انتقاد تند وزارت خارجه جمهوری آذربایجان به ماکرون

کد خبر: 1241434

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان از سخنان اخیر رئیس جمهور فرانسه و حمایت از ارمنستان انتقاد کرد.

انتقاد تند وزارت خارجه جمهوری آذربایجان به ماکرون

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان از سخنان اخیر رئیس جمهور فرانسه و حمایت از ارمنستان انتقاد کرد.

وزات خارجه جمهوری آذربایجان روز دوشنبه به شدت از «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه و حمایت او از ارمنستان انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری «ترند نیوز»، «آیخان حاجی زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان گفت، دیدگاه‌های مغرضانه امانوئل ماکرون که بار دیگر تکرار شد، روند صلح را تضعیف و تصور نادرستی از وضعیت کنونی منطقه ایجاد می‌کند.

رئیس جمهور فرانسه اخیرا گفت که حداکثر تلاش خود را برای بازگرداندن دسترسی بشردوستانه به قره باغ کوهستانی انجام می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری «آرمناپرس» ماکرون در مصاحبه با روزنامه «لوپوینت» گفت فرانسه هر کاری که ممکن است انجام می‌دهد تا ارمنستان و جمهوری آذربایجان به صلح پایدار برسند.

ماکرون گفت: «دیپلماسی ما روشن است. من متاسفم و این محاصره را محکوم می‌کنم. موضوع قره باغ کوهستانی موضوعی پیچیده است. فرانسه جنگ ۲۰۲۰ را محکوم کرده و اقدامات بشردوستانه متعددی را سازماندهی کرده است. امروز ما هر کاری انجام می‌دهیم تا توافق بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان حاصل شود».

این دیپلمات جمهوری آذربایجان افزود که ماکرون به طور یکجانبه از ارمنستان دفاع می‌کند. حاجی زاده گفت، محکومیت جنگ ۴۴ روزه قره باغ  که منجر به آزادسازی اراضی جمهوری آذربایجان شد و همچنین تاکید ویژه بر ادعاهای فرانسه درباره وضعیت انسانی منطقه غیر قابل درک نیست.

 به گفته وی، استفاده از عباراتی از قبیل «دالان بشردوستانه لاچین» توسط ماکرون بی احترامی به تمامیت ارضی و حاکمیت جمهوری آذربایجان است.

چندی قبل نیز، وزرای امور خارجه چین و فرانسه در تماس تلفنی آخرین وضعیت قره باغ کوهستانی از جمله مسیر مهم «لاچین» را ارزیابی کردند. «کاترین کولونا» وزیر امور خارجه فرانسه در تماس تلفنی با «وانگ یی» همتای چینی خود درباره وضعیت قره‌باغ کوهستانی گفت‌وگو کرد.

در بیانیه وزارت خارجه فرانسه آمده است که وزیر خارجه این کشور درخواست خود برای بازگرداندن تردد آزاد از طریق کریدور لاچین، و تامین گاز طبیعی و برق بدون وقفه برای مردم قره باغ را تکرار کرد./فارس

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها