن ایران و روسیه به دلیل استفاده از این پهپادها علیه اوکراینی ادامه خواهیم داد.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره گزارش ها پیرامون ادعای ارائه پهپاد از سوی ایران به روسیه که مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها آن را رد کرده اند، گفت: بر ما پوشیده نیست که حکومت ایران این پهپادها را به روسیه ارائه کرده است و آنها از این پهپاد ها در اوکراین استفاده می شود.

غرب به رهبری آمریکا از زمان آغاز جنگ اوکراین، جمهوری اسلامی ایران را متهم به ارسال پهپادهای خود به روسیه علیه اوکراین کرده و مقامات ایران نیز همواره این ادعاها را رد کرده اند.

وی تصریح کرد: آزادی ۵ آمریکایی و انتقال آنها به حبس خانگی در ایران از سایر مسائل جداست و ما به پاسخگو ساختن حکومت ایران به خاطر اقدامات بی ثبات کننده در منطقه و فراتر از آن ادامه خواهیم داد.

فرایند آغاز آزادسازی دارایی‌های توقیف شده ایران و تبادل زندانیان میان تهران - واشنگتن پس از دو سال گفت‌وگوهای غیرمستقیم طرفین، در بحبوحه احساس خطر دولت جو بایدن از منافع خود در غرب آسیا به دلیل توقیف چند کشتی متخلف و اردوکشی نظامی با ژست امنیت سازی در تنگه هرمز، روز پنجشنبه ۱۹ مردادماه (۱۰ اوت/ آگوست) اعلام شد.

خبرگزاری روسی تاس امروز اعلام کرد روسای جمهور ایران و روسیه در گفتگوی تلفنی بر عزم دو کشور برای توسعه بیشتر روابط دوجانبه در زمینه های تجاری، انرژی، حمل و نقل و محیط زیست تاکید کردند.

به گزارش تاس، کاخ کرملین با انتشار بیانیه ای درباره این گفتگو اعلام کرد: روسای جمهور دو کشور موضوع های مرتبط با همکاری در امور منطقه ای و بین المللی در خصوص عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای و تمایل ایران برای پیوستن به گروه بریکس گفت و گو و تبادل نظر کردند

پوتین در این گفت‌وگو، اقدام تروریستی اخیر در حرم شاهچراغ شیراز را محکوم کرد و به رئیس جمهوری ایران تسلیت گفت. روسای جمهوری دو کشور همچنین رضایت خود را نسبت به سطح بالای روابط روسیه و ایران ابراز کردند.

به گزارش ایرنا، محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور نیز اعلام کرد در گفتگوی تلفنی امروز عصر بین رؤسای جمهور ایران و روسیه، دو طرف تحولات قفقاز و پیشرفت توافقات اقتصادی بخصوص در زمینه کریدور شمال-جنوب و انرژی را مرور کردند. دو رئیس جمهور توافق کردند که همکاری های اقتصادی منطقه ای را نیز توسعه دهند.

گروه بریکس (متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) یک نهادنوپای اقتصادی است که برخی ناظران را سنگ بنای جهانی آزاد و چندقطبی می دانند.

اجلاس کشورهای گروه بریکس متشکل از کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی قرار است طی تاریخ های ۲۲ تا ۲۴ اوت جاری در مرکز همایش بین المللی سندتون در ژوهانسبورگ برگزار شود.

ایران، الجزایر، آرژانتین، مصر، اندونزی، عربستان سعودی، ترکیه، امارات متحده عربی و بسیاری از کشورهای دیگر در آستانه پیوستن به این گروه اقتصادی تاثیرگذار در این روزهای اقتصاد جهانی هستند.

گروه اقتصادی «بریکس» در حال پیشی گرفتن از «گروه هفت» (جی ۷) است و براساس ارزیابی ها، سهم کشورهای عضو بریکس از تولید داخلی ناخالص جهانی تا سال ۲۰۳۰ میلادی از ۵۰ درصد تجاوز خواهد کرد.

در حال حاضر، پنج کشور «بریکس» حدود ۳۱.۵ درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را تشکیل می‌دهند؛ در حالی که سهم کشورهای «جی ۷» کمتر از ۳۰ درصد است و پیش بینی می‌شود که سهم کشورهای بریکس از تولید ناخالص داخلی جهانی تا سال ۲۰۳۰ از ۵۰ درصد تجاوز کند و توسعه پیشنهادی گروه بریکس به شدت این هدف را تقویت خواهد کرد./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد