الشرق الاوسط بررسی کرد / دلیل تعویق سفر برنامه ریزی شده اردوغان به عراق

کد خبر: 1243684

منابع مطلع از تعویق سفر برنامه ریزی شده رئیس جمهوری ترکیه به عراق به دلیل حل و فصل نشدن اختلافات میان دو کشور خبر داده‌اند.

الشرق الاوسط بررسی کرد / دلیل تعویق سفر برنامه ریزی شده اردوغان به عراق

روزنامه الشرق الاوسط در این باره به نقل از منابع مطلع اعلام کرده است که سفر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به عراق در برهه فعلی بعید به نظر می‌رسد؛ چراکه دو طرف موفق به حل و فصل اختلافات نشده‌اند.

طبق گفته این منابع حل و فصل اختلافات میان بغداد و آنکارا بر سر مسائل مربوط به صادرات نفت اقلیم کردستان عراق، پرونده آب و امنیت لازمه سفر اردوغان به عراق است که تا بدین لحظه دو طرف در برطرف کردن آن شکست خورده‌اند.

منابع الشرق الاوسط در ادامه گزارش دادند که قرار بود دیدارها و رایزنی‌های هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه در بغداد زمینه سفر اردوغان به عراق را فراهم کند؛ اما وی با وضعیتی از عراق به ترکیه بازگشت که اردوغان را به انجام این سفر ترغیب نکرده است.

این منابع در این باره تصریح کردند: شاید مقامات ترکیه احساس می‌کنند که انجام موفقیت آمیز این سفر نیازمند شرایطی است که در حال حاضر فراهم نیست.

الشرق الاوسط در ادامه آورده است: طبق گفته نمایندگان پارلمان عراق، پیام‌های غیر مستقیم ترکیه‌ای‌ها حاکی از آن است که اختلافات تشدید شده میان بغداد و اربیل بر سر موضوع بودجه، حقوق‌ و صادرات نفت اقلیم کردستان عراق، باعث شده است که فضای سیاسی مناسبی برای سفر اردوغان به این کشور فراهم نشود.

این درحالی است که یک مقام بلند پایه عراقی در این باره به الشرق الاوسط گفته است که بغداد به آمادگی برای میزبانی از اردوغان ادامه می‌دهد؛ چراکه وی در قالب یک تور منطقه‌ای به عراق نیز سفر خواهد کرد.

پیشتر «هشام العلوی»، معاون وزیر خارجه عراق به موعد سفر رئیس جمهوری ترکیه به این کشور اشاره کرده بود.

وی گفته بود: انتظار می‌رود این سفر طی ماه سپتامبر (ماه جاری) انجام شود./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها