بورل: جنگ روسیه علیه اوکراین تهدید وجودی برای ما است

کد خبر: 1247603

مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کی‌یف با رئیس‌جمهور اوکراین و وزیر دفاع این کشور دیدار کرد.

 بورل: جنگ روسیه علیه اوکراین تهدید وجودی برای ما است

«جوزپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز یکشنبه (اول اکتبر، نهم مهر) در کی‌یف با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین دیدار کرد.

او همچنین بعد از اولین دیدار با «رستم عمروف» وزیر دفاع جدید اوکراین در توییتی مدعی شد «جنگ روسیه علیه اوکراین، تهدید وجودی علیه همه ماست». وی افزود در دیدار با وزیر دفاع اوکراین درباره کمک نظامی مستمر اتحادیه اروپا به این کشور گفت‌وگو کرده است.

بورل در ادامه گفت: اوکراین به قابلیت‌های بیشتر و سریع‌تر به آن‌ها نیاز دارد. در حال آماده‌سازی تعهدات امنیتی بلندمدت برای اوکراین هستیم.

او پیش از حضور در کی‌یف، به اودسا سفر کرد و در اظهاراتی در بین نمایندگان سازمان‌های غیردولتی گفت: اوکراینی‌ها باید در جنگ پیروز شوند و در عین حال باید سیستم سیاسی مقاومی بسازند و برای عضویت در اتحادیه اروپا آماده شوند.

پنجشنبه ششم شهریور هم کی‌یف میزبان دبیرکل ناتو و وزرای دفاع انگلیس و فرانسه بود. «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو در نشست خبری بعد از این دیدار با بیان این که ناتو چارچوب قراردادهایی برای ۲.۵۳ میلیارد دلار «مهمات کلیدی» برای اوکراین شامل ۱.۵۴ میلیارد دلار سفارشات قطعی دارد، افزود این سفارشات، قابلیت‌هایی مثل توپخانه ۱۵۵ میلی‌متری و موشک‌های هدایت‌شونده ضدتانک و مهمات تانک‌های اصلی میدان نبرد را پوشش می‌دهد.

دولت زلنسکی با طرح این ادعا که حمله روس‌ها علیه کشورش به‌مثابه اقدام علیه کل اروپاست، تاکنون صدها میلیارد دلار کمک نظامی از کشورهای غربی جلب کرده است. کمک‌های آمریکا به اوکراین به‌ تنهایی از رقم صد میلیارد دلار فراتر رفته و برخی از پیشرفته‌ترین تجهیزات ناتو راهی میادین نبرد با روسیه شده‌اند؛ تانک‌های لئوپارد و سامانه‌های ضدهوایی پاتریوت از این جمله‌اند.

با وجود ارسال تجهیزات گسترده از سوی کشورهای غربی برای اوکراین، بسیاری از کارشناسان احتمال پیروزی این کشور در نبرد با روس‌ها را ناچیز ارزیابی می‌کنند./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها