واکنش روسیه به ارسال مهمات اورانیوم ضعیف شده به اوکراین

کد خبر: 1243148

سفارت روسیه اعلام کرد که تصمیم آمریکا برای ارسال مهمات اورانیوم ضعیف شده به اوکراین غیرانسانی است.

واکنش روسیه به ارسال مهمات اورانیوم ضعیف شده به اوکراین

به گزارش تاس، سفارت روسیه در آمریکا تصمیم واشنگتن برای ارسال گلوله‌های اورانیوم ضعیف شده به اوکراین را غیرانسانی خواند.

سفارت روسیه در کانال تلگرامی خود نوشت: «تصمیم دولت ایالات متحده برای ارسال گلوله‌های اورانیوم ضعیف شده به کیف نشانه آشکاری از غیرانسانی بودن این تصمیم است. بدیهی است که واشنگتن، وسواس فکری برای تحمیل شکست استراتژیک به روسیه دارد و آماده است تا نه تنها تا با باقی ماندن آخرین اوکراینی بجنگد، بلکه آماده هرکاری را برای اهداف خود در اوکراین دنبال کند.»

به گفته کارشناسان، آمریکا به عمد سلاح‌هایی با اثرات غیرقابل تشخیص را به اوکراین منتقل می‌کند. این در حالی است که آمریکا از عواقب ارسال این گونه سلاح‌ها کاملاً آگاه است. انفجار چنین مهماتی منجر به تشکیل یک ابر رادیواکتیو متحرک می‌شود. همچنین ذرات کوچک اورانیوم در مجاری تنفسی، ریه‌ها، مری، کبد و در کلیه‌ها تجمع می‌یابد و باعث سرطان می‌شود. کافی است نگاهی به ردپای اورانیوم تسلیحات آمریکایی‌ها در عراق و بالکان بیندازیم، جایی که هزاران غیرنظامی از سرطان رنج می‌برند.

سفارت روسیه در واشنگتن همچنین افزوده است: «ایالات متحده با تأمین این گلوله‌های اورانیومی برای مقامات اوکراینی دست به خودفریبی می‌زند و از پذیرش شکست به اصطلاح ضد حمله نیروهای مسلح اوکراین امتناع می ورزد. روند عملیات ویژه نظامی تغییر نخواهد کرد. ارتش روسیه به نابود کردن تسلیحات ارسال شده غرب به رژیم زلنسکی ادامه خواهد داد. دولت ایالات متحده نیز رنگ و نیت واقعی خود را آشکار می‌کند و نشان می‌دهد که آمریکا نسبت به حال اوکراین و هم به آینده این جمهوری و همسایگان اروپایی آن عمیقاً بی تفاوت است.»

روز گذشته یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا با اشاره به اختصاص بسته کمک‌های تسلیحاتی جدید به اوکراین به ارزش ۱۷۵ میلیون دلار گفت که پاییز آینده ۳۱ تانک آبرامز در اختیار اوکراین قرار می‌دهیم ولی هنوز زمان دقیق آن مشخص نشده است.

وی در گفتگو با الجزیره افزود: مقادیری از پرتابه‌های اورانیوم ضعیف شده در اختیار اوکراین قرار خواهیم داد که برای ۳۱ تانک آبرامز کفایت کند.

این مقام ارشد آمریکایی تصریح کرد: تصمیم گرفتیم در این بازه زمانی به اوکراین مهمات تانکی حاوی اورانیوم ضعیف شده ارسال کنیم تا به محض تحویل تانک‌های آبرامز آماده استفاده باشد.

این خبر در حالی است که دستیار سخنگوی پنتاگون گفت که آمریکا متقاعد شده است که اوکراین به طور مسئولانه از بمب‌های اورانیوم ضعیف شده استفاده خواهد کرد.

وزارت دفاع آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که این کشور به عنوان بخشی از بسته کمک نظامی جدید ۱۷۵ میلیون دلاری به اوکراین، مهمات جنگی حاوی اورانیوم ضعیف شده را به این کشور ارسال خواهد کرد.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی کاخ سفید و پنتاگون، محموله‌های نظامی اختصاص یافته به اوکراین شامل گلوله‌های تانک ۱۲۰ میلی متری آبرامز حاوی اورانیوم ضعیف شده خواهد بود.

آمریکا پس از انگلیس دومین کشوری است که از انتقال مهمات اورانیوم ضعیف شده به اوکراین خبر داده است.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها