زلنسکی وزیر دفاع اوکراین را تغییر می‌دهد

کد خبر: 1242588

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین اعلام کرد که «رستم اومروف» وزیر دفاع جدید این کشور خواهد بود.

زلنسکی وزیر دفاع اوکراین را تغییر می‌دهد

 زلنسکی اعلام کرد: من تصمیم گرفته‌ام که وزیر دفاع اوکراین را تغییر دهم. «اولکسی رزنیکوف» ۵۵۰ روز جنگ تمام عیار را پشت سر گذاشته است.

وی ادامه داد: به نظرم وزارتخانه نیازمند رویکردها و نحوه‌های مختلف تعامل با ارتش و جامعه است.

پایگاه خبری «اوکراینسکا پراودا» چند روز پیش به نقل از منابعی ناشناس در پارلمان اوکراین از احتمال برکناری وزیر دفاع این کشور در هفته آینده خبر داده بود.

اولکسی رزنیکوف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا احتمال استعفا او به دلیل رسوایی‌های مربوط به خرید کاپشن ارتشی با قیمت تقریبا ۲ برابر بازار وجود دارد یا خیر، گفته بود که این تصمیم به زلنسکی بستگی دارد.

طبق قوانین اوکراین، ورزا توسط رئیس‌جمهور نامزد می‌شوند اما انتصاب و عزل آن‌ها باید توسط پارلمان حمایت شود.

«یاروسلاو ژلنزیاک» نماینده پارلمان اوکراین در پیام‌رسان تلگرام نوشت: رزنیکوف نامزد احتمالی برای سفیر کی‌یف در انگلیس است درحالیکه شاید «رستم اومروف» رئیس صندوق دولتی اوکراین جانشین رزنیکوف در وزات دفاع شود.

روزنامه‌نگاران و فعالان، شواهد و مدارکی یافته‌اند که نشان می‌دهند کاپشن‌های ارتشی زمستانه برای پرسنل نظامی اوکراین را می‌توان در ترکیه با قیمت «بسیار پایین‌تر» از آن هزینه‌ای خریداری کرد که وزارت دفاع اوکراین به گفته خودش از شرکت ترکیه‌ای «ویکتور آویا» خریداری می‌کند.

یک روزنامه‌نگار تحقیقی در این خصوص گفت: وزارت دفاع اوکراین تلاش می‌کند تا قیمت خرید کاپشن‌های ارتشی را عادی و طبیعی جلوه دهد، اما موضوع این طور نیست. طبق قیمت‌های موجود در وب‌سایت‌های ترکیه‌ای، کاپشن‌های ارتشی تقریبا ۳۹ دلار آمریکا ارزش دارد اما اسناد وزارت دفاع اوکراین رقم ۸۶ دلار آمریکا بابت هر یک کاپشن را نشان می‌دهد.

این درحالی‌ است که وزیر دفاع اوکراین تمامی اتهامات مربوطه را رد کرده است.

زلنسکی: یک «توافق مهم» در مورد تضمین‌های امنیتی بین اوکراین و فرانسه حاصل شد

رئیس‌جمهور اوکراین امروز یکشنبه اعلام کرد یک توافق «مهم» در مورد تضمین‌های امنیتی بین اوکراین و فرانسه حاصل شده است.

به گزارش ایسنا، ولودیمیر زلنسکی در پیامی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرد، اظهار کرد که «برنامه‌هایی برای تهیه یک سند دوجانبه در مورد تضمین‌های امنیتی اوکراین در دست کار است».

رئیس جمهور اوکراین نوشت: «ما درباره وضعیت میدان نبرد به تفصیل و در همه محورها گفت‌وگو کردیم، ما نیازهای فوری نیروهای خود را منتقل کردیم... ما درباره جزئیات امنیت در دریای سیاه و کریدور غلات خود که باید گسترش یابد صحبت کردیم. ما توافق کردیم که همکاری در حفاظت از مسیرهای دریایی را افزایش دهیم».

زلنسکی با بیان اینکه «توافق مهمی در مورد تضمین های امنیتی» بین دولت های اوکراین و فرانسه حاصل شده است، افزود که دو طرف روی یک سند دوجانبه در مورد تضمین‌ها کار خواهند کرد.

در پایان ماه اوت گذشته، دمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه، در سخنانی در مورد مذاکرات پیرامون تضمین‌های امنیتی برای کی‌یف گفت که ماهیت این روند نامشخص است و به نگرانی‌های روسیه اشاره نمی‌کند و بدون مشارکت آن، حل چنین مسائلی یک‌جانبه خواهد بود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها