اولتیماتوم مصر با اسرائیل

کد خبر: 1252705

وزارت امورخارجه مصر امروز با انتشار بیانیه‌ای، مسئولیت عدم پذیرش قطعنامه آتش‌بس بشردوستانه در فلسطین توسط تل‌آویو را به عهده رژیم صهیونیستی دانست و درخصوص پیامدهای انسانی و امنیتی حمله زمینی به نوار غزه هشدار داد.

اولتیماتوم مصر با اسرائیل

وزارت امور خارجه مصر امروز شنبه، ۲۸ اکتبر در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مصر کابینه اسرائیل را مسئول نقض قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد می‌داند که در شامگاه جمعه صادر شد؛ قطعنامه‌ای که خواستار آتش‌بس فوری و اجرای آتش‌بس بشردوستانه برای حفظ جان غیرنظامیان است و اجازه می‌دهد تا کمک‌های انسانی بلافاصله و بدون وقفه وارد نوار شود».

طبق گزارش شبکه خبری «روسیا الیوم»، در ادامه این بیانیه آمده است: مصر «نگرانی عمیق خود را در مورد پیامدهای بالقوه و جدی عملیات نظامی زمینی، افزایش مورد انتظار در تعداد قربانیان و مجروحان در میان کودکان، زنان و غیرنظامیان غیرمسلح و در شرایط نقض آشکار مفاد قانون بین‌المللی و حقوق بشردوستانه، در میانه ناتوانی کامل جامعه جهانی برای پایان دادن به این تخلفات و توقف خونریزی در نوار غزه ابراز می‌کند».

«الی کوهن» وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی شب گذشته، کشورهای تصویب‌کننده قطعنامه برقراری آتش‌بس بشردوستانه در نوار غزه را به «نفرت‌پراکنی» متهم کرده و قاطعانه هرگونه درخواست در این باره را رد کرد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد شب گذشته، جمعه قطعنامه‌ای را درباره غزه تصویب کرد و خواستار آتش‌بس فوری و پایدار بشردوستانه شد. ۱۲۰ کشور به این قطعنامه رای مثبت دادند؛ ۱۴ کشور مخالف آن بودند و ۴۵ کشور از رای دادن امتناع کردند.

مصر در این بیانیه، مجدداً «از طرف اسرائیلی خواست تا روند دسترسی ایمن، کامل و پایدار برای کمک‌های بشردوستانه و امدادی به نوار غزه را تسهیل کند؛ قاهره هشدار داد که عدم رسیدگی فوری به درخواست‌ها برای آتش‌بس بشردوستانه و تسهیل دسترسی به کمک‌ها، منجر به یک فاجعه انسانی در نوار غزه شده و امنیت منطقه را به عنوان یک تهدید، بی‌ثبات می‌کند».

«عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر هم امروز در اظهاراتی خواستار برقراری ثبات در منطقه خاورمیانه شد و تاکید کرد: «گسترش دامنه جنگ در منطقه به نفع هیچ کس نخواهد بود. ما بر ایفای نقشی مثبت از طریق آزادسازی اسرا و گروگان‌ها در غزه برای کاهش شدت بحران، مُصر هستیم»./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها