حزب‌الله: گفت‌وگو و توافق تنها راه انتخاب رئیس جمهور است

کد خبر: 1243716

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به بحران انتخاب رئیس جمهور جدید کشورش، گفت‌وگو و توافق را دو راه ممکن برای پشت سر گذاشتن این بحران دانست و تاکید کرد که این یک مشکل داخلی است و خود لبنانی‌ها باید آن را حل و فصل کنند.

حزب‌الله: گفت‌وگو و توافق تنها راه انتخاب رئیس جمهور است

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به بحران انتخاب رئیس جمهور جدید کشورش، گفت‌وگو و توافق را دو راه ممکن برای پشت سر گذاشتن این بحران دانست و تاکید کرد که این یک مشکل داخلی است و خود لبنانی‌ها باید آن را حل و فصل کنند.

به نقل از النشره، شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان اظهار داشت: بستن پرونده ریاست جمهوری لبنان فقط از دو راه ممکن است؛ راه نخست‌ گفت‌وگو و دستیابی به تفاهم با هدف فراهم کردن زمینه برگزاری جلسه پارلمان است که اخیرا «نبیه بری» رئیس پارلمان نیز آن را مطرح و تاکید کرد که این گفت‌وگوها منجر به انتخابات شود.

وی افزود: این امر با توجه به افق بسته در پرونده انتخاب رئیس جمهور و در شرایطی که نمایندگان ۱۳ بار به پارلمان رفتند و موفق به انتخاب رئیس جمهور نشدند، اتفاق خوبی است و شاید گفت‌وگو یکی از درهایی باشد که در تحقق این هدف تاثیرگذار باشد.

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان اظهار داشت: راه دوم نیز همگرایی و توافق بر سر نامزد ریاست جمهوری است؛ به این معنا که بدون شرط و شروط و یا به عبارت بهتر، شروط اضافه بر سازمان و گفت‌وگوهای طولانی بر سر شخص رئیس جمهور توافق کنیم. شرایط مد نظر ما برای شخص رئیس جمهور کاملا مشخص و ساده است که «سلیمان فرنجیه» رهبر جریان «المرده» همه آنها را دارا است زیرا وی در صف بندی‌های حزبی حضور ندارد، چشم انداز سیاسی مشخصی نسبت به استقلال، آزادسازی و مقاومت در برابر دشمن اسرائیلی دارد و آماده پیش بردن طرح نجات اقتصادی از طریق پارلمان و درهای باز به سوری شرق و غرب است.

شیخ نعیم قاسم تاکید کرد: زمان گرانبها و سرعت لازم است، گزینه‌ها باز نیستند، مدت زمان طولانی معجزه نمی کند و لبنان به شدت به حل و فصل پرونده ریاست جمهوری نیاز دارد.

وی ادامه داد: توصیه می کنم که در این پرونده به خارج تکیه نکنیم، مشکل در داخل کشور است و باید آن را برطرف کنیم، ما در داخل کشور مسئول پیش بردن این پرونده هستیم و هر کدام از ما مسئولیتی بر دوش دارد.

پارلمان لبنان با وجود برگزاری چندین جلسه متوالی برای انتخاب رئیس جمهوری جدید تاکنون نتوانسته جانشین «میشل عون» رئیس جمهور سابق که دوره ریاستش در اکتبر گذشته به پایان رسید را تعیین کند.

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در بخش دیگری از اظهاراتش به درگیری‌های مسلحانه در اردوگاه آوارگان فلسطینی «عین الحلوه» در لبنان پرداخت و در این باره نیز تاکید کرد: ما نسبت به درگیری‌های عین الحلوه بسیار متاسف هستیم زیرا این درگیری‌ها میان برادران است و تاثیرات محیطی را به همراه دارد.

وی افزود: این اتفاقات بدون تردید هیچ پیروزی نخواهد داشت و هیچ یک از طرفین درگیر از آن سود نخواهند برد، به همین دلیل این اقدام انتقام جویانه بیهوده تحت هیچ شعار و توجهی قابل قبول نیست.

شیخ نعیم قاسم ادامه داد: این اتفاقات صرفا در راستای منافع رژیم اشغالگر است؛ چرا که اردوگاه‌های آوارگان باید برای آمادگی به منظور مقابله با دشمن آرام باشند و برای بازگشت به سرزمین‌شان پس از آزادسازی آماده شوند نه برای جنگ و درگیری.

درگیری‌های اردوگاه فلسطینی نشین «عین الحلوه» در شهر صیدا در جنوب لبنان وارد چندمین روز خود شده و به رغم تلاش ها برای برقراری آتش بس و پایان درگیری ها میان گروه های فلسطینی تاکنون نتیجه ملموسی نداشته، هرچند از شب گذشته دوباره توافق آتش‌بس میان طرف‌های درگیر برای چندمین بار در این اردوگاه برقرار شده است.

درگیری‌ها در این اردوگاه تاکنون پنج کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشته است.

این اردوگاه اواسط مردادماه گذشته نیز شاهد درگیری بود که در نتیجه آن ۱۴ تن جان خود را از دست دادند و بیش از ۶۰ نفر زخمی شدند و هزاران پناهجوی فلسطینی نیز مجبور به گریختن از معرکه و ترک خانه و کاشانه خود شدند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها