نگرانی لاپید از هسته شدن عربستان

کد خبر: 1242973

نخست‌وزیر پیشین رژیم صهیونیستی درباره احتمال اعطای حق غنی‌سازی به عربستان سعودی در ازای عادی‌سازی روابط با آن رژیم ابراز نگرانی کرده است.

نگرانی لاپید از هسته شدن عربستان

منابع صهیونیستی گزارش داده‌اند یائیر لاپید، نخست‌وزیر پیشین رژیم صهیونیستی به مقام‌های آمریکایی گفته از احتمال اعطای حق غنی‌سازی بومی به عربستان سعودی به عنوان بخشی از توافق عادی‌سازی روابط با تل‌آویو نگران است.

شبکه صهیونیستی «کان» گزارش داده یائیر لاپید در سفرش به واشنگتن با دو مقام آمریکایی که در حال پیشبرد مذاکرات سازش با عربستان سعودی هستند دیدار کرده است.

طبق گزارش این شبکه صهیونیستی پیام لاپید به طرف آمریکایی این بوده است: «دموکراسی‌ها، منافع امنیتی خودشان را برای حل و فصل مشکلات سیاسی به خطر نمی‌اندازند.»

حدود دو ماه پیش یک نشریه آمریکایی گزارش داده بود «محمد بن سلمان» درخواست کاخ سفید برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی تا پایان سال جاری میلادی را رد کرده است.

تحلیلگران پیش از این گفته‌اند روی کارآمدن  کابینه راست افراطی در فلسطین اشغالی به ریاست «بنیامین نتانیاهو» موجب شده برخی از کشورهایی که عادی‌سازی روابط با تل‌آویو را آغاز کرده بودند آن را به حالت تعلیق درآورند.

عده دیگری از تحلیلگران هم معتقدند توافق ایران و عربستان سعودی موجب شده عادی‌سازی روابط ریاض با رژیم صهیونیستی با چالش‌های مضاعفی مواجه شود.

روزنامه صهیونیستی «اسرائیل هیوم» اندکی بعد از توافق ایران و عربستان سعودی آن را شکستی برای تل‌آویو توصیف کرد و نوشت مشکلات داخلی اسرائیل و تغییرات ژئوپولیتیکی که با همگرایی تهران و ریاض آغاز شد موجب شده‌اند اسرائیل خود را در موقعیتی ببیند که انتظار آن را هم نداشته است.

این روزنامه همچنین تصریح کرده بود که این همگرایی باعث توقف طرح سایر کشورها برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل شده است.

بسیاری از نماینده‌های دموکرات در مجلس سنا که بایستی احتمالاً به بخش‌هایی از توافق ریاض و تل‌اویو رأی بدهند انتقادهای سرسختانه‌ای هم به دولت عربستان سعودی و هم به رژیم صهیونیستی دارند.

عادی‌سازی روابط رژیم صهیونیستی با عربستان سعودی غیر از عوامل یادشده در بالا با موانع دیگری هم روبرو است. منابع آگاه ماه گذشته به آکسیوس گفته بودند یکی از بزرگترین موانع برای ایجاد یک توافق گسترده بین عربستان سعودی و اسرائیل درخواست ریاض برای ارتقاء همکاری نظامی این کشور با آمریکا و دسترسی‌اش به سامانه‌های تسلیحاتی بسیار پیشرفته است.

سعودی‌ها علاوه بر ان خواستار آن هستند که کاخ سفید برای خریداری مهمات برای نیروی هوایی عربستان سعودی مجوز صادر کند. دولت بایدن به فاصله چند هفته بعد از ورود به کاخ سفید فروش چنین مهماتی به عربستان را به دلیل جنگ یمن به حالت تعلیق درآورد.

مانع دیگر در این مسیر، درخواست عربستان سعودی برای برخوردارشدن از حمایت آمریکا جهت توسعه برنامه هسته‌ای این کشور و از جمله غنی‌سازی اورانیوم است.

توسعه برنامه هسته‌ای عربستان و غنی‌سازی اورانیوم در خاک آن کشور برای رژیم اسرائیل منشأ نگرانی‌های جدی است اما مقام‌های اسرائیلی می‌گویند رایزنی‌هایی برای رسیدن به چندین راه حل در این خصوص در جریان است.

ماه پیش روزنامه نیویورک تایمز هم در گزارشی درباره موانع این توافق نوشته بود رژیم صهیونیستی به این درک رسیده که عربستان سعودی به وعده نتانیاهو مبنی بر عدم الحاق کرانه باختری راضی نخواهد شد و به «اقدامات قابل توجه در میدان عمل» نیاز دارد.

در آن گزارش تصریح شده بود بعید است که چنین «اقدامات قابل توجه در میدان عمل» مورد تایید عناصر افراطی کابینه نتانیاهو قرار گیرد و اعمال فشار در این راستا می‌تواند باعث از بین رفتن آن شود.

پایگاه آکسیوس هفته گذشته گزارش داد هنوز چند موضوع برجسته میان طرف‌ها حل‌نشده باقی‌مانده‌اند که از آن جمله می‌توان به معاهده دفاعی احتمالی میان واشنگتن -ریاض و حمایت واشنگتن از برنامه هسته‌ای عربستان اشاره کرد.

حدود دو ماه پیش آنتونی بلینکن هم گفته بود که عادی‌سازی روابط میان دو طرف کار دشواری است. او در یک سخنرانی روز هفتم تیرماه در اندیشکده شورای روابط خارجی درباره عادی‌سازی روابط عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی گفت: «به طرز ناباورانه‌ای چالش‌انگیز و دشوار است. این چیزی نیست که بتواند یک شبه اتفاق بیفتد. اما برای آن یک چشم‌انداز واقعی وجود دارد و ما داریم روی آن کار می‌کنیم.»/فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد