جنجال ممنوعیت پوشش اسلامی در مدارس فرانسه

کد خبر: 1242709

دولت فرانسه از امروز در راستای تحق هدف دراز مدت تشدید سکولاریسم، ممنوعیت پوشش عبا در مدارس این کشور را اجرایی می‌کند.

جنجال ممنوعیت پوشش اسلامی در مدارس فرانسه

، روزنامه "دی ولت" در گزارشی نوشت: دولت و مذهب در فرانسه به شدت از هم جدا هستند. در همین راستا گابریل عطال، وزیر آموزش و پرورش فرانسه، در آغاز سال تحصیلی، استفاده از عبای تا قوزک پا و لباس قمیس را در مدارس این کشور ممنوع اعلام کرد.

"گابریل عطال"، وزیر جدید آموزش و پرورش فرانسه، این امر را با فرمانی صادر کرد. در انجام این کار، او بر ممنوعیت طولانی مدت نمادهای مذهبی قابل مشاهده در مدارس در فرانسه تکیه کرد، که با سکولاریسم، یعنی جدایی شدید دولت از دین مرتبط بود.

نقض سکولاریسم در مدارس فرانسه در ماه های اخیر به شدت افزایش یافته است. عطال گفت که این اغلب مربوط به پوشیدن عباها بود. مدتی است که استفاده از این روپوش ها در فرانسه موضوع بحث بوده و سوال اینجاست که آیا این یک نماد مذهبی است یا صرفاً یک تکه لباس؟

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه هم در پایان این هفته گفت: نمادهای مذهبی جایی در مدارس ندارند. وی تاکید کرد: ما نمی گذاریم چیزی از بین برود. مدیریت مدارس نباید با این مشکل تنها بماند. انجمنی برای حمایت از حقوق مسلمانان قبلاً به شورای دولتی، عالی‌ترین دادگاه اداری کشور، شکایت کرده است.

"گابریل عطل"، وزیر آموزش و پرورش فرانسه در این باره گفت که ارزش های جمهوری در خطر است. در فرانسه، دولت و مذهب به شدت از هم جدا هستند. از سال 2004 پوشیدن روسری، روبنده و صلیب در مدارس ممنوع شده است. پوشش عبا هم مخصوصاً توسط دختران دانش آموزی که خارج از مدرسه نیز روسری می پوشند استفاده می شود. برخی از دانش آموزان توضیح می دهند که این لباس ربطی به دین و مذهب ندارد، بلکه کاربردی و راحت است.

با این همه دولت فرانسه در راستای حذف نمادهای مذهبی آشکار از مدارس فرانسه پوشیدن عبا برای زنان در این موسسات را ممنوع می‌کند.

از سال 2004 ، نمادهای مذهبی آشکار از مدارس فرانسه ممنوع شده است.

وزیر آموزش و پرورش فرانسه روز یکشنبه گذشته اعلام کرد که دانش‌آموزان دختر از پوشیدن عبا در مدارس دولتی این کشور منع خواهند شد. به گفته او، این قانون به محض شروع سال تحصیلی جدید در چهارم سپتامبر اعمال خواهد شد.

وی روز یکشنبه هفته گذشته به تلویزیون TF1 گفت: من تصمیم گرفته‌ام که دیگر زنان مجاز به پوشیدن عباها در مدرسه نباشند. وی اعلام کرد که قبل از شروع مجدد کلاس ها در سراسر کشور در تاریخ 4 سپتامبر، قوانین شفاف در سطح ملی را در این باره به مدیران مدارس ارائه خواهد کرد.

او پس از تصدی مسئولیت در پایان ژوئیه، اعلام کرد که حضور در مدرسه با پوشش عبا "یک حرکت مذهبی" است و در برابر آن اقدام خواهد کرد. وی تاکید کرد که هنگام ورود به کلاس درس نباید مشخص شود که دانش آموزان از کدام دین هستند.

دولت فرانسه پیش از این در سال 2010 میلادی نیز پوشیدن روبنده‌ای که تمام صورت را در انظار عمومی می‌پوشاند ممنوع کرد که خشم پنج میلیون مسلمان این کشور را برانگیخت.

فرانسه از قرن نوزدهم مقررات سختگیرانه‌ای برای ممنوعیت استفاده از نشانه‌های مذهبی در مدارس، از جمله نمادهای مسیحی مانند صلیب‌ را در تلاش برای مهار هرگونه نفوذ کاتولیک‌ها در آموزش عمومی به اجرا گذاشته است.

این کشور طی سال‌ها این قانون را به‌روزرسانی کرده تا به زعم خود جمعیت در حال تغییر خود را با شرایط وفق دهد./تسنیم

جنجال ممنوعیت پوشش اسلامی در مدارس فرانسه/ هشتگ "عبا" ترند توییتر شد

بسیاری از کاربران فرانسوی فضای مجازی در واکنش به ممنوعیت پوشش اسلامی (عبا و قمیص) در مدارس این کشور که از امروز (دوشنبه) با شدت و نظارت بالایی اجرا می‌شود، انتقاد خود را در شبکه‌های اجتماعی بازتاب داده و هشتگ "عبا" را ترند شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) کردند.

به گزارش ایرنا، فرانسه با بیشترین جمعیت مسلمان در میان کشورهای اروپایی، در طول دهه‌های اخیر همواره شاهد اعمال تبعیض و محدودیت‌های دینی برای مسلمانان بوده و در تازه‌ترین اقدام وزیر آموزش ملی و جوانان این کشور دوشنبه گذشته (ششم شهریور) پوشیدن عبا (لباس مخصوص زنان مسلمان در کشورهای عربی) را در مدارس فرانسه ممنوع اعلام کرد.

گابریل اَتَل (Gabriel Attal) وزیر ۳۰ ساله دولت امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، محدودیت‌های اعلام شده را در راستای اصل سکولاریسم در این کشور توجیه کرد و مدعی شد که عبا در مدارس فرانسه جایی ندارد.

وزیر آموزش ملی و جوانان فرانسه همچنین وعده داده است که تا سال ۲۰۲۵ سالانه ۳۰۰ هزار کارمند و تا پایان سال جاری میلادی تمام ۱۴ هزار کارمند مدیریتی را در زمینه مسائل سکولاریسم آموزش خواهند داد.

وی که کمتر از ۲ ماه پیش به این سمت منصوب شده است، با بیان اینکه "مدرسه ما آزمایش شده است"، در اظهاراتی قابل تامل، پوشیدن لباس‌های مذهبی در مدارس را حمله به سکولاریسم توصیف کرد و مدعی شد که در ماه‌های اخیر، اینگونه حملات به سکولاریسم به ویژه پوشیدن عبا و قمیص (لباس بلندی که در کشورهای عربی به طور سنتی توسط مردان پوشیده می‌شود) به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

وی امروز نیز با حضور در شبکه RTL از نگرانی دولت برای اجرای این طرح در ۵۱۳ موسسه آموزشی خبر داد و اظهار داشت: ما با تیم‌های آموزش ملی و همچنین وزارت کشور در این زمینه کار کردیم تا موسساتی را شناسایی کنیم که می‌دانیم پیش از این چنین وضعیتی در آنها ایجاد خواهد شد.

اما این تمام ماجرا نبود و امروز خبرهای بسیاری از استقرار گشت‌های نظارتی در مدارس فرانسه برای حسن اجرای این محدودیت‌ها که مسلمانان این کشور را هدف قرار داده، منتشر شده است.

روزنامه لوپاریزین در این ارتباط نوشت: از روز جاری (دوشنبه)، تیم‌های «ارزش‌های جمهوری» در دانشکده‌ها و دبیرستان‌هایی که ممکن است به آنها نیاز داشته باشند، مستقر می‌شوند.

وزیر آموزش ملی و جوانان فرانسه در مصاحبه امروز خود همچنین با بیان اینکه حدود ۱۲ میلیون دانش آموز در روز جاری به مدارس بازگشتند و افزون بر ۲ هزار کارمند برای سکولاریسم آموزش لازم دریافت کردند، از تمایل خود برای آزمایش پوشیدن لباس فرم در مدارس فرانسه از پاییز سالجاری میلادی خبر داد.

وی اضافه کرد: من مطمئن نیستم که این یک راه‌حل جادویی باشد که تمام مشکلات مدرسه را حل کند اما در هر صورت فکر می‌کنم شایسته آزمایش است.

هشتگ عبا ترند توییتر فرانسه شد

اما برایند این سیاست اسلام‌ستیزانه دولت مکرون، در واکنش تند سیاستمدارانی همچون ژان لوک ملانشون رهبر حزب چپ رادیکال "فرانسه تسلیم‌ناپذیر" تجلی یافت که سخنان وزیر آموزش ملی و جوانان فرانسه را یک "جنگ مذهبی" توصیف کرد.

وی هفته گذشته با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: جای تاسف است که شروع سال تحصیلی "از نظر سیاسی به دلیل یک جنگ پوچ جدید مذهبی تبدیل و ۲ قطبی شده است."

اما واکنش‌های تند انتقادی به سیاست دولت مکرون علیه پوشش اسلامی، به رهبران سیاسی محدود نشد و امروز هشتگ "عبا" (abayas#)در فرانسه ترند شبکه اجتماعی ایکس شده است.

تاکنون هزاران کاربر این شبکه اجتماعی با هشتگ عبا نسبت به سیاست‌های تبعیض‌آمیز دولت فرانسه که پوشش اسلامی را محدود می‌کند، اعتراض داشته‌اند؛ روندی که در دیگر شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام و تیک‌تاک نیز نمود یافته است.

در این بین صفحات شناخته شده‌ای در شبکه اجتماعی ایکس همچون مدیاونیر ( Mediavenir) از حضور افسران پلیس در مقابل برخی مدارس فرانسه برای اجرای طرح ممنوعیت استفاده از عبا خبر دادند؛ موضوعی که خشم بسیاری از کاربران این شبکه اجتماعی را به همراه داشته است.

کاربران فرانسوی "ایکس" چه می‌گویند؟

تاکنون چندین کاربر در انتقاد از این رویکرد، نوشته‌اند: وقتی قرار است از مدارس در برابر آزارگران محافظت شود، تلاش زیادی انجام نمی‌شود و پلیس وجود ندارد؛ سخنی که به وضوح سختگیری دولت مکرون را نسبت به مسلمانان نشان می‌دهد.

برخی کاربران نیز با همین نگاه انتقادی، تاکید داشتند: تا این میزان برای آزارگران انرژی صرف نمی‌شود؛ چه دولت شرم‌آوری!

برخی کاربران نیز این رویکرد را عجیب و غریب و برخی دیگر، نگرانی‌های این کشور را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

در این بین الیزابت بورن نخست وزیر فرانسه با بیان اینکه امروز هیچ حادثه‌ای در ارتباط با ممنوعیت پوشش عبا در مدارس این کشور گزارش نشده است، تلاش کرد وضع موجود را عادی جلو دهد.

اما باید دید برایند واکنش جامعه مسلمان فرانسه، کابران شبکه‌های اجتماعی و سیاستمدارانی همچون ماتیلد پانو (Mathilde Panot) که با عصبانیت از محدودیت‌های دولت مکرون علیه مسلمانان انتقاد یا کلمانتین اوتن (Clémentine Autain) سیاستمدار دیگری که خشمگینانه این تصمیم الیزه را غیرقانونی، مغایر با اصول بنیادی سکولاریسم و نشانه‌ای از طرد وسواسی مسلمانان، ارزیابی کرده است، به چه نتیجه‌ای خواهد انجامید؟ آنهم در کشوری که هر روز آبستن حوادث جدید و تظاهرات‌های میلیونی علیه دولتمردی است که سابقه طولانی در سرکوب معترضان دارد./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد