گزارش نیویورک تایمز از اقدام غیرقانونی واشنگتن برای توقیف محموله نفتی ایران

کد خبر: 1243222

نیویورک تایمز نوشت: واشنگتن پس از آنکه شرکت‌های آمریکایی حاضر به تخلیه محموله نفتی توقیف شده ایران نشدند تحت فشارهای کنگره به این بهانه که ایران در حال قاچاق این نفت به چین بوده است، آن را تخلیه کرد.

گزارش نیویورک تایمز از اقدام غیرقانونی واشنگتن برای توقیف محموله نفتی ایران

نیویورک تایمز نوشت: واشنگتن پس از آنکه شرکت‌های آمریکایی حاضر به تخلیه محموله نفتی توقیف شده ایران نشدند تحت فشارهای کنگره به این بهانه که ایران در حال قاچاق این نفت به چین بوده است، آن را تخلیه کرد.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، اسناد دادگاه که به تازگی از حالت مهر و موم درآمده است، نشان می‌دهد که دولت ایالات متحده نزدیک به یک میلیون بشکه نفت ایران را با این ادعا که برخلاف تحریم‌های واشنگتن در حال قاچاق به چین بوده، توقیف کرده است.

این روزنامه آمریکایی ادامه داد: پس از اینکه این نفتکش بهار گذشته به سمت ایالات متحده حرکت کرد، ایران دو نفتکش را در تنگه هرمز توقیف کرد، ارتش آمریکا به بهانه حفاظت از خطوط کشتیرانی گشت‌زنی‌های خود را افزایش داد.

مقامات ایران پیشتر در ماه ژوئیه هشدار داده بودند که در صورت تخلیه محموله این نفتکش، واشنگتن را مسئول خواهند دانست.

در حالی که پرونده‌های دادگاه در رابطه با نفتکش سوئز راجان برای ماه‌ها مهر و موم شده بود، این نفتکش در سواحل تگزاس لنگر انداخته بود، زیرا دولت در یافتن شرکتی که مایل به تخلیه آن باشد و خطر انتقام‌جویی ایران را به جان بخرد، مشکل داشت. این بن‌بست سبب شد تا گروهی از قانونگذاران از هر دو حزب دموکرات وجمهوری‌خواه ماه گذشته از جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا بخواهند که روند توقیف را کامل کند و این تاخیر را به دلیل چنین ترس‌هایی «غیرقابل قبول» خواندند.

به نوشته نیویورک تایمز، سوئز راجان پس از آن در مرکز توجه قرار گرفت که گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای، منشکل از مقامات امنیتی سابق ایالات متحده و دولت‌های خارجی برای اولین بار در فوریه ۲۰۲۲ با استناد به تصاویر ماهواره‌ای مدعی شد که کشتی سوئز راجان در حال حمل غیرقانونی محموله نفتی ایران است.

مارک والاس، رئیس اتحاد علیه ایران هسته‌ای و دیپلمات سابق آمریکایی مدعی است که توقیف این نفتکش نشان می‌دهد محموله‌های نفتی دیگری از ایران در حال قاچاق است و این گروه ۳۰۰ کشتی دیگر را در این رابطه شناسایی کرده است.

محموله سوئز راجان در حالی هفته گذشته تخلیه شده است که تهران و واشنگتن به تازگی بر سر تبادل زندانیان و آزادسازی پول بلوکه شده یاران در بانک‌های کره جنوبی توافق کردند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران همزمان با تخلیه این نفتکش اقدامات آمریکا را متناقض توصیف کرد و گفت که تهران در همین راستا سفیر سوئیس را به وزارت امورخارجه احضار کرده است. وی تاکید کرد که این اقدامات واشنگتن کاملاً غیر سازنده بوده و ایران مراتب اعتراض شدید خود را به دیپلمات ارشد سوئیس در تهران اعلام کرده است.

نیویورک تایمز همچنین نوشت: مشخص نیست که دولت ایالات متحده چه زمانی تحقیق در مورد کشتی سوئز راجان را آغاز کرد اما در مارس 2022، گروهی از قربانیان حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 با استناد به اطلاعات ارائه شده توسط اتحاد علیه ایران هسته‌ای تلاش کردند که نفت آن را تصاحب کنند. شاکیان با ادعای کمک چندین میلیادر دلاری ایران به تروریست‌های القاعده علیه این کشتی یک حکم غیرقانونی به دست آورده بودند و سعی در جمع‌آوری آن داشتند.

اما این تلاش آنها در نهایت در دادگاه شکست خورد.

با این حال، وزارت دادگستری آمریکا با کمک یک ابزار دیگر توانست پس از مذاکره با شرکت Empire Navigation، به‌عنوان صاحب سوئز راجان، آن را متقاعد به همکاری کند  که در نهایت نیز کشتی را به آب‌های تگزاس رساند تا نفت ایران توقیف شود.

وزارت دادگستری ایالات متحده با استناد به «خطرات عملیاتی و امنیتی» روند قانونی مربوط به توقیف و تخلیه این کشتی را تا زمانی که تمام نفت تخلیه نشده بود، مخفی نگه داشت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس پیش از این در اواخر مردادماه گزارش داد که داده‌های ردیابی نشان می‌دهد، یک نفتکش که مدت‌ها مظنون به حمل نفت خام تحریم‌شده ایران بود، تخلیه محموله خود را در نزدیکی تگزاس آغاز کرده است.

آسوشیتدپرس افزود: سرنوشت این نفتکش با نام «سوئز راجان» که پرچم جزایر مارشال را حمل می‌کرد به دلیل تنش‌ها میان تهران و واشنگتن در وضعیت نامعلومی قرار داشت اما اکنون این خبرگزاری با تحلیل داده‌های ردیابی دریافته است که این کشتی در حال تخلیه و انتقال محموله خود به یک کشتی دیگر به نام " Mr Euphrates" در نزدیکی گالوستون در ایالت تگزاس (حدود ۷۰ کیلومتری جنوب شرقی هیوستون) است.

این نفتکش برای ماه‌ها در دریای چین جنوبی در سواحل شمال شرقی سنگاپور توقف و سپس بدون هیچ توضیحی به سمت خلیج مکزیک حرکت کرد. اما تاخیر در تخلیه محموله سوئز راجان به یک موضوع سیاسی برای دولت بایدن تبدیل شده بود، زیرا این کشتی احتمالاً به دلیل نگرانی شرکت‌ها از تهدیدهای ایران ماه‌ها در خلیج مکزیک متوقف شده بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، گروهی از سناتورهای دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا طی یک نامه از کاخ سفید خواستند تا در مورد آنچه که در مورد محموله این کشتی که ارزش آن حدود ۵۶ میلیون دلار تخمین زده می‌شود، اطلاع‌رسانی کند. آنها گفتند که این پول می‌تواند به صندوق حمایت ایالات متحده برای حمایت از قربانیان تروریسم اختصاص یابد که به کسانی که از حملات ۱۱ سپتامبر و سایر حملات مشابه آسیب دیده‌اند، غرامت می‌دهد.

مقامات جمهوری اسلامی ایران در ماه‌های گذشته بارها نسبت به تخلیه و فروش این نفت توقیف شده ایران که هم اکنون در سواحل تگزاس آمریکا قرار دارد، هشدار دادند.

سردار علی فدوی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در رابطه با نفت ایرانی توقیف شده توسط آمریکا گفت: واشنگتن بارها مرتکب اشتباهات محاسباتی شده و بارها هم به اشتباهات خود پی برده است. اگر دشمنان حماقت کرده و نفتکش ایران را تخلیه کنند مقابله به مثل خواهیم کرد، یکی از سیاست‌های کشور از زمان جنگ تحمیلی تاکنون مقابله به مثل بوده است.

روزنامه وال استریت ژورنال نیز پیشتر گزارش داده بود که شرکت‌های آمریکایی به دلیل ترس از واکنش ایران حاضر نیستند، محموله توقیف شده در نفتکش سوئز راجان را تخلیه کنند.

این روزنامه نوشته بود ‌که دادستان‌های فدرال آمریکا برای به حراج گذاشتن صدها هزار بشکه نفت توقیف شده ایران که در سواحل تگزاس قرار دارد با چالش مواجه‌اند، زیرا شرکت‌هایی که تخلیه نفت‌کش‌ها را انجام می‌دهند، می‌گویند که آن‌قدر نگران اقدامات تلافی‌جویانه ایران هستند که نمی‌توانند کار تخلیه این محموله را انجام دهند./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها