مردم نیجر خواستار اخراج نیروهای فرانسوی شدند

کد خبر: 1242350

هزاران نفر از مردم نیجر علیه حضور نیروهای فرانسوی در خاک کشورشان دست به تظاهرات زدند.

مردم نیجر خواستار اخراج نیروهای فرانسوی شدند

هزاران نفر از مردم نیجر علیه حضور نیروهای فرانسوی در خاک کشورشان دست به تظاهرات زدند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، خبرنگار خبرگزاری فرانسه از نیامی پایتخت نیجر خبر داد، هزاران نفر از مردم در تظاهرتی خواسته خود را برای اخراج نیروهای فرانسوی از نیجر تکرار کردند.

این تجمع که به دعوت جنبش "ام 62" که یک ائتلاف در برگیرنده سازمان‌های جامعه مدنی مخالف حضور نیروهای نظامی فرانسه در نیجر در نزدیکی پایگاه نظامی محل استقرار نیروهای فرانسوی برگزار شد.

تظاهرات کنندگان پلاکاردی با جمله " ارتش فرانسه از کشور ما برو" را با خود حمل می‌کردند.

از زمان به دست گرفتن قدرت توسط نظامیان در 26 جولای در نیجر چندین تظاهرات مشابه با حضور هزاران نفر در نیامی پایتخت نیجر برگزار شد.

رهبران نظامی هم بارها این خواسته را تکرار کرده‌اند.

گفتنی است روز 3 اوت گذشته شورای نظامی حاکم بر نیجر تمامی توافقنامه‌های نظامی امضا شده با فرانسه را لغو و این کشور را یک قدرت استعمارگر سابق توصیف کرد، در حال حاضر 1500 نظامی فرانسوی به بهانه مبارزه با تروریسم و گروه‌های افراطی در خاک نیجر حضور دارند.

در مقابل فرانسه اعلام کرده است که ساختار نظامی حاکم بر نیجر را به رسمیت نمی‌شناسد.

 روند قانونی اخراج سفیر فرانسه از نیجر آغاز شد

دستگاه قضایی نیجر با تاکید بر اینکه سفیر فرانسه از پروتکل‌های دیپلماتیک تخطی کرده، خبر داد که روند قانونی اخراج سفیر فرانسه از نیجر آغاز شده است.

منابع نیجری، امروز (شنبه)،‌ خبر دادند جوی امنیتی در اطراف سفارت فرانسه در نیامی -پایتخت نیجر- حاکم است و نیروهای امنیتی به هیچ کس اجازه نزدیک شدن به این سفارتخانه را نمی‌دهند.

دستگاه قضایی نیجر اعلام کرد که سفیر فرانسه پروتکل‌های دیپلماتیک را زیر پا گذشته و بعد از احضار به وزارت خارجه نیجر در آنجا حضور پیدا نکرده است.

دستگاه قضایی نیجر در ادامه اضافه کرد سفیر فرانسه دیگر دیپلمات نیست و مجوز اقامت ندارد. براساس گزارش منابع نیجری، فرایند قانونی اخراج سفیر فرانسه و خانواده او از این کشور آغاز شده است.

معترضان نیجری خواهان اخراج تمام نیروهای فرانسوی از کشورشان هستند. آن‌ها در اعتراض به حضور فرانسویان طی روزهای گذشته مقابل سفارت فرانسه و پایگاه نظامی این کشور در نیجر تظاهرات برپا کرده‌اند.

شورای نظامی نیجر، روز پنجشنبه هفته گذشته، مصونیت دیپلماتیک «سیلوان ایتی» سفیر فرانسه را لغو کرد و به پلیس دستور داد که او را از نیجر اخراج کند.

وزارت امور خارجه نیجر، ۲۵ آگوست، به سفیر فرانسه ۴۸ ساعت وقت داده بود تا این کشور را ترک کند. پس از پایان این ضرب‌الاجل سفیر فرانسه از نیجر خارج نشد.

فرانسه اعلام کرد که تصمیم شورای نظامی نیجر را به رسمیت نمی‌شناسد و سفیر این کشور در نیجر باقی خواهد ماند.

اوایل مردادماه بود که شماری از نیروهای گارد ریاست جمهوری نیجر با کودتا «محمد بازوم» رئیس جمهور نیجر را از قدرت برکنار کردند. این اقدام با مخالفت شدید فرانسه آمریکا و فرانسه همراه شد.

شورای نظامی نیجر خواستار عدم مداخله پاریس در امور این کشور است و محمد بازوم را بازوی فرانسه در نیجر می‌داند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها