دستور پوتین به نیروهای واگنر برای اعلام وفاداری

کد خبر: 1240976

در پی مرگ یوگنی پریگوژین در جریان سانحه هوایی در مسکو، وب‌سایت کرملین اعلام کرد که رئیس جمهوری روسیه به نیروهای عضو شرکت پیمانکار نظامی خصوصی «واگنر» دستور داده تا برگه سوگند وفاداری به دولت روسیه را امضا کنند.

دستور پوتین به نیروهای واگنر برای اعلام وفاداری

در پی مرگ یوگنی پریگوژین در جریان سانحه هوایی در مسکو، وب‌سایت کرملین اعلام کرد که رئیس جمهوری روسیه به نیروهای عضو شرکت پیمانکار نظامی خصوصی «واگنر» دستور داده تا برگه سوگند وفاداری به دولت روسیه را امضا کنند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه حکمی را که در وب‌سایت کرملین منتشر شد، امضا کرده و به موجب این حکم نیروهای شرکت پیمانکار نظامی واگنر را ملزم به امضای برگه سوگند وفاداری به دولت مسکو کرده است.

این حکم که از همان روز جمعه اجرایی شد، در حالی توسط پوتین امضا شده که کرملین ادعاهای غرب درباره اینکه پریگوژین به دستور این نهاد کشته شده را تکذیب کرده و "دروغ محض" خواند. کرملین همچنین هنوز مرگ پریگوژین را به شکل قطعی تایید نکرده و از ضرورت انتظار برای رسیدن نتایج آزمایش‌ها مربوطه صحبت کرده است.

براساس اعلام سازمان هوانوردی روسیه، پریگوژین که دقیقا دو ماه پیش رهبری شورش کوتاه‌مدت نیروهای واگنر علیه سران نظامی روسیه را بر عهده داشت، عصر چهارشنبه سوار بر هواپیمایی بود که در منطقه مسکو سقوط کرد. در پی وقوع این حادثه، ولادیمیر پوتین به خانواده‌ کشته شده‌ها تسلیت گفته و در اشاره به پریگوژین از افعال گذشته استفاده کرد.

پوتین گفت، اطلاعات مقدماتی حاکی از این هستند که پریگوژین و دستیاران ارشدش در واگنر همگی در این حادثه کشته‌ شده‌اند و با وجود ستودن برخی از تلاش‌های پریگوژین گفت که او همچنین مرتکب "اشتباهات جدی" شد.

رویترز نوشت، دستور پوتین به الزامی شدن امضای سوگند وفاداری برای کارکنان واگنر و دیگر شرکت‌های پیمانکار نظامی خصوصی، آشکارا در جهت قرار دادن این گروه‌ها تحت کنترل سفت و سخت‌تر دولتش است.

طبق متن این حکم که در وب‌سایت کرملین منتشر شد، هر کسی که به نمایندگی از ارتش روسیه کار کند یا از عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین پشتیبانی کند، باید برگه ادای سوگند رسمی وفاداری به روسیه را امضا کند.

طبق متن این حکم، هدف از امضای این سند تقویت بنیان‌های اخلاقی و معنوی بخش دفاعی روسیه عنوان  شده است. در متن این سوگند وفاداری آمده است، کسانی که آن را تایید کنند متعهد به پیروی سفت و سخت از دستورات فرماندهان و رهبران ارشد ارتش ارتش روسیه می‌شوند.

از بعد از سانحه سقوط هواپیمای حامل مدیر گروه واگنر در شامگاه چهارشنبه، سیاستمداران و مفسران غربی بدون ارائه سند و مدرکی ادعا کردند، پوتین دستور به کشتن پریگوژین با هدف مجازات او به خاطر شورش واگنرها در تاریخ‌های ۲۳-۲۴ ژوئن علیه رهبران ارتش روسیه داده است.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز جمعه این اتهامات علیه پوتین و اتهامات مشابه دیگر را کذب دانسته و رد کرد. بازرسان روسیه تحقیقات را شروع کرده‌اند اما هنوز نظر خود را درباره علت سقوط ناگهانی این هواپیما اعلام نکرده‌اند. مقامات روسیه همچنین هنوز به صورت رسمی هویت‌ ۱۰ جسد خارج شده از لاشه هواپیمای سقوط کرده را تایید نکرده‌اند.

پسکوف روز جمعه در پاسخ به سوالی درباره این که آیا کرملین تاییدیه رسمی مرگ پریگوژین را دریافت کرده است، بیان کرد: "اگر به دقت به حرف‌های رئیس جمهور روسیه گوش کرده بودید، او گفت همه آزمایش‌های لازم از جمله آزمایش ژنتیک اکنون در حال انجام هستند. نتایج رسمی آزمایش‌ها به محض آماده شدن، منتشر خواهند شد."

پسکوف با گفتن این که پوتین اخیرا ملاقاتی با پریگوژین نداشته، اظهار کرد که هنوز مشخص نیست تحقیقات و آزمایش‌ها چقدر ممکن است طول بکشند. همچنین پایگاه خبری روسی "بازا" که به منابعی در میان نهادهای ضابط قانون روسیه دسترسی دارد، گزارش داد بازرسان اکنون به روی این تئوری که یک یا دو بمب احتمالا در هواپیمای پریگوژین کار گذشته شده بود، تمرکز می‌کنند./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها