قطر: حامی توافق ایران و عربستان هستیم

کد خبر: 1240830

وزیر امورخارجه قطر ضمن اشاره به تجربه‌های مثبت و ظرفیت‌های خوب منطقه، تاکید کرد که دوحه حامی توافق ایران و عربستان بوده و آن را برای کاهش تنش‌ها سودمند می‌داند.

قطر: حامی توافق ایران و عربستان هستیم

«محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر امورخارجه قطر امروز (جمعه، ۲۵آگوست) در جریان شرکتش در یک نشست علمی پژوهشی، ضمن اشاره به تحولات جهانی و اعلام مواضع دوحه، از توافق ایران و عربستان در منطقه حمایت کرد.

طبق گزارش پایگاه خبری «القدس العربی»، آل ثانی در این باره گفت: ما از توافق ایران و عربستان سعودی حمایت می‌کنیم و معتقدیم که این توافق برای کاهش تنش در منطقه مفید است. منطقه ما ظرفیت‌های خود را دارد و امیدواریم کشورهای کوچک و متوسط ​​از تجربیات ما بهره ببرند.

نخست‌وزیر و وزیر امورخارجه قطر در ادامه ابراز امیدواری کرد که توافق اخیر ایران و آمریکا با میانجیگری دوحه منجر به گفت‌وگوهای بیشتر میان دو کشور درخصوص پرونده هسته‌ای شود.

پنجشنبه (۱۰آگوست) بود که رسانه‌های آمریکایی از جمله روزنامه «نیویورک تایمز» از توافق ایران و آمریکا برای مبادله زندانیان در ازای آزادسازی اموال بلوکه شده ایران در کره جنوبی خبر دادند.

«محمد عبدالعزیز الخلیفی» وزیر مشاور دولت قطر در امور خارجه هم روز بعد، ۱۱آگوست در گفت‌وگو با شبکه «الجزیره» تصریح کرد: قطر نقش مهمی در تسهیل گفت‌وگو بین واشنگتن و تهران داشت؛ امیدواریم توافق واشنگتن و تهران منجر به توافق در پرونده هسته‌ای شود.

آل‌ثانی در ادامه و ضمن تاکید بر اینکه تاکنون رسماً موضعی از سوی ریاض درباره عادی‌‌سازی روابط با تل‌آویو نشنیده، خاطرنشان کرد: قطر از ابتکارعمل عربی که توسط عربستان سعودی برای شرط ایجاد روابط خود با اسرائیل، یعنی نیاز به تحقق خواسته‌های مردم فلسطین آغاز شده، حمایت می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به این نکته که جنگ در اوکراین بخش انرژی جهانی را تکان داد و باعث بحران غذایی شده است، افزود: قطر شریک قابل اعتمادی در زمینه انرژی است؛ ما به گسترش و توسعه بخش انرژی ادامه می‌دهیم.

وزیر امورخارجه قطر درباره وضعیت افغانستان نیز گفت: ما موفق شدیم بیش از هشتادهزار نفر را از افغانستان خارج کنیم؛ ارتباط و گفت‌وگوهای دوحه با ایالات متحده، کشورهای اروپایی، طالبان و سایر احزاب افغانستان ادامه دارد.

آل‌ثانی در بخش دیگری از صحبت‌هایش تصریح کرد: کثرت‌گرایی و ائتلاف‌سازی در سیاست خارجی ما اصلی بسیار مهم است؛ ما از شرکت‌های سرمایه‌گذاری بخش انرژی و سرمایه‌داران سایر بخش‌ها برای فعالیت در قطر استقبال می‌کنیم.

وی در بخش پایانی سخنانش ضمن اشاره به اینکه میزبانی جام جهانی به دوحه فرصتی داد تا بر روی توسعه زیرساخت‌های خود سرمایه‌گذاری کند، افزود: این بسیار مهم است که مطمئن شویم میراثی پایدار می‌سازیم و ثروت خود را به نسل‌های آینده منتقل می‌کنیم.

قطر در شرایطی از توافق ایران و عربستان برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک حمایت می کند که وزرای امور خارجه دو کشور گفت‌وگوهایی در تهران و ریاض داشته‌اند. «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امورخارجه ایران روز پنج‌شنبه، ۱۷آگوست در رأس هیأتی و در پاسخ به دعوت همتای سعودی خود به عربستان سفر کرد.

او روز اول این سفر را به گفت‌وگوهای سازنده با «فیصل بن فرحان» همتای عربستانی در جده اختصاص داد و در دومین روز سفر خود برای دیدار و رایزنی با «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی وارد ریاض شد.

بن فرحان در نشست خبری با امیرعبداللهیان بر عزم این کشور برای گسترش و تقویت روابط دوجانبه با ایران تأکید کرده و گفت که منتظر سفر آقای رئیسی به ریاض هستیم. امیرعبداللهیان هم روابط ایران و عربستان سعودی را در مسیر درست خود خوانده و رو به پیشرفت توصیف کرد.

پیش از اعلام حمایت وزیر امورخارجه قطر، «سالم عبدالله الجابر الصباح» وزیر امورخارجه کویت نیز روز جمعه، ۱۸آگوست، ضمن استقبال از سفر امیرعبداللهیان به عربستان، ابراز امیدواری کرده بود که این سفر بتواند موجب گشوده‌شدن صفحه جدیدی در مناسبات ایرانی-عربی بر پایه اصل حسن هم‌جواری و افزایش همکاری‌ها شود./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها