دیدار وزیر خارجه ترکیه با رئیس اقلیم کردستان عراق

کد خبر: 1240664

وزیر خارجه ترکیه در سفر به اقلیم کردستان عراق، با مسرور بارزانی نخست‌وزیر این منطقه دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

دیدار وزیر خارجه ترکیه با رئیس اقلیم کردستان عراق

«هاکان فیدان» وزیر خارجه ترکیه که در عراق به سر می‌برد، امروز (پنج‌شنبه) وارد اربیل شد و ساعاتی پیش با مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان، دیدار کرد.

به نوشته وبگاه خبری شفق نیوز، بارزانی و هاکان فیدان پس از این دیدار در یک نشست خبری مشترک حضور یافتند و بارزانی گفت که با وزیر خارجه ترکیه در خصوص امکان از سرگیری صادرات نفت به این کشور رایزنی کرده است.

مسور بارزانی افزود: « در این دیدار در خصوص روابط دو جانبه اقلیک کردستان عراق و ترکیه و همچنین صادرات نفت از طریق بندر جیهون ترکیه طبق قانون اساسی اقلیم و در توافق با دولت فدرال بحث و تبادل نظر شد».

ترکیه ۲۵ مارس (پنجم فروردین‌ماه ۱۴۰۲) پس از برنده شدن عراق در یک پرونده داوری، دریافت روزانه ۴۵۰ هزار بشکه نفت خام میدان‌های استان کرکوک اقلیم کردستان عراق با خط لوله کرکوک – جیهان در منطقه مرزی «فیش خابور» را متوقف کرد.

با اینکه بغداد و اربیل برای ازسرگیری صادرات به توافق رسیده‌اند و با وجود اینکه دولت عراق در نامه‌ای به ترکیه خواستار از سرگیری دریافت نفت اقلیم شده، اما آنکارا هنوز حاضر به پذیرش نفت از اقلیم کردستان نیست.

بحث امنیت مرزها نیز از دیگر مسائل مطرح شده در این دیدار بود و بارزانی گفت که با هاکان فیدان در خصوص مقابله با فعالیت عناصر مسلح فعال در نزدیکی مرز ترکیه گفت‌و‌گو کرده و به او گفته است که اربیل اجازه تهدید امنیت کشورهای همجوار از داخل خاک عراق را نمی‌دهد.

وزیر خارجه ترکیه روز سه شنبه وارد عراق شد و صبح دیروز با مقامات این کشور از جمله «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق دیدار کرد که اصلی‌ترین موضوع آن نشست نیز حق آبه عراق از دو رود فرات و دجله بود.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها