تحولات جنگ اوکراین - روسیه | روسیه: ۲۳ حمله اوکراین در محورهای مختلف دفع شد

کد خبر: 1239842

وزارت دفاع روسیه امروز درباره روند عملیات ویژه نظامی مسکو در اوکراین در ۲۴ ساعت گذشته اعلام کرد: ۲۳ حمله اوکراین در محورهای مختلف دفع شد و در جریان آن ۶۷۵ نظامی کی‌یف نیز کشته شدند.

تحولات جنگ اوکراین - روسیه | روسیه: ۲۳ حمله اوکراین در محورهای مختلف دفع شد

وزارت دفاع روسیه امروز درباره روند عملیات ویژه نظامی مسکو در اوکراین در ۲۴ ساعت گذشته اعلام کرد: ۲۳ حمله اوکراین در محورهای مختلف دفع شد و در جریان آن ۶۷۵ نظامی کی‌یف نیز کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه امروز یکشنبه در بیانیه‌ ای در خصوص روند ادامه عملیات ویژه روسیه در اوکراین در ۲۴ ساعت گذشته اعلام کرد: در محور دونتسک ۶ حمله دشمن دفع شد. بیش از ۲۸۰ نظامی اوکراینی طی یک روز کشته و زخمی شدند.

وزارت دفاع روسیه در این خصوص می‌ افزاید: بیش از ۱۳۰ نظامی اوکراینی در محور دونتسک جنوبی کشته شدند. ۳ حمله دشمن در محور کراسنولیمانسکی طی یک شبانه روز دفع شد و حدود ۷۰ نظامی اوکراینی در جریان آن کشته شدند.

بیانیه مذکور در ادامه اضافه می‌کند: ۸ حمله اوکراین در محور زاپروژیا به صورت کامل دفع شد؛ تلفات دشمن در این محور حدود ۱۳۵ نظامی بوده است.

این بیانیه در ادامه می‌افزاید: ۶ حمله نیروهای مسلح اوکراین در محور کوپیانسکی دفع و حدود ۶۰ نظامی اوکراینی کشته شدند.

ضدحملات ارتش اوکراین که از ماه‌ها پیش مقامات و رسانه های غربی و اوکراینی با آب‌وتاب فراوان وعده آن را داده بودند، سرانجام ۴ ژوئن (۱۴ خرداد) بی‌سروصدا و بدون اعلام رسمی در محورهای مختلف آغاز شد و بنا بر گزارش‌ها، نیروهای اوکراینی نه تنها تاکنون موفق به شکست خطوط دفاعی ارتش روسیه و پیشروی چشمگیری نشده‌اند، بلکه حجم زیادی از تجهیزات نظامی مدرن اهدایی غربی‌ها نیز در این ضدحملات نابود شده یا سالم به تصرف نیروهای ارتش روسیه درآمده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین تا پیش از این مدام تأکید می‌کرد ارتش اوکراین عزم خود را جزم کرده که در ضدحملات بهاره، نه‌تنها مناطق شرقی ازدست‌رفته را از روسیه پس بگیرد، بلکه آخرین سرباز روس‌ها را نیز از شبه‌جزیره کریمه که در سال ۲۰۱۴ پس از برگزاری همه‌پرسی به خاک روسیه الحاق شد، اخراج کند؛ اما خبرهای میدان جنگ تاکنون چشم‌انداز روشنی را پیش چشم زلنسکی و غربی‌ها قرار نداده است.

 ژنرال اوکراینی: از فساد در بخش‌های دفاعی رنج می‌بریم

یکی از ژنرال‌های ارتش اوکراین گفت که این کشور از فساد در بخش‌های دفاعی رنج می‌برد و نیروهای مسلح اوکراینی برای عملیات تهاجمی مجهز نیستند.

«سرگئی کریونوس» از ژنرال‌های ارتش اوکراین فاش کرد که تصمیمات اخیر «ولودمیر زلنسکی» رئیس جمهور این کشور درباره تقویت خطوط دفاعی در خارکیف، با هدف پول شویی و نه نجات ارتش اوکراین صورت می‌گیرد.

وی که این سخنان را در جریان یک مصاحبه مطرح می‌کرد، گفت: «مهم نیست که چه دیواری (دفاعی) ایجاد می‌کنیم، همیشه تسلیحاتی وجود دارد که بتواند از آن عبور کند و این واقعیت دیگری است که تایید می‌کند او (زلنسکی) پول می‌دزدد».

کریونوس اضافه کرد که اوکراین از فساد در بخش‌های دفاعی رنج می‌برد و نیروهای مسلح اوکراین برای عملیات تهاجمی، مجهز نیستند».

این ژنرال اوکراینی هشدار داد: «امنیت کل کشور به دلیل عدم وجود سامانه‌های دفاع هوایی فعال در خطر قرار دارد».

وی ادامه داد: «مقامات اوکراینی تلاش می‌کنند که تظاهر کنند ارتش به خوبی در حال انجام وظایف بوده حال آنکه وی (زلنسکی) آماده است تا هر کاری برای فریب مردم انجام دهد».

در جریان درگیری‌های اوکراین، کشورهای غربی به خصوص ایالات متحده و انگلیس، کمک‌های نظامی و اقتصادی فراوانی به اوکراین ارائه کردند و بسیاری از مقامات ارشد غرب بارها تمایل خود را برای مشاهده شکست روسیه در میدان نبرد اعلام کرده‌اند.

مسکو به طور مداوم از غرب خواسته است که «پمپاژ» اوکراین با تسلیحات مختلف را متوقف کند و هشدار داده است که انجام این کار تنها باعث طولانی شدن خصومت‌ها و وارد کردن آسیب بیشتر به مردم عادی اوکراین شده و در عین حال نمی‌تواند تغییری در نتیجه نهایی جنگ اوکراین به وجود آورد.

 اوکراین: 5 ناو روسی مجهز به انواع موشک در دریای سیاه مستقر هستند

نیروی دریایی اوکراین اعلام کرد که روسیه 5 ناو خود مجهز به انواع موشک را در دریای سیاه در حالت رزمی نگه داشته است.

نیروی دریایی اوکراین روز یکشنبه اعلام کرد، روسیه پنج فروند کشتی جنگی خود را در دریای سیاه در حالت رزمی نگاه داشته است.

به گزارش وبگاه شبکه خبری «العربیه»، نیروی دریایی اوکراین در فیسبوک اعلام کرد: «پنج کشتی روسیه در حالت رزمی در دریای سیاه هستند، از جمله یک ناو مجهز به موشک‌ کروز کالیبر با حداکثر چهار موشک و یک کشتی در دریای آزوف».

نیروی دریایی اوکراین اعلام کرده که 8 کشتی جنگی روسیه نیز در دریای مدیترانه مستقرند که 2 فروند از آنها به 24 موشک کروز کالیبر مجهز هستند.

کالیبر یک سامانه موشکی کروز است. در حال حاضر، نیروهای روسی از دو نوع موشک کروز کالیبر استفاده می‌کنند،موشک «کالیبر ان کی » که قابلیت حمله به اهداف سطحی، ساحلی و زیرآبی را در فاصله 2600 کیلومتری دارد و موشک «کالیبر-پی ال» که از زیردریایی پرتاب می‌شود.

وزیر دفاع بلغارستان نیز در واکنش به تنش‌ها در دریای سیاه اظهار داشته که پس از حادثه کشتی باری ترکیه، ممکن است درگیری بین روسیه و ناتو در دریای سیاه رخ دهد.

این در حالی است که همزمان با بحران در دریای سیاه منابع رسانه‌ای گزارش کردند که ۲ فروند ناو نیروی دریایی آمریکا در ترکیه پهلو گرفتند.

وبگاه «دوار» گزارش کرد که ۲ فروند ناو «یو‌اس‌اس مونت ویتنی» و «جرالد آرفورد» متعلق به ناوگان ششم نیروی دریایی ایالات متحده، در استانبول پهلو گرفتند. این دومین سفر متوالی ناوهای آمریکایی به ترکیه در پرتنش‌ترین دوره در دریای سیاه است.

به‌رغم تلاش‌های صورت گرفته از سوی سازمان ملل متحد و ترکیه، توافق غلات که سال گذشته میان روسیه و اوکراین برای صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه به بازارهای جهانی امضا شده بود ۱۷ ژوئیه (۲۶ تیر) به پایان رسید و خبری از تمدید آن نیست. کشورهای غربی روسیه را به ایجاد ناامنی غذایی در بحبوحه جنگ متهم می‌کنند. روسیه با رد این اتهامات می‌گوید بلافاصله پس از برآورده شدن خواسته‌هایش ذیل این توافقنامه، به آن باز خواهد گشت.

روسیه: حمله تروریستی پهپادی بر فراز «بلگورود» خنثی شد

وزارت دفاع روسیه امروز از خنثی‌سازی حمله تروریستی به «بلگورود» با منهدم کردن پهپاد متجاوز اوکراینی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه امروز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: پهپاد اوکراین بر فراز منطقه بلگورود منهدم شد.

وزارت دفاع روسیه در این بیانیه اضافه کرد: تلاش کی یف برای انجام یک حمله تروریستی پهپادی بر فراز منطقه بلگورود خنثی شد.

در بیانیه صادره از سوی وزارت دفاع روسیه آمده است: کی یف بار دیگر تلاش کرد خاک روسیه را هدف حمله پهپادی قرار دهد. پهپاد اوکراینی بر فراز منطقه بلگورود منهدم شد.

وزارت دفاع روسیه چندی پیش هم اعلام کرده بود که سامانه پدافند هوایی مسکو، یک پهپاد ارتش کی‌ یف را در منطقه بلگورود سرنگون کرد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای اعلام کرده بود: تلاش ناموفق رژیم کی‌ یف برای حمله به تاسیساتی در خاک روسیه با هواپیمای بدون سرنشین در ساعت ۴ بامداد دفع و خنثی شد. پدافند موشکی روسیه این پهپاد را شناسایی و بر فراز منطقه بلگورود سرنگون کرد.

ضدحملاتی که کی‌ یف ماه‌ ها درباره آن تبلیغ کرده و غربی‌ ها به شدت به آن دل بسته‌ بودند، از اوایل ژوئن شروع شد؛ اما ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تاکید کرد که این ضدحملات راه به جایی نبرده و علاوه بر این، تلفات زیادی را هم روی دست رژیم کی‌ یف گذاشته است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد