ژست طلبکارانه مزدوران آمریکا از دمشق

کد خبر: 1242780

فرمانده شبه‌نظامیان کُرد متحد آمریکا موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» امروز در یک ژست طلبکارانه گفت که دولت سوریه به دنبال تسلط بر مناطق اشغالی این عناصر مزدور است.

ژست طلبکارانه مزدوران آمریکا از دمشق

درگیری‌های شدید میان شبه‌نظامیان کُرد متحد آمریکا موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» و قبایل عرب در شرق استان دیرالزور همچنان ادامه دارد؛ درگیری‌هایی که از یکشنبه هفته گذشته به تدریج آغاز و از روز پنج‌شنبه شعله‌ور شده است.

مظلوم عبدی فرمانده کل نیروهای دموکراتیک که بخشهایی از اراضی شرق و شمال شرق سوریه را با کمک آمریکا به اشغال خود درآورده است، در ژست طلبکارانه از دمشق، مدعی شد که دولت سوریه به دنبال آزادسازی مناطق تحت اشغال آنان است.

عبدی به شبکه خبری العربیه گفت: گروههای مسلح تحت حمایت نظام سوریه از غرب فرات، وارد مناطق خودمختاری شدند.  واشنگتن خواستارحل مسالمت‌آمیز بحران دیرالزور است و نشستهای مفصلی با نیروهای دموکراتیک برگزار کرده است.

منابع امنیتی و محلی در شمال شرق سوریه هم امروز خبر دادند که دو نفر از مسئولان ارشد آمریکایی روز گذشته به استان نفت‌خیز دیرالزور سفر کردند تا بتوانند به درگیری عشایر عرب با مزدوران کُرد خود پایان دهند.

وزارت خارجه آمریکا خبر داد که «ایتان داس گولدریچ» معاون دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور سوریه در دفتر امور خاور نزدیک و «جوئل جی. بی وول» فرمانده ائتلاف موسوم به  ضد داعش با شیوخ عرب و سرکرده‌های نیروهای دموکراتیک دیدار کرده و بر سر «توقف خشونت در سریعترین زمان ممکن» به توافق رسیده‌اند.

در این میان، در شرایطی که ائتلاف آمریکایی تلاش زیادی برای آرام کردند اوضاع انجام می‌دهد و میان طرفین میانجی شده است؛ اما «ابراهیم الهفل»، رئیس قبیله العکیدات در سوریه، گفت که هیچ توافقی با گروه «نیروهای دموکراتیک سوریه» درباره توقف درگیری‌ها وجود ندارد.

عبدی هم با اشاره به اینکه ائتلاف موسوم به ضد داعش در برابر عشایر، از مزدوران کُرد حمایت هوایی می‌کند، تصریح کرد که با شیوخ عشایر دیرالزور تماس داشته‌اند و خواستار راهکار مسالمت‌آمیز در دیرالزور هستند. بر خلاف این ادعا، عشایر دیرالزور تأکید دارند که عناصر کُرد باید از این استان به صورت کامل خارج شوند.

وی با بیان اینکه تحرکات آمریکایی در شرق سوریه با نظارت کُردها صورت می‌گیرد، مدعی شد که آمریکاییها قصد ندارند در مرزهای سوریه، عملیات نظامی انجام دهند.

ائتلاف آمریکایی بیم آن دارد که این درگیری‌ها صحنه میدانی در استان دیرالزور را تغییر دهد؛ استانی که در آن رود فرات به عنوان مرز میان شبه‌نظامیان کُرد و ائتلاف آمریکایی و دولت سوریه و متحدان دمشق وجود دارد.

علاوه بر این حساسیت آمریکا از آن‌جایی نشأت می‌گیرد که این درگیری‌ها در اطراف میدان نفتی و گازی «کونیکو» در جریان است، نفتی که یکی از اصلی‌ترین دلایل اشغالگری آمریکا در سوریه است. یکی از پایگاههای نظامی آمریکا نیز در مجاورت این میدان گازی قرار دارد.

 به گفته منابع محلی، قبایل عربی از آمریکایی‌ها خواسته‌اند که شبه‌نظامیان کُرد از استان دیرالزور خارج شوند چون ساکنان این استان همگی عرب هستند و آمریکا ائتلافی مشابه کردها با قبایل عرب تشکیل بدهد./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد