اردوغان سفر خود به عراق را به تعویق انداخت

کد خبر: 1243586

به دلیل اختلافات حل‌نشده موجود بین بغداد و آنکارا، رئیس جمهور ترکیه برنامه سفر خود به عراق را لغو و به زمان دیگری موکول کرد.

اردوغان سفر خود به عراق را به تعویق انداخت

به دلیل اختلافات حل‌نشده موجود بین بغداد و آنکارا، رئیس جمهور ترکیه برنامه سفر خود به عراق را لغو و به زمان دیگری موکول کرد.

روزنامه الشرق الاوسط شامگاه شنبه در خبری اعلام کرد رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به دلایل اختلافات شدید در پرونده‌های، صدور نفت، آب و امنیت، ترجیح داد، سفر از پیش طراحی شده خود را به عراق به موعد دیگری موکول کند.

به نوشته این رسانه فرا منطقه‌ای با وجود آن که مسئولین عراقی هر نوع لغو برنامه سفر پیش روی رجب طیب اردوغان را تکذیب می‌کنند، اما با این حال خاطر نشان می‌کنند که به دلیل تعویق چند باره آن هنوز موعد مشخصی برای آنجام آن معین نشده است.

منابع آگاه به این رسانه خبر دادند، با توجه به شرایط فعلی می‌توان گفت که انجام این سفر تقریبا منتفی شده است، چون دو طرف نتوانستند در رابطه با اختلافات مربوط به صدور نفت و نیز دو پرونده آب و امنیت با یکدیگر به نقطه توافق مشترکی برسند.

قرار بود بعد از سفر ماه گذشته هاکان فیدان وزیر خارجه ترکیه به بغداد زمینه سفر اردوغان به عراق فراهم شود اما منابع آگاه اعلام کردند، نتایج سفر هاکان نتوانست برای اردوغان انگیزه کافی جهت این سفر به وجود آورد زیرا ظاهرا این احساس در بین مسئولین ترکیه به وجود آمد که سفر نیازمند شرایط موفقیت است اما در حال حاضر این شرایط فراهم نیستند.

این گزارش به نقل از نمایندگان مجلس عراق آورده است: پیام‌های غیر مستقیمی از ترک‌ها به دستشان رسیده است که نشان می‌دهند اختلافات روز افزونی بین دولت بغداد و اربیل در رابطه با بودجه، حقوق کارمندان و صدور نفت از دیدگاه آنکارا مسایلی هستند که نمی‌توانند جو سیاسی مناسبی را برای سفر اردوغان فراهم آورند.

با این حال یک مسئول عالی‌رتبه عراقی اعلام کرد: بغداد همچنان به تدارک برای انجام سفر اردوغان ادامه می‌دهد، زیرا قرار است او در چارچوب یک سفر منطقه‌ای به بغداد سفر کند.

این منابع با این حال تاکید کردند، اختلاف در رابطه با مسئله صدور نفت همچنان و تا به امروز با ترکیه لا ینحل باقی مانده است، زیرا عراق همچنان برشکایت خود در دادگاه داوری پافشاری می‌کند، شکایتی که از مارس گذشته باعث توقف صادرات نفت اقلیم کردستان به بندر جیهان ترکیه شده است./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها