ریاض: مشتاق آغاز مرحله‌ای جدید از روابط با ایران هستیم

کد خبر: 1240311

هیأت وزیران عربستان سعودی اعلام کرد که ریاض به دنبال آغاز مرحله جدیدی از روابط با جمهوری اسلامی ایران است.


ریاض: مشتاق آغاز مرحله‌ای جدید از روابط با ایران هستیم

کابینه ریاض اقدامات انجام‌شده در راستای اجرای توافق ازسرگیری روابط دیپلماتیک عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران از جمله آغاز به کار سفرای دو کشور را در جلسه خود مورد بررسی قرار داد و اعلام کرد مشتاق آغاز مرحله‌ جدیدی از روابط با ایران مبتنی بر منافع مشترک و احترام متقابل است.

ازسرگیری روابط دیپلماتیک تهران و ریاض در حالی در جلسه کابینه عربستان سعودی مورد بحث و بررسی قرار گرفته که حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز پنجشنبه (۱۷آگوست)، در رأس هیأتی و در پاسخ به دعوت همتای سعودی خود به عربستان سفر کرد.

امیرعبداللهیان در این سفر با «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی دیدار کرد. دو طرف در این دیدار علاوه بر رایزنی درخصوص تحولات منطقه‌ای، بین‌المللی و تلاش‌های انجام شده در این خصوص، روابط دوجانبه عربستان و جمهوری اسلامی ایران، فرصت‌های آتی همکاری‌های دو کشور و راه‌های توسعه آن را بررسی کردند.

در این دیدار «فیصل بن فرحان» وزیر امورخارجه سعودی نیز حضور داشت. از طرف ایرانی هم، «علیرضا عنایتی» مشاور وزیر امور خارجه، «محسن مرتضایی» مدیرکل اداره مراسم و تشریفات وزارت امور خارجه و «حسن زرنگار» کاردار سفارت تهران در ریاض، در این نشست حضور داشتند.

ایران و عربستان سعودی در ماه مارس گذشته، پس از پنج دور مذاکره امنیتی در عراق و سه دور گفت‌وگو در عمان و وساطت‌های این دو کشور در نهایت در پکن به توافق رسیدند تا روابط دیپلماتیک را از سر بگیرند.

سفر اخیر امیرعبداللهیان به عربستان سعودی به دلیل اهمیت نزدیکی روابط ایران و ریاض، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشت و تحلیل‌گران و ناظران، دیدار وی برای نخستین بار با ولی‌عهد را ارتقای سطح روابط تهران و ریاض توصیف کردند./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها